Felelős műszaki vezető 2013

Indította Novill, 2012. december 28., 17:32:13 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Most olvasom, hogy 2013 januártól csak az lehet felelős műszaki vezető, aki a kivitelező vállalkozás tagja ( tulajdonosa), vagy alkalmazottja. Vagyis nem lehet megbízási szerződéssel, vagy vállalkozói szerződéssel foglalkoztatni felelős műszaki vezetőt.

JUVILL


Ez megint egy átgondolatlan rendelet.
Induljunk ki abból, hogy a kivitelezéseket nem csak cégek (nagy cégek), és olyan vállalkozások végzik - akár egyén vállalkozó is - kiknek "csapata" van.
Ha ez megvalósul, akkor az egyéni vállalkozó hogyan tud kivitelezői munkát vállalni,
ha szerződés szerint sem bízhat meg felelős műszaki vezetőt?
Vagy akkor ő saját maga a felelős műszaki vezető? :)
Azok a cégek, melyek ezzel nem kalkuláltak korábban, vagy a munka költségét illetve nem tudják megfizetni alkalmazotti állományban a felelős műszaki vezetőt, azok elvileg nem is tudnak kivitelezést vállalni.
Ehhez még hozzátartozik, hogy egy vállalkozás tulajdonosa, vagy tagja - aki a felelős műszaki vezető megbízást ellátná - egyáltalán nem biztos, hogy azon a területen szakember, a szakmai végzettségről, gyakorlatról, szabványismeretről már ne is beszéljünk.

Könyves Kálmán

Magyarisztán.
Amíg egy vállalkozó eladhat egy 32 lakásos társasházat úgy, hogy a bankhiteleket nem fizeti ki, és a vevöket utcára teszik, mégis hogyan várunk el normalitást?
Az építöipart lehet most kellene beszántani és nulláról újrakezdeni. (Nagy szerencse, hogy nem ebböl kell megélnem, könnyen beszélek.)
A törvényalkotásról meg beszélni sem érdemes. Bocsánat, de a szakmai rész most kimarad a hozzászólásból.

Gyurmaúr(fi-relé)

Kálmán, a szegedi, ill makói társasházas témához csak annyit fűznék, mit olyan, aki 10 évet húzott le a banki szférában, ebből 7-et a kis és középvállalat finanszírozásban (mobilbankárként), hogy az építtető ú.n. projektfinanszírozást kap a banktól, mely hitelnek egyrészt az a feltétele, hogy az adott ingatlan legalább 30-40%-nak már a tervezőasztalon el kell kelni, továbbá a finanszírozó bank kiköt(het)i, hogy az egyes lakások megvásárlóit is ő finanszírozza meg, ezáltal quasi a bank az egyik zsebéből a másikba teszi a pénzt. Ja és természetesen a bank keretjelzálogot létesít az adott ingatlan egészén, mely az albetétesítéskor szűnhet meg, ha és amennyiben az egyes vevők csúnyán kifejezve "behiteleződnek", illetve kicsengetik a saját albetétjük árát. Egyébként, valamire való bank esetében az egyes albetétek vételára egy elkülönített alszámlára érkezik és ebből vezeti át a bank a hitelszámlára az összegeket, mi által -elvileg- kinullázódik a projekthitel számla. hogy ebben az esetben mi történt, amikor ugyebár elkészült az épület, s azt használatba vették, tehát albetétesítették, nos azt nem vágom?!?  ???

Könyves Kálmán

Ha te nem vágod 10 éves banki gyakorlattal, akkor miért kellene azoknak az embereknek ilyen mélységig ismerni a bankügyeket, ha csak egy lakást szeretnének, átb...s nélkül? Ki kell dobni a szemetet, a simlis vállalkozókkal és a simlis banki ügyintézőkkel együtt. Ha jól értem, erre utaltál azzal, hogy nem érted, ilyen helyzet hogy állhatott elő!? Az a baj, ha éledezni kezd a piac, megint az "élelmesek" fognak először helyzetbe kerülni, és nem azok, akik becsületesen próbálják a munkájukat végezni.

A felelős műszaki vezető témára visszatérve, lehet, hogy éppen a kisebb cégek kicsinálása érdekében született ez a jogszabály. Most úgyis csak politikusközeli (vagy tulajdonosi hátterű) cégek kapnak megbízást, persze hogy gyártanak hozzá ilyen hátteret is.

flatskerrobert

Novill!


   Meg lehet tudni azt a jogszabályt, vagy rendeletet ami ezt a típusú tevékenységet ilyen módon korlátozza?
Bevallom őszintén, hogy nekem kételyeim vannak ezzel kapcsolatban, nincs félreértés vagy valami hasonló?
FR.

Novill

Az építő élet című havilapban olvastam egyébként az előzőekben említett cikket. Mi magyar emberek azért igyekszünk megkeresni a törvényes kiskaput, itt is van.
Az építőipari kivitelezési tevékenységről a 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet intézkedik. De érdemes bele olvasni a 2012. évi CLVII. törvény: a településfejlesztéssel, a településrendezéssel és az építésüggyel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló rendeletébe is.
Továbbá még érdemes bele nézni a 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről szóló rendeletébe. Ha ezt mind elolvassuk, akkor okosabbak és mérgesebbek leszünk ;). Bár még én se olvastam végig teljes egészében.

Marcika

A következő kérdés merült bennem fel. A bejelentet alkalmazottnak főállásban kel lennie 8 órás bejelentéssel vagy lehet 4 órás is? Adtak valami türelmi időt? A megkezdet beruházásokra is vonatkozik vagy csak a most indulókra?
A pontos jogszabály számát kérdezném amiben a főállást kötelezővé teszik.
Márciusban vizsgáztam mint felelősműszaki ellenőr amire megadta a kamara a felelős műszaki vezetőt vizsga nélkül.
Szó sem eset hogy esetleg kötelezővé fogják tenni a főállást.

nyaki

Az egyértelmű választ majd a büntetés kirovásakor megadják, addig csak ködösítenek. :P

zsizsi

Ez így van! Nem tudom kik alkotják ezeket a jogszabályokat, de ez egy nagyon elhibázott döntés! Inkább a körbetartozás és kummantás és "nem fizetem az alvállalkozót" című problémával foglalkoznék ha lehetőségem lenne. Szerintem ebből még nagy buktavári lesz....Nem beszélve az e-építési naplóról és az ezzel összefüggő szabályokról. Jut eszembe erről jelent meg már végrehajtási utasítás, hogyan kell ezt a rendszert használni, mik a szabályok, honnan lehet ilyen adatokhoz jutni. Itt nem csak egy fél oldalas "tájékoztató" hiányát érzem.
Gondolom nem mondok újdonságot de 2013-tól a kamaránál nyílvántartott jogosultsággal rendelkező kollegáknak 9000 Ft éves tagdíjat kell fiteni 2013 márc.31-ig.

Vélemény?

Üdv.: Zsizsi