PE-N mérés eredményeinek kiértékelése

Indította eszmilan, 2016. augusztus 12., 11:09:51 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

eszmilan

Méregettem otthon a villamos hálózatot a következő képpen:

PE-t kikötöttem, L és N maradtak. Egyik kiválasztott dugaljnál mértem N és P között így az ellenállást egy Somogyi multiméterrel, kábelfolytonosságot mutató 50 Ohm alatt sípoló műszerrel. Arra gondolva, hogy nullát fog adni (nem sípol), de nem ez lett.

- Minden dugaszoló be van dugva, PE is bekötve, akkor folyamatosan, egyenletesen sípol a gép, érték nem mérhető (végtelen kicsi elvileg).
- Minden dugaszoló be van dugva (mosógép, klíma, kazán, mikró, hűtő, lámpák, TV, számítógép, egyéb kettős szigetelésű kisfogyasztók), PE nincs bekötve, akkor kicsit, de folyamatos szaggatásban sípol a gép, mért érték 2,5 Ohm.
- Minden ki van húzva, PE nincs bekötve, akkor nem sípol, érték nem mérhető.
- Minden ki van húzva, kivéve vagy a mosógép vagy a klíma, PE nincs bekötve, akkor kicsit, de folyamatos szaggatásban sípol a gép, érték nem mérhető MOhm méréshatáron sem.
- Minden ki van húzva, kivéve a kazán, PE nincs bekötve, akkor kicsit, de folyamatos szaggatásban sípol a gép, mért érték 2,5 Ohm.

A kazán dugaszolóval csatlakozik egy dugaljba, a kazán alaplapjába be van még kötve két motoros szelep, ami a vízköröket nyitja/zárja, ezek is 230 V-osak.

Kérnélek titeket, hogyha ezek az eredmények használhatók valamire, akkor írjátok meg, hogy mire lehet ebből következtetni!

Mértem az általatok javasolt módon hibaáramot, hogy váltóáram mérésre állítva a gépet mikroA-es felbontásban, 2 milliA méréshatárral bekötöttem a gépet áramkörökbe a bejövő és elmenő L közé sorosan, N-t kikötve, PE bekötve maradt. Többszöri fel-le kapcsolásra sem mutatott értéket sehol sem. A jelenleg már 3 FI relé nem oldott még le beszerelés óta egyszer sem (tesztgombra leold természtesen).

Fecó

A PE vezetőt honnan kötötted ki? A földelőszondáról az elosztóba érkező bejövőt? A PEN szétválasztás hol van kialakítva? Ahhoz, hogy egy 30 mA-os Fi-relé leoldjon biztosan, feltételezve a hálózati 230 V-os feszültséget 7666 Ohm, vagy ennél kisebb ellenállásra van szükség, amin keresztül a föld irányába kialakul a hibaáram.

eszmilan

PEN szétválasztás a főelosztószekrényben van, utána szétágazik PE és N-re, ezek nincsenek sehol újra összekötve. A PE vezetőt úgy kötöttem ki, hogy a főelosztóban a PEN sínen kikötöttem a PE vezetőket. Tehát a megmaradt (a kikötött) PE szakasz csak egy falban lévő vezeték volt, ami a végein dugaljakba volt bekötve (ezekbe bedugdosva a felsorolt berendezések), és ugye a másik vége meg a levegőben lógott ekkor. N vezetők a főelosztó PEN sínjére csatlakoznak szintén. Ezeket az ellenállás mérésnél érintetlenül hagytam, amikor meg hibaáramot mértem, akkor hasonlóan az előzőkhöz a PE helyett az N vezetőket kötöttem le a PEN sínről, a műszert pedig sorba kapcsoltam a FI relén úgy, hogy a bejövő L-t kötöttem ki, erre rá az egyik műszer kivezetés, a másik meg be a relébe, oda, ahonnan L-t kikötöttem.

nyaki

Felettébb érdekes méréseket hajtottál végre, felettébb életveszélyes módon. :-\

A PE vezeték kikötésekor a párhuzamosan futó vezetők reaktanciája miatt, ún. áthallás keletkezik a PE vezetőben, azaz indukálódik a PE vezetőben némi 50Hz-es váltakozó fesz., ezért ellenállásmérésnél a műszerbe épített érzékeny piezo hangkeltő a mérőerősítővel felvértezve, ezt a hullámosságot jelzi lüktető hangerővel.

"...N vezetők a főelosztó PEN sínjére csatlakoznak szintén. Ezeket az ellenállás mérésnél érintetlenül hagytam, amikor meg hibaáramot mértem, akkor hasonlóan az előzőkhöz a PE helyett az N vezetőket kötöttem le a PEN sínről,..."
...és akkor hogyan vannak az N vezetők bekötve az ÁVK után, ha állításod szerint minden N vezető a PEN sínről ágazik le? Itt valami nem kerek.  ::)

A "bonyolult" méréseid eredménye egyenlőre nekem annyit sejtet, hogy a hálózaton rejtett nullázás van, ami miatt az ÁVK nem fog megfelelően működni, ám a tesztgombra le fog oldani.

Legalább egy móricka rajz sokat segítene a valós bekötést tekintve, mert így csak találgatok.



eszmilan

Köszönöm a választ!

Előzőben rosszul írtam, N vezetők nem a PEN sínre vannak kötve, hanem N sínre (PE vezetők vannak a PEN sínre). PEN sínről megy vezeték a FI-re, a FI-ből ki meg az N sínre. Rajzot most nem készítek, a fórumon fellelhető PEN-> PE,N anyagok alapján van a nullázás. Csak annyival más a helyzet, hogy most már nem egy, hanem három FI relé van, három külön N sínnel. Másik fórumtémában (FI relé gondok) fényképeket is raktam fel róla, azóta átépítettem már az ott leírtak szerint (több N sín, fázis sínt cserélve szigetelt sínre, Fi reléknek egyenkénti betáplálás, PEN és N síneken minden vezeték külön lyukba dugva). Az egyik hálózati rész amit most vizsgáltam, az az egyik külön FI reléről megy.

Az ellenállás mérés pontosan arra ment ki, hogy megnézzem, hogy van-e rejtett nullázás a vezetékeken. A kötések meg ezek szerint jók, mert ha PE vezető ki van kötve ezen a hálózati szakaszon, ÉS nincs bedugva a dugaljakba egy berendezés sem, akkor nem is sípol. Amit írtál, hogy áthallás keletkezik, ez valóban igaz lehet, mert kb. 20 méteren keresztül együtt fut L és PE vezetéke egymás mellett egy csőben.

Viszont amit nem értek, hogy ha a kazánt bedugom, akkor ez egyértelműen ad mérhető értéket (2,5 Ohm), míg egyik másik berendezés sem adott, csak maximum szaggatott sípolást. Ezek szerint a kazánban lehet a rejtett nullázás? Erre csináltam meg a váltóáramos mérést (műszer bekötve L-be sorosan, N kikötve), de bedugott kazánnál sem jelentkezett kikötött N-el mikroA mértékű (hiba)áram sem.

nyaki

Ááá, tudom már! ::) Te vagy az, aki csupasz L sínt alkalmaztál az elosztóban. :)
A kazán áramkörét vizsgáld felül, mert ott van a rejtett nullázás. Egyébként egy próbalámpával letesztelheted, hogy valóban működésképtelen lesz-e az ÁVK arról a dugaljról. Ha nem old le, akkor egyértelműen a dugalj PE vezetéke az ÁVK után van lekötve a N vezetőről.
Még az sem lehetetlen, hogy a kazántesten rajta lóg a gáz EPH, amit felkapcsolt ÁVK-nál belemérsz.

eszmilan

Ma éjjeli méricskélésem eredményei:

Így néz ki a felállás: szigetelt L sín, szigeteletlen PEN sín -> C20 kismegszakító (PEN-ből N egyből relére, nem megszakítóra)->egyik FI relé főelosztóban->3x4mm2 MKH-> 2. lakás kiselosztó-> 7 Á.K., ebből egyik a fürdő dugaljak, ezen van a kazán a maga kb. 150 W elektromos teljesítményével. L, N, PE is be van kötve 2. lakásba, semmi sincs kihúzva, minden üzemszerű. Kazán alatt a csövek össze vannak kötve 10 MKH-val, majd a gázcsőre. A gázcső a főelosztónál be van kötve a PEN sínre szintén 10 MKH-val.

Készítettem egy próbalámpát, E27 dugalj, halogén fénycső, egyik kivezetés a dugvilla egyik üzemi kivezetésére, a másik a dugvilla földelésére. A 2. lakás összes dugaljába bedugtam, majd visszagyalogoltam mindig visszakapcsolni a FI relét, mert minden alkalommal leoldott. Valamikor elsőre, valamikor fordítva kellett bedugnom, mivel elsőre az N-et találtam el az üzemi lábbal, és az N-PE összekötés nem oldta le. Ha a relé le volt oldva, N-PE között nem sípolt.

Igazad volt Nyaki, a kazánnál a gázcső EPH zavart be, onnan jött a kikötött PE-re vissza a föld.
Itt a bizonyíték (a bekötve a 3x4mm2 gerinc a főelosztóban értendő, a relénél, ellenállás mérés egyazon dugaljkörön történt, mint a kazán, N-PE között):
Kazán bedugva, L, N, PE bekötve: sípol
Kazán bedugva, N, PE bekötve: sípol
Kazán bedugva, N bekötve: sípol
Kazán kihúzva, N bekötve: nem sípol
Kazán bedugva, egyik sem bekötve: nem sípol
Kazán kihúzva, egyik sem bekötve: nem sípol

Lehet, hogy mégis rendben vannak a dolgok? Ugye a FI relé az N-t is oldja, nem csak az L-t? Elfelejtettem megmérni, amikor még a kezemben volt...


nyaki

"Lehet, hogy mégis rendben vannak a dolgok? Ugye a FI relé az N-t is oldja, nem csak az L-t?"
Igen és igen. :)