Gázfogyasztók villamos reteszelése

Indította Tret, 2016. július 21., 23:29:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tret

Tisztelt Szakik!

Tudna nekem valaki említeni egy jogszabályt,szabványt,előírást,ami az erősármú csatlakoztatású gázfogyasztók villamos reteszelésére irányul?Vagyis gázszivárgás esetén a vezérlés letiltja a készüléket.Egyes helyeken a gázszolgáltató megköveteli a vizsgálatát.
Köszönök előre is minden segítséget,konstruktív hozzászólást! ;)

Simon Endre

Nem  gázérzékelő állítja le a gázbetáplálást, hanem a helyiség szellőztetés üzeme (bekapcsoltsága) engedélyezi a gázt elzáró mágnesszelep működését. Ez lakásokban jellemző, ipari területen is alkalmazzák csak ott egyértelműen a levegőtúlnyomást kell bíztosítani, hogy az égésterméket ne szívja ki a tüzelőtérből. Annak még utána kell néznem, hogy a lakásban alkalmazott szellőztetés szivott vagy nyomott üzemű, met a tervben ez volt részletezve. Ha kéred a terv anyagából elküldöm a kritikus részt de csak privátban és  PDF-ben tudom, mert a tervet elvileg nem adhatom ki harmadik személyeknek. A jogi részről is találok valamit az álltalános leírásban akkor azokat is "citálni" fogom.

Tret

Igen erre gondoltam,rosszul fogalmaztam meg...Megköszönném ha megkaphatnám! :)

Simon Endre

Sajnos az anyag arhiválva van és ebben nem lehet tallózni. Hosszas keresgélés után megtaláltam az építészeti-épuletgépészeti részben a fullos gáztűzhely konyhájára vonatkozó tervrész, ami szerint a konyha falában TÚLNYOMÁSRA nyíló automata zsalut kell beépíteni, tehát a helyiség nyomott légterű. A mágnesszelep a pincében van ahol a falikazán is. Megtaláltam a szelep tápellátási áramkörét viszont a korábban látott vezérlés kapcsolását nem leltem fel. Az ide vonatkozó rendelet anyagát is küldöm bízok benne hogy még hatályos, mert az építkezés pár éve fejeződött be.

tothgyula

Üdvözletem.
Az a kérdésem,hogy falikazán lehet-e pincében?
A 11/2013.(III.21.)NGM rendelet 4. fejezete foglalkozik e témával. Így az a kérdés, hogy, "A", "B", "C" tip. gázfogyasztó készülékről van-e szó.Ennek 4.24pontja az "Égéstermék elvezetéssel rendelkező, a helyiség légterétől nem független (nyílt égésterű), "B" tip. 140kW alatti egység hőterhelésű gázfogyasztó készülékkel foglalkozik.
Erről van szó? Üdv: Toth Gyula felülvizsgáló.

Simon Endre

Ez egy 35 kW-os kondenzációs kazán és nem a talajszint alatt van, tehát nem pincében hanem alagsorban egy kifejezetten hőtecnikai helyiségben, ahol primervizes bojler, padlófűtés műszaki rendszere és hővisszanyerős szellőztetők stb. is van Én láttam nyílt égésterű (táskás) kazánt amikor újonnan engedélyeztették (1987-ben) az a helyiség inkább pince volt az ablaka közvetlenöl a mennyezet alatt mert csak ott volt helye és értelme Az ablakméretet meg kellett növelni az ajtót leszereltették és még a zsanérokat is levágatták, később minden visszakerült a helyére azóta kutyát nem érdekli.

tothgyula

Üdvözletem!
Kényes a téma, pedig igen aktuális! Valószínűleg kevés kolléga foglalkozik vele.
AZ új Műszaki Biztonsági Szabályzat (MBSZ) -7/2016.(II.22.)NGM rendelet is tartalmaz ide vonatkozó információkat.
A www.viz,gáz,fűtéstechnika oldalait érdemes olvasgatni! Az égési levegő biztosítása, égéstermék elvezetés, szellőzés biztosítása az igazi kérdés.Gázvezetékbe Rb gázmágnesszelepet csak "RB" vizsgával szerelhetsz.
Szivesen venném ha mások is hozzászólnának tapasztalataikkal, annál is inkább, mivel a gázfogyasztó-készülékek felülvizsgálata kötelező és napirenden van.
Üdv:TothGyulafelülvizsgáló.

Simon Endre

A gázszelepet mindenképp felhatalmazott szakember építi be a csővezetékbe és szigoruan terv szerint, viszont a villamos bekötés  nem kapocsteres hanem flexibilis kábeles és ezt egy fokozott zártságú, de nem EX-es dobozban kell kötni amihez nen kell spéci szakismeret. A szelep tervezésénél csak a közeg és a villamos rendszer kellő elválasztás a szempont és feltételezi, hogy a gáz csak "belül van"