Társasházi lakás villanyszerelése

Indította recortebordes, 2012. november 12., 16:27:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

ilyen lenne egy igazi villamos tervrajz?
Nelünk eléggé máshogy tanították.Kapcsolók hol vannak?
Valaki tud felrakni egy képet egy rendes tervről?

nyaki

Nem, nem ilyen egy villamos terv.
Több rajz is készül egy dokumentációban. Lehet benne nyomvonal terv, világítási terv, kapcsolószekrény rajzok, szintelosztó rajzok, gyengeáramú tervek, stb. Elég átfogó dokumentáció, ezért ide eléggé nehézkes lenne egy A3, vagy A1 méretű rajzot belinkelni.
Azért egy kis segítség ebben:

petike199600

Egy képet tudnál felrakni csak az erősáramú terv érdekelne.
A tervrajz hogy hogyan is néz ki egy igazi terv rajz

recortebordes

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2012. november 22., 17:14:26 DÉLUTÁN
ilyen lenne egy igazi villamos tervrajz?
Nelünk eléggé máshogy tanították.Kapcsolók hol vannak?
Valaki tud felrakni egy képet egy rendes tervről?

Mint írtam, villamosmérnök vagyok, nem villanyszerelő. Ezért is írtam erre a fórumra, hogy jól kritizálják meg a munkámat tapasztalt szakemberek ;). Villamosmérnököknek nem tanítják villamos tervrajz készítését (szerintem még az erősáramú szakirányt választóknak sem).

Ez nem is egy villamos tervrajz, mint előző hozzászólásomban írtam, csak egy skicc a villamos fogyasztók leendő elhelyezkedéséről.

A rajzszimbólumokat a Dienes-Kliment Villanyszerelő szakmai ismeretek I. c. könyvéből vettem. Illetve néhányat tippelnem kellett a 8. oldalon található 1.1.3 ábra alapján. Ezen ábrán található pár szimbólum, ami nem szerepel a függelékben a rajzjelek között. Így tippeltem be pl. a kapcsolók rajzszimbólumát (de hogy melyik változat jelenti a kétpólusút, kétáramköröset, alternatívat, stb, erre már nem volt időm).

Az ábra és függelék alapján rövid utánanézéssel az sem állapítható meg, hogy a világítási szerelvényeknél néhol az x-et használja (ez szerepel a függelékben), néhol pedig egy üres kört (ez dobozként szerepel a függelékben) - vajon mi lehet a különbség (ráadásul amit emlékezetből rajzoltam volna utánaolvasás nélkül, az a kettő együtt lett volna, azaz "bekarikázott x")?

A munkám szempontjából jelenleg irreleváns, hogy imitt-amott esetleg nem stimmelnek a rajzjelek. Kommunikáció szempontjából nyilván problémásabb a helyzet, mivel más szakemberekkel nehezebben tudom megértetni magam. Ezért is örülök annak, ha valaki kritizálja a "terveimet", és rámutat, mit kéne javítanom.

Ha esetleg bárkinek van olyan szakkönyve, ami használhatóbb a Dienes-Kliment sorozatnál, és elérhetővé tenném, azt megköszönném ;).

balzsi


JUVILL


Van még rajtad kívül villamosmérnök a fórumon. ;)
De egy villamos technikus is sokat tud, és nem kevesebbet egy jól képzett villanyszerelő.
Az sem igaz, hogy egy villamosmérnöknek nem tanítják a villamos terv készítését.
Ettől függetlenül nekem az a véleményem, hogy a szabványos rajzjeleket nem csak a villanyszerelőknek kell ismerni, hanem a villamos mérnököknek, tervezőknek is, mert egyébként a terven csak úgy lehet elmenni, ha letesszük a földre.:)
Ha megnézed Petike profilját, láthatod, hogy villanyszerelő tanuló.
Mire villamosmérnök lesz, nem fog ennyit kérdezni, és a rajzjeleket is fogja tudni. :)
Mindenki volt kezdő.

petike199600

jóhát azért a rajzjeleket már én is tudom.
Másodikos vagyok most fogok szintvizsgázni.
Bekötési feladatok közül lesz a vizsgán.
3 fázisú fénycsőkapcsolás
lépcsőházi automata
keresztváltó kapcsolás
váltó kapcsolás
Ezeket simán bekötöm
A többieknek még ezek is gondot okoznak.Nem tudom miért

Szelei

Ha már raj jelek it egy link ahol magyarázattal együtt lehet tanulni vagy fel frissíteni kopott emlékeket és az új jeleket. :)

http://www.kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/6_0917_003_100915.pdf

Marton

Balzsi által feltett anyag számomra az utóbbi időben látott anyagokhoz képest az egyik leg jobb, habár nekem már nem ad újat. Ennél sokkal gagyibb tananyagok léteznek. Szelei anyaga ehhez kapcsolódik.
Példaként mellékelek egy garázs villamos nyomvonal tervemet.

nyaki

Na igen, ez már hasonlít a klasszikusnak vett villamos tervhez. ;)