Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

András

Az érdekelne elsõsorban, hogy családi házban a földelõ szonda kialakításánál megfelelõ még mindig az hogy földbe leásunk egy fémlapot és arra rákötünk egy vezetéket.

Novill

Tudomásom szerint a jelenlegi szabványokban nincs erre utaló megfogalmazás. A régi nem hatályos MSZ 172 érintésvédelmi szabályzatban volt erre utaló megfogalmazás. A mai általános elv a tûzi horganyzott  vas anyagok, elõírt megfelelõ keresztmetszetekrõl szól az elõírás. Amely földelõ lehet csõ, rúd, szalag vagy gömbvas formájú. Ezen felül alkalmazzuk a betonalap földelõket is.  Ahhoz, hogy lemez lapot ássunk le indokolatlanul nagy munkát kellene bele fektetni. Nem tartom valószínûnek , hogy sok ilyen földelõt készítenének ma. Elvileg ha valaki tûzi horganyzott vasból, megfelelõ keresztmetszettel és megfelelõ földelési ellenállású értékkel szakszerûen létesíti a lemez földelõt elfogadhatónak tartom.

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

Megfelelõ földelési ellenállás értékére figyelni, kell a kialakítás módja sokszor változik. De ahhoz, hogy megfelelõen mûködjön jó földelési értéket kell elérni. Más és más talajviszonyok és egyéb más tényezõk befolyásolják a kialakítás módját.

L.ZOLTÁN

Üdv Mindenkinek!

A "vízcsõ bizsergés" kapcsán amit a segítségetekkel sikerült orvosolni,
úgy döntöttem, hogy jó gazda módjára bejárom az házat elektromos és érintésvédelmi
hibákat keresve.Eszközök és szakértés hiányában csak vizuális megtekintés útján.

Szóval adott egy öt emeletes, 20 lakásos társasház sajnos elég gyenge anyagi kondíciókkal.
Ebbõl kifolyólag a kötelezõen elõírt felülvizsgálatok rendre elmaradnak.Ennek viszont nem
szeretném, ha én vagy bárki a házból szenvedõ alanya lenne.

A házba bejövõ és innen a szomszéd házba tovább menõ kábelek és azok kötései korrektnek
tûnnek, oxidációnak nyoma sincs.

Elsõ kérdés:
a két kb. 8 cm vastag kábel köpenye a bekötési pontok alatt úgy fél méterre
egy 10-15 mm-s csupasz rézkábellel van összekötve. Egyszerûen rá van sodorva, a lecsavarodás
ellen némi szigetelõ szalag védi. Ez milyen célt szolgál?

A fõ biztosítékok 3x160 Amperesek. A fogadó szekrénybõl egy eres kábelek mennek át egy
vasszekrénybe ahol a ház kábelével van összekötve. A "0" vezetékrõl pedig egy leágazás van
átvezetve egy kisebb méretû vasszekrénybe.Ebben egy nagy méretû bontó található, ennek
egyik pontjára jön a "0" a másik fele két piros vezetékként folytatódva megy le pincébe.

Második kérdés:
A vasszekrények könnyen kinyithatók, kell e rájuk kulcsos zár vagy elég ha a rozoga
zárnyelveket rendbe tesszük. A vasszekrényen és az ajtón kell-e földelés?

Pince.
A két piros kábel közül az egyik egy 50x2mm-s  réz gyûjtõsínre csatlakozik.Ez valamikor
a falra volt rögzítve, most lóg. Nem tûnik ipari kivitelûnek,inkább barkácsolt jellegû.
A funkcióját talán ellátja, bár a kötési pontok csavarjai erõsen oxidáltak.

Errõl a "gyûjtõsínrõl" egy vezeték a házba bejövõ gázvezetékre van kötve. A csõbilincs
szintén a fent említett rézlemezbõl van elkészítve.
A sínen van egy lógó egy vezeték is. Ennek a másik felét a vízszerelõk vágták le, mert
a vízóra elõtti csõ mûanyag, úgyhogy erre már semmi szükség. Azzal nem is törõdve, hogy
a mérõ utáni rész végig fém és a pince ajtók is erre a pontra voltak kötve egy falon végig-
futó sínen keresztül.
A másik piros vezeték kb.10 méterre lévõ levágott végû vascsõre van kötve, de ez még kutatás
tárgya. 

Harmadik kérdés:
a leírtak alapján a gázcsõ adja a "0" vezetéknek a földelést vagy éppen
fordítva, a szolgáltató által már eleve földelt "0" vezeték földeli a gázcsövet? Azért
kérdezem mert földelõ szondát sehol sem találtam.

Negyedik kérdés: A bejövõ gáz és vízvezetékeket össze kell-e egymáshoz is kötni, vagy
elegendõ a gyûjtõsínrõl külön-külön bekötni?

Ötödik kérdés:
A ház elektromos hálózata a 80-as évek elején lett felújítva, azóta történt e az általam
leírtakat érintõ szabvány módosítás, aminek meg kell feleljen a ház földelés és érintésvédelmi
rendszere?

Nagyon várom a válaszokat melyeket elõre is köszönök!

nova

IdézElsõ kérdés:
a két kb. 8 cm vastag kábel köpenye a bekötési pontok alatt úgy fél méterre
egy 10-15 mm-s csupasz rézkábellel van összekötve. Egyszerûen rá van sodorva, a lecsavarodás
ellen némi szigetelõ szalag védi. Ez milyen célt szolgál?

Én a kábel páncélozás sodratára gondolnék, de így kicsit nehéz, ha errõl is csinálnál képet az most is segíthetne. A többi általad feltett kérdésrõl is lehet képeket beilleszteni.

Ha linket ennek a gombnak a használatával illeszted be akkor egybõl láthatjuk a fórumon a témáknál a képet  ;)
Elõzõ hozzászólásodnál ahol képet illesztettél be ott már módosítottam  :D

IdézMásodik kérdés:
A vasszekrények könnyen kinyithatók, kell e rájuk kulcsos zár vagy elég ha a rozoga
zárnyelveket rendbe tesszük. A vasszekrényen és az ajtón kell-e földelés?

Zárhatónak kell lenni, az nem nagyon van szabályozva, hogy milyen módon.  A vasszekrény minden pontját földelni kell, fõleg ha valamilyen villamos készülék is van rajta.

IdézHarmadik kérdés:
a leírtak alapján a gázcsõ adja a "0" vezetéknek a földelést vagy éppen
fordítva, a szolgáltató által már eleve földelt "0" vezeték földeli a gázcsövet? Azért
kérdezem mert földelõ szondát sehol sem találtam.

Novill írta talán a másik topikban, hogy régen a vízvezeték csõhálózatát használták földelõ vezetõnek, tehát nem húztak kölön földelõ vezetõt.

IdézNegyedik kérdés: A bejövõ gáz és vízvezetékeket össze kell-e egymáshoz is kötni, vagy
elegendõ a gyûjtõsínrõl külön-külön bekötni?

Ezeket az EPH rendszerben kell összekötni amit végig kell vezetni minden fém felületen.

IdézÖtödik kérdés:
A ház elektromos hálózata a 80-as évek elején lett felújítva, azóta történt e az általam
leírtakat érintõ szabvány módosítás, aminek meg kell feleljen a ház földelés és érintésvédelmi
rendszere?

Húú ez egy új téma lenne, röviden igen :D
30 év alatt nagyon sokat fejlõdött a technika az érintésvédelmi módok is, ha belegondolsz régen nem is voltak földelt konnektorok és fogyasztók, firelék, túlfesz védelmek. Max villámhárító
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

 A régi társas házaknál általában két megoldás volt a gyakorlatban.
1.   A védõföldelést külön vezetéken kiépítették, piros színû vezetékkel ( ma már zöld/sárga vezetéket használunk), és errõl ágaztatták le a fõvezetékkel együtt.
2.    Megfelelõ vastagságú felszálló méretlen nulla vezetékrõl a fõvezetékrõl ágaztatták le a lakások felé a védõvezetõt
A társas házba bejövõ méretlen fõvezeték közelében mindenhol megtalálható a földelõ( üzemi) vezeték is. Ennek közelében található meg az alsó szinti EPH kialakítás is.
Néhány fénykép felvétel segítené a kötések és egyéb kérdésekben  a véleményalkotást.
A vasszekrényeket mindenképpen be kell kötni a védelembe. Általános alapelv a feszültség alatti részeket zárni kell. Ha méretlen rész akkor áramszolgáltató plombálás is szükséges. Az épületgépészeti vezetékeket is be kell kötni az EPH rendszerbe, így a gáz csövet is.  Alapvetõen a felülvizsgálatkor a létesítés idejében érvényes szabványokat vesszük figyelembe.

András

Én úgy tudom ami kötelezõ még az a tûzvédelmi fõkapcsoló megléte.

L.ZOLTÁN

Az eddigi válaszok alapján amit köszönök, úgy gondolom valóban az a legjobb ha  a kérdéseimet
fotóval dokumentálom. Nem ott lakom, holnap lesz idõm újra átmenni. Hamarosan jelentkezem addig is ÜDV!

L.ZOLTÁN

Üdv Mindenkinek !

Ahogy ígértem fotókkal illusztrálom a jelenlegi helyzetet. Sajnos nem sikerült  egy-két kép..

Ezen a képen  a földszinti szekrények láthatók

1. kép

Az áramszolgáltató szekrénye

2.kép

A házba bejövõ és elmenõ kábelek kötései. korrektnek tûnnek.

3.kép

Ez az a csupasz  kábel amit kérdeztem, hogy mi célt szolgál, a fõkábelekre van rátekerve.
Talán a szerelést könnyítette meg a bekötéskor?

4.kép

Itt egyesül  a szolgáltató és a ház kábele. Érdemes kinagyítani, a ,,0" kötése  egy szigetelõszalaggal áttekert ,,bumszli" / nem találtam jobb szót/  Milyen lehet alatta a kötés?
Ez a rész  még a szolgáltatóhoz tartozik?

5. kép

Na ez már érdekesebb!  Ide van átvezetve a  ,,0"  A két piros kábel megy le a pincébe .
Tiszta rozsdásak a kötések . Az  egész olyan, mint  egy varjú fészek.

6.kép

Íme az "EPH csomópont". Látható a levágott kábel ami a vízcsõre volt kötve.

7. kép

Ugyanez közelebbrõl.

8.kép

A földelés ?!  Ezért kérdeztem, hogy a gázcsõ földeli ,,0"-t  vagy a ,,0" földeli a gázcsövet.
Az utcai gerincvezeték müanyag. Földelõ szonda sehol!!!

9. kép

A víz fõelzáró csere után.

10. kép

A falakon végig futó sín szintén levágva a vízszerelõk által.

11.kép

Egy  ajtó bekötése  a másik végen.

12. kép

Kérlek benneteket, véleményezzétek ezt a kis albumot. Szakszerû hozzászólásaitok alapján, kezdeményezni kívánom egy rendkívüli közgyûlés összehívását. Biztos nem fognak örülni nekem a lakók, de ez nem játék. Körülbelül milyen összegre lehet kalkulálni, természetesen teljesen hivatalosan, és jegyzõkönyvezve.