Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: csavarlazito Dátum 2011. július 12., 18:13:02 DÉLUTÁN

Cím: Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: csavarlazito Dátum 2011. július 12., 18:13:02 DÉLUTÁN
Tisztelt kollégák!

Egy másik fórumon tette fel valaki ezt a kérdést, de ma tõlem is megkérdezte egy munkavédelmi szakember:
Elõírja -e jogszabály, szabvány a csatlakozó aljzatok, kapcsolók feszültség szerinti feliratozását?
Én nem tudok ilyenrõl, de ez nem jelenti azt, hogy így van.
Mit tudtok errõl?
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: nova Dátum 2011. július 12., 19:56:36 DÉLUTÁN
Azt lehet tudni milyen csatlakozókról beszélünk? Mert vannak a lengõ kábelek végére szerelt különbözõ feszültségszintekhez való csatlakozók (1fázisú, 3 fázisú 16A, 32A,...), vagy lehet szó például egy irodában használatos különbözõ áramforrásokról meghajtott csatlakozókról. (normál hálózat, szünetmentes hálózat, stb.)

Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: Novill Dátum 2011. július 12., 20:37:37 DÉLUTÁN
Régen gyakran találkoztam, hogy dugaszoló aljzatok feszültségszint jelöléssel. Így volt a törpefeszültségû aljzatok, de ezek mindig eltérõ aljzattal és dugaszoló villával voltak ellátva. Fõként ipari létesítményeknél fordult elõ a jelölések. Ma már nem iratozzuk fel az aljzatokat, de nem is tudok ilyen jellegû elõírásról. Ettõl még lehet! Viszont a szünetmentes hálózatokat piros színû aljzatokkal szereljük mi is.  De ha logikailag végig gondoljuk, azokon a helyeken látom értelmét a feliratozásnak mindenképpen, ahol eltérõ feszültségû, eltérõ rendszerû hálózatokkal van szerelve.  És ezért indokolt lehet feliratozás, mert aljzatba való csatlakozás kárt és veszélyt jelenthet. Egy üzem saját munkavédelmi utasításában az általános esetektõl eltérõen szigoríthat a belsõ elõírásai során.
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: csavarlazito Dátum 2011. július 12., 21:37:25 DÉLUTÁN
Nova:

Hagyományos falra szerelhetõ 2+f aljzatokról van szó.
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 12., 22:16:19 DÉLUTÁN
Én általában így szoktam feliratozni és csak ilyen helyeken, ahol a különbözõ (ipari, háztartási, 4P,5P, esetleg 24 és/vagy 42V-os (igaz, annak is van pl. lila színe, de lehet 2P-s, esetleg 3P-s, stb) csatlakozók egyfajta "kavalkádja" található, illetve pl. a 32A-es csatlakozóból csak 25A-nyi "kakaót" lehet elõvarázsolni. Abban az esetben -szerintem- mindenképp célszerû feliratozni, ha az adott "konnektor" nem a "tõle elvárható" Ampert "adja", illetve ha annak biztosítója, kismegszakítója eltér a szokásostól, gondolok itt arra, hogy B-s karakterisztikájú, vagy esetleg D-s, hogy az egyéb "egzotikumokról" már ne is beszéljek...  ;)
Üdv: Gyurmaúr(fi-relé)
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: nova Dátum 2011. július 13., 10:03:04 DÉLELŐTT
Hát szerintem nincsen ilyen feliratozásra vonatkozó szabvány. Meg kellene ilyenkor kérdezni a munkavédelmi szakembert, hogy melyik szabványra hivatkozva kell az ilyen csatlakozókat felirattal ellátni. (csak hogy mi is okosabbak legyünk :) )
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: Safety Dátum 2011. július 13., 20:34:19 DÉLUTÁN
Csatlakozom novához, szerintem sincs ilyen szabvány vagy rendelet. Nem tudom a munkavédelmisek honnan veszik, de idõnként újra és újra elõjön. Az biztos, hogy a villamos laboratóriumokban vagy olyan helyen ahol számtalan feszültségszint létezik, már az MSZ 1600/11 szabvány is elõírta a dugaszoló aljzatok kapcsok feszültségszint megjelölését.
Jelen esetben nem errõl van szó. Egy egyszerû mûhelyben vagy irodában semmi szükség teleragasztgatni címkékkel a dugaljakat és kapcsolókat. Egyébként is hogy nézne az ki?
Egy másik hozzászólásomban már írtam, hogy ilyen esetben - tudom kell egy kis bátorság hozzá- , azt kell kérni az ötlettel elõállótól, hogy adja írásba, (pontos szabvány, vagy rendelet megjelölésével), és csak akkor lehet szó a megvalósításról, ha jogos a követelés.
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: nova Dátum 2011. július 13., 21:42:31 DÉLUTÁN
Hát igen a mérõasztalokon lévõ különbözõ feszültség szintû csatlakozók vannak feliratozva, de ezeknek a csatlakozóik is eltérõek. Van rajta a banán csatlakozótól kezdve a hagyományos konnektorig minden. Lehet innen jön az ötlet nekik :) , de ez egy másik történet.
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. július 13., 23:20:16 DÉLUTÁN
Urak! az az igazság, hogy bizonyos matricákat szoktak ragasztgatni a villanykapcsolókra és a "sima" fali süllyesztett dugaljakra is, mégpedig azt a betû és/vagy számkombinációt, hogy melyik (al)elosztó melyik kismegszakítója által vannak megtáplálva. Ez -szerintem- nem felesleges, hisz ha adva van mondjuk egy 50-nél több kismegszakítót, azon túlmenõen 1-2 tucat Fi-relét és szakaszoló kapcsolókat tartalmazó maszkos (al) fõ, mellék elosztó, na ott aztán ember legyen a talpán,aki elsõre megfejti, hogy mi mit merre, meddig, hogyan kapcsol, áramtalanít. De pl. ha mondjuk adva van egy kábeltálca, melyen 2 tucat -vagy annál is több- kábel fekszik, akkor szintén elõjöhetnek a homlokunkon a vertékcseppek, mire rájövünk honnét, hová miért, meddig vezetnek, miket táplálnak. Ezért én mindig kipingálom a kábeleket és az OBO-kat (a több kábelt fogadó Hensel dobozokat meg pláne), mert lehet, hogy 5 perc múlva már én sem leszek képben és akkor mit tehet egy másik kolléga,aki mondjuk 1-2 év múlva kezd búvárkodni a kábeltálcán... :o
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: nova Dátum 2011. július 14., 08:21:04 DÉLELŐTT
Igen az áramköri jelölések hasznosak, de általában ezek ha a villamos rajzokban megfelelõen jelölve vannak elég szokott lenni. A baj általában az szokott lenni, hogy a rajzokra a késõbb történt átalakításokat nem vezetik fel és a régen tartalék kismegszakítónak valamilyen funkciója van, csak senki nem tudja mi. Konnektorokat irodai környezetben nem nagyon szokták végigmatricázni, az tényleg eléggé ronda lenne. A kábel jelölések mindenesetre nagyon hasznosak, ha a kábel mind a kettõ végén megtalálható. Azt lenne tényleg jó tudni, hogy mire hivatkozik a konnektorok feliratozásánál a munkavédelmi szakember.
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 11., 20:52:26 DÉLUTÁN
Amikor Én áramköri azonosítókat látok egy irodában, raktárban a süllyesztett szerelvények kereteire ragasztva, magamban elképzelem a festõ arcát, amint a barátja átad neki egy nylon szatyrot a munka elõtt leszedett keretekkel: "Lajos, pattintsd vissza, azt menjünk, kész! " Na ekkor aztán megy a lottósorsolás, tisztelet a kivételeknek, akik veszik a fáradságot hogy kulturáltabban megoldják a dolgot. Sok helyen átadásnál megkövetelik a feliratozást, ami megfelelõ helyre ragasztva valóban jó ötlet lehet, de szerintem megvannak a veszélyek. Egy jó szakember úgy sem bízik benne, mindent ellenõriz, de egy laikus bevállalós önkéntesnek okozhat kellemetlen meglepetéseket :)
Cím: Re:Csatlakozó aljzatok feszültség szerinti feliratozása
Írta: nova Dátum 2011. augusztus 12., 16:06:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. augusztus 11., 20:52:26 DÉLUTÁN
Amikor Én áramköri azonosítókat látok egy irodában, raktárban a süllyesztett szerelvények kereteire ragasztva, magamban elképzelem a festõ arcát, amint a barátja átad neki egy nylon szatyrot a munka elõtt leszedett keretekkel: "Lajos, pattintsd vissza, azt menjünk, kész! " Na ekkor aztán megy a lottósorsolás, tisztelet a kivételeknek, akik veszik a fáradságot hogy kulturáltabban megoldják a dolgot.


A legtöbb irodában azért a parapet csatornákba szerelik a villamos szerelvényeket, így a tisztasági festések alkalmával nem igazán szokták leszedni. Persze a régebbi iroda épületekben már más a helyzet. Láttam már olyat én is, hogy körbefestik a villamos szerelvényeket, de még a falon található képeket sem akasztották le, hanem körbe festették õket.  :(