hiba keresés lecsökken a feszültség

Indította miki, 2011. január 06., 19:24:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

miki

Hiba jelenség a következõ: minden mûködik, de a fogyasztó bekapcsolása után leesik a feszültség. Némely fogyasztók mûködnek, de mikor egy nagyobb fogyasztó be van kapcsolva a feszültség 225 Voltról leesik 135 Voltra a feszültség. A házban egyfázisú csatlakozás van. Mi lehet a hiba oka?

Novill

A hiba javítás sokszor nem egyszerû feladat. Itt a kérdés az, hogy az egész lakásban vagy csak egy részén jelentkezik ez a hiba jelenség. Személy szerint erõs kötés lazulásra vagy vezeték szakadásra gondolok. Írd meg a választ és annak függvényében meg kísérlem a tipp adást a javításhoz.

nova

Elosztó szekrényben érdemes végignézni a kötéseket és, hogy kismegszakító megfelelõen mûködik-e. A már elõbb említett kötések mellett.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

miki

Bárhol néztem az egész házban fen állt a hibajelenség.

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

miki

Nincs. De a firelé használata sem orvosolná ezt a kérdést, az csak érintésvédelmi feladatot lát el.

Novill

A fi relé alkalmazásakor két lehetõség áll fenn.
1. védõföldeléses ( TT rendszer) érintésvédelmi mód esetén a nulla vezetõ és a védõvezetõ nincs össze kötve.   Ekkor vizsgálni kell jelen esetben a fi relébõl ki jön- e a nulla és fázis illetve külön vizsgálni kell  van-e védõ földelés. Ha netán a nulla vezetõ nem jön át, akkor szakadás van, és a fogyasztók nem mûködnek.  A fi relé után már csak a fázis és nulla vezetõ közé kapcsolt fogyasztók mûködnek. Ha viszont a fázis vezetõ és a föld vezetõ közé van kötve a fogyasztó a fi relé le fog kapcsolni, ugyanúgy mint hiba esetén.
2. Nullázásos  (TN rendszer) érintésvédelmi mód esetén a fi relé elõtt össze van kötve a nulla vezetõ és a védõföldelés vezetéke. Itt viszont az elõzõvel szemben a nulla vezetõ szakadása után is feltehetõen mûködnek a fogyasztók a védõföldelés ellenállásának a jóságától függõen. De itt már problémák lehetnek az üzemelés során szerintem. Ezért itt is meg kell vizsgálni külön a nulla vezetõt és külön a védõföldelést. Lehet, hogy itt már szakadás van. A nagy mértékû feszültség esés biztos hogy szakadás vagy erõs kötés lazulást jelenthet a nulla vezetõnél általában. A fi relé itt még nulla vezetõ szakadása esetén is feltehetõen mûködni fog, mivel a fi relé elõtt van összekötve!
Tehát a fi relé valóban érintésvédelmi feladatokat lát el. De mégis lehet különbség a két vezetékes érintésvédelmi mód alkalmazása esetén a fi relével.
De mivel írtad, hogy az egész lakásban ugyanez a jelenség, ezért a mérõtõl kijövõ vezetékeket vizsgáld jól meg, és csak  ezután célszerû tovább menni a hálózaton. Mindig a kiinduló pontot kell elõször megvizsgálni!

miki

Megvan a hiba. Amit legutóbb írtál novill az vezetett rá. Nullázott rendszer volt és kiderült, hogy a villanyórából kijövõ nulla nem volt megfelelõ, így valószínûleg a föld vezetõ fele folyt a villany ami nem volt annyira terhelhetõ.

Novill

Örülök neki Miki, hogy sikerült a hibát kijavítani. Így már utólag érthetõ a nagyobb mértékû feszültség esés. Azért valószínû, hogy a földelési ellenállás értéke nem is volt annyira rossz. Ha mûködtek a fogyasztók kis terhelésen keresztül. Így valószínû próbalámpás módszerrel vagy kis univerzális mûszerrel ezt nem igazán lehet behatárolni. Erre alkalmasak az úgynevezett célmûszerek.

lackó

Én is találkoztam ilyen problémáva,és egy hurokellenállás mérés vezetett eredményre.