Tûzvédelmi fõkapcsoló

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. július 06., 22:09:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL



A régi előírás (MSZ 1600) úgy fogalmazott, hogy a "felvezetési útvonalon" kell elhelyezni.
Ha elzárt térben van, mindenképpen szükségesnek látom a távműködtetés megoldását.
Megszakítók esetén ennek megoldása könnyebb. Munkaáramú kioldó létesítésével.
Célszerű a munkaáramú kioldó, mert feszültségkimaradáskor nem kell a megszakítót újra működésbe hozni.

Maczy

Sziasztok!

Ehhez a témához, csatlakoznék, a tűzvédelmi (tűzeseti)főkapcsolónak elhelyezéséről. Írtátok, hogy ha a csatlakozó főelosztó a pincében van, vagy elzárt helyen, akkor meg kell oldani a tűzvédelmi lekapcsolást, távvezérelt módon. A kérdés, vagy inkább elgondolkodtatás, hogy hogyan lehet megoldani a kapcsoló kintre szerelését, úgy, hogy véletlenül ne lehessen lekapcsolni, mondjuk viccből. Ha kint van az utcafronton a kapcsoló akkor, bárki gondol egyet, elforgatja és az egész házban sötét van.
Köszönöm,

Gyurmaúr(fi-relé)

Te Maczy, ki a kuxi mondta, hogy a Tűzesti Főkapcsolónak pl. egy kertes ház esetében az utcafronton kell lenni, pláne amennyiben a PVT tokozott mérő(k) a kertben van(nak)?? Ha egy társasház csatlakozó főelosztója pl. a pinyóban van (bájdövéj; az utóbbi 15-20 évben már konkrétan meg volt határozva, hová kell elhelyezni egyrészt a késesbiztis ú.n. áramszolgáltatói csatlakozó tokozottat, másrészt az is, hol kell legyen a nagy közös mérő-csatlakozó szekrény, az utóbbi 10 évben pedig már szinte mindenütt létesül egy kapcsoló helyiség, ahol csak és kizárólag az erősáramú berendezések lehetnek, köztük az egyes kérók mérői. Ezen említett esetek egyikében sincs a nagy mágneskapcsinger , vagy inkább megszakító távkapcsolója az utcán, hanem ennek a ház főbejáratának közvetlen közelében, egy, tűz v bármi havária esetén azonnal nyitható ajtajú, egyébként bezárt szekrénykében kell lenni, megfelelő, szabvány szerinti feliratozással.   

Maczy

Igen itt a gond, az azonnal nyitható ajtóval.Régebbi építésű társas házaknál, sokszor van, hogy ahol van a kapcsoló helység, ott van más is ezért nem annyira könnyen nyitható.
felmerülhet az igény, hogy ne kelljen bemenni a helységbe, de gond esetén azért a főkapcsoló működtetése biztosított legyen.

tothgyula

Üdvözletem.
Az MSz-447:2009 sz. 4.6pontja írja," A tűzvédelmi főkapcsolók (mostmár tűzeseti) -azokon a helyeken,ahol ezek alkalmazását jogszabály előírja-elhelyezhetők a kapualjban vagy a csatlakozó főelosztóban. Villamos kapcsolás szempontjából beiktathatók a méretlen fővezeték bármely szakaszába."
A TVMI 2016 6.szakasza részletesen leírja az elhelyezés és működtetés lehetőségeit.Többek között: "elhelyezése, hozzáférhetősége révén a tűzeseti beavatkozás előrelátható körülményei között lehetővé teszi a lekapcsolás elvégzését 8pl.az áramütés veszélye nélkül)
azonosíthatósága és jelölése révén jól felismerhető.
Üdv:Toth Gyula felülvizsgáló.