Társasház lépcsõházának EBF felûlvizsgálata

Indította zz79, 2012. szeptember 26., 18:47:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zz79

Üdv. régi és új felûlvizsgáló kolégák!
Én teljesen újnak számítok az EBF feülvizsgálatok tekintetébe és ezért szeretnék tõletek segítséget kérni. Adott egy kb 30 ve épült négyemeletes társasház ennek a lépcsõházának a felülvizsgálatára kértek fel. A következõn akadtam meg az OTSZ-t olvasgatva.:
396. § (1) Biztonsági világítást és menekülési útirányt jelzõ rendszert kell létesíteni, továbbá – kiegészítésként – a kiürítési
folyamathoz szükséges látási és tájékozódási feltételeket elõsegítõ más olyan megoldást kell alkalmazni, mely
a területen elhelyezkedõ különféle tárgyakat világító biztonsági megjelölésekkel jelöli meg [gépek, berendezések,
épületelemek és berendezési tárgyak sarkainak, kontúrjainak után világító módon (csík, festék) történõ megjelölése]
a) az ,,A"–,,C" tûzveszélyességi osztályba tartozó építményben,
b) a legalább 2 szintes – több lakóegységet tartalmazó – lakóépület nem lakás céljára szolgáló közös használatú
tereiben,
c) a közösségi épületekben,
d) az épületek 50 vagy ennél több fõ befogadására alkalmas helyiségeiben,
e) a nagy forgalmú és tömegtartózkodásra szolgáló szabadtéren és építményben, valamint
f) ott, ahol azt jogszabály vagy a tûzvédelmi hatóság elõírja.
(2) Zárt füstmentes lépcsõházakban, valamint az épületek tömegforgalmi célú helyiségeiben és azok menekülési
útvonalain biztonsági világítást kell felszerelni (a kisfeszültségû erõsáramú berendezésekre vonatkozó általános
elõírások szerint). Magas épületek, valamint zárt folyosós középmagas épületek menekülési útvonalain biztonsági
világítást kell létesíteni, amely az igényes fogyasztók táppontjáról is ellátható. A biztonsági világítás mellett más, olyan
megoldást is alkalmazni kell, mely a kiürítési folyamathoz szükséges látási és tájékozódási feltételeket a biztonsági
világításra vonatkozó mûszaki követelménynek megfelelõ módon, vagy azzal egyenértékû biztonságot nyújtó
mûszaki megoldással tudja biztosítani vagy kiegészíteni. Ilyen lehet a területen elhelyezkedõ különféle tárgyak
világító módon történõ megjelölése (után világító fal- vagy padlójelölõ csík vagy festék alkalmazásával). Az épület
menekülési útvonalain a vonatkozó mûszaki követelménynek megfelelõ, vagy azzal egyenértékû biztonságot nyújtó
menekülési útirány-jelzõrendszert kell a biztonsági világítás mellett létesíteni.

Az én általam felülvizsgált kb. 30 éve épült épület lépcsõházában semilyen biztonsági világítás nincs (ha jól tudom akkor biztonsági világítás az ami a lécsõház áramtalanítása után is mûködik aksiról.)
Tehát ha mindent jól értelmezek akkor ezt hibának kéne minõsíten. Ezt hogy írjam be a jegyzõkönyvembe?

JUVILL


Minden villamos berendezést a létesítése idején érvényes szabványok, rendeletek alapján kel felülvizsgálni.
Mivel azt írod, hogy az épület kb. 30 éves. Ha jól emlékszem, akkor a 4/1980 BM rendelettel kiadott OTSZ elõírásai vonatkoztak a létesítés idejére (mivel a következõ OTSZ-t a 35/1996 BM rendelettel adták ki), valamint az MSZ 1600 Létesítési Biztonsági Szabályzat.
Meg kell keresni a 4/1980 BM rendelettel kiadott OTSZ ide vonatkozó elõírásait, és az szerint kell felülvizsgálni és minõsíteni. Szerintem az interneten is megvan.

GimBa

Sokat segíthet, az elõzõ felülvizsgálat jegyzõkönyve.

SimJoci

Az is csoda hogy egy társasház gondolt arra hogy ez a felülvizsgálat nagyon is fontos és elvégeztetik azt.
Az építéskori OTSZ előírásai szerint kell lefolytatni a vizsgálatot, ha azóta nem volt nagyobb átalakítás a villamos rendszeren vagy az épületet illetően.
Ha a mostani OTSZ szerint vizsgálnánk felül a lépcsőházakat, akkor szinte mindegyiket át kellene szerelni :)

JUVILL


Olyan információm van, hogy az utóbbi időben a társasházakat jobban ellenőrzik.
A közös képviselők egymással kapcsolatban vannak, és a hír terjed.
Ez is hozzájárulhat, hogy "eszükbe jutott". :)

kormy

1980-as években még a KLÉSZ hatálya alá tartoztak az ilyen épületek. Ez pedig egészen biztosan nem tette kötelezővé a biztonsági világítást.

JUVILL


Most is a KLÉSZ alá tartoznak.
A biztonsági világítást akkor is, most is az OTSZ írta, és írja elő, hogy hol szükséges kiépíteni.

kormy

Rosszul fogalmaztam!A 80' években biztosan nem volt előírás az ilyen épületekben a biztonsági világítás.

pongi25

Azokban a lépcsőházakban kell a menekülési vészvilágítás amelyek zártak /Sötétek/ nincs rajtuk ablak. Vagyis olyan belső lépcsőház amelybe nem jut be természetes fény /nap/.
A vész világítási lámpatest dobozában található öntapadós matricák.

JUVILL


Nem teljesen így van. ;)
Én úgy fogalmaznék, hogy mindig a létesítés idején érvényben lévő OTSZ határozza meg. (előzőekben is erre hivatkoztam)