Szivárgó áram

Indította csongor2, 2023. május 28., 14:54:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

csongor2

Sziasztok! Hátha egy nálam okosabb ember meg tudja fejteni ezt:
Családi ház. Villanyóra kismegszakítója lekapcsolva, tehát a házba nem jut be áram.
A házba menő védővezetőt lekötöttem a sinről, hogy a ki nem sütött kondik ne zavarjanak be.
Tehát a villanyóra néma, a házból nem jön szivárgó áram és mégis a földszonda felé menő vezetéken 20 mA-t mérek.
Ami maradt az a villanyóra leplombált része ahova nem látok be.
Mi okozhatja ezt?

Sztrogoff

Ami a PEN vezetőn folyik a csillagpont felé, annak egy kis része a földeléseken át folyik.

Simon Endre

Ez nem "szivágó áram" hanem az aktuális hálzati terhelés okozta feszültsség emelkedés a PEN vezetéken.

csongor2

Nagyon köszönöm a választ! Annyival egészíteném még ki hogy megmértem a szomszédban is 15 méterrel arrébb, ott viszont már 4 ampert mértem ami már ilyesztő, az ott már inkább csakis valami zárlat lehet ugye?

Safety

Nem zárlat van, hanem PEN vezető szakadás! Általában szabadvezeték csatlakozású ingatlanoknál a tetőtartónál szokott a leggyakrabban előfordulni. Ilyenkor az üzemi áramok minden lehetséges fémszerkezeten (vízcső, gázcső, kerítés stb.) folynak életveszélyes állapotot hozva létre. Több ilyen esetet is láttam már, például gyakori jelenség, hogy a fém kertkapu zárnyelve (akár a szomszédoknál is) ívet húz a nyitáskor.  A hibát azonnal jelezni kell a szomszédnak és a hibahely behatárolása után mielőbb el kell hárítani, mert mint jeleztem ez életveszélyes üzemállapot!