Villanyszerelési szabvány

Indította Lazácska, 2013. augusztus 01., 16:38:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Lazácska

Szép napot mindenkinek!Olyan problémával fordulok önökhöz,hogy a házamhoz nagyon közel van a villanypózna kb 1,5m-re,ez miatt nem tudom lefesteni a házam fával borított részét.A szolgáltató nem tesz semmit.Ilyenkor mi a teendő,mit ír a magyar szabvány?Előre köszönöm!

Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 01., 16:47:23 DÉLUTÁN

Bocsánat rosszul írtam,nem a villanypózna,hanem a légvezeték,ami nem szigetelt.

NagyPS

Melyik volt előbb? Mert ez a kérdés dönti el mit lehet tenni, vagy intézkedni. A másik kérdés ez a pózna közcélú hálózaté vagy egy ingatlant ellátó vezetéket tartja? A harmadik hol a telek határ?

JUVILL


A 4. kérdés.
Mit írtál alá a szerződésbe?
Az áramszolgáltató átvezethet, vagy nem vezethet át légvezetéket a létesítmény telehatárán belül?

Novill

Ha közterület, akkor az áramszolgáltató végzi a gallyazást. Ha magán terület, akkor a tulajdonos végzi a gallyazást. Kisfeszültség esetén 50cm-nél közelebb nem lehet fa ág.   Ha fa magán területről nyúlik ki a közterületre,akkor az ingatlan tulajdonosnak illik  elvégezni a gallyazást.

nyaki

Én úgy tudom, hogy ha a telekbe esik a közcélú légvezeték, akkor a tulajdonosnak kötelezően tűrni kell az áramszolgáltató oszlopot és be kell engedje a területére a szaktársakat és még csak kártérítést sem követelhet. Ebből igen sok peres probléma adódik manapság és az új létesítéseknél próbálják elkerülni a magántulajdonon átvitt vezetékeket. A közcélú oszlopok és vezetékek körüli gallyazás nem a telektulajdonos feladata.

Gyurmaúr(fi-relé)

De aztán itt van a szolgalmi jog keretében a szerencsétlen tulaj telkén a mögöttes szomszédhoz, segédoszlopokkal vezetett légvezetéket borzalmas látványa, nem is beszélve a sokszor már a kidölés határán álló 40-50 éves faoszlopokról, melyek minden negatív hatása a telek tulajt éri, miközben ő abból semmi hasznot nem húz, sőt... Egyik haverom minden vihar alatt félve nézeget ki a háza ablakán, mikor fog a házára dőlni a szomszédok (2 részére is az ő telkén át megy a kakaó) légvezetékét tartó oszlop, s azok némileg -ugyanis az oszlop némileg megtöri a vezetékek haladási irányát- a ház felé húzzák azt. Többek közt ezért is jó elgondolás a földkábel, bár azt nem tudom, egy ilyen szolgalmas témában hogyan oldható meg a telken történő keresztűl vezetés, még akár úgy is, hogy mondjuk a haver háza is arról a földkábelről kapná a betápot, úgy hogy quasi felfűzve lenne egy tokozott segítségével a méretlen betáp kábel??? Bár, ahogy az áramász cégeket ismerem, valószínűleg külön-külön méretlen kábelt kellene egyrészt neki, másrészt a szolgalmas szomszédok számára kiépíteni az közcélú utcai oszlop tetejétől és az ő mérője a kerítése közelébe kerülne, míg a szomszédok esetében nyilván a saját telkük határára érve végződne a méretlen főkábel és ott nyerne elhelyezést az ő mérőjük?!

mormogipapa

Sziasztok. Ismerősöm építkezik és a villanyszerelő megakarja magyarázni neki hogy nem kell minden áramkörnek külön nullát húzni az órától. Megtudnátok mondani melyik szabvány írja elő ezt? Köszi

Novill

Keressen másik villanyszerelőt  :D :D! A mekk mesterek úgyis felvételre keresnek villanyszerelőt  :). Az ilyen villanyszerelők a piaci ár 1/3 , 1/4 áron dolgoznak egyébként.  Ez alapvető szakmai előírás. Minden áramkör része a nulla vezető, mivel a fázison átfolyó áram vissza felé a nulla vezetőn át folyik. Itt a terhelhetőségi szempontok alapján a fázis vezető keresztmetszetével azonos a nulla vezető is. Egyébként az ismerős villanyszerelő általi szerelési módnál megnövekszik a nulla vezető keresztmetszete. Amiért nem ajánlom azt a módszert, mert ma már áramvédő kapcsolókat is beépítünk a védelembe. Ekkor viszont a hiba keresésnél az elosztónál le tudjuk választani a nulla vezetőt és a védő vezetőt. Ez pedig nagy segítséget jelent a hibakeresésnél.

mormogipapa

Rajta vagyok az ügyön hogy cserélje le a villanyszerelőt, és van rá szabvány vagy csak szakmai előírás?

980POWER

Azért van ám kivétel, :) ha háromfázisú a berendezés, aminek külön áramköre van. Pl.: egy villanymotor és mondjuk manuális a kapcsolója, vagy 400 V-os mágnes kapcsolója van. Külön PE akkor is kell. Mondjuk még a 3P+PE ipari csatlakozóknak sem kell nulla.  :P