Garantált feszültség szintek

Indította Novill, 2012. október 18., 20:10:24 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Mennyire tartja be az áramszolgáltató a garantált feszültség szinteket? Tudtommal ha nem tévedek +8% és - 7% eltérés lehet. Ez azt jelenti, hogy 230V-nál  248,4 V és 213,9 V között lehet a feszültség egy fázisú hálózat esetén. Gondolom ha már 250 V fölé megy a feszültség értéke nem tesz minden villamos szerkezetnek jót. Az egyik helyen egy kis keringetõ szivattyút kapcsolt egy relé ( 230V AC, 5A) tökre vágta a hálózat a relét. Amikor feszültséget mértem az adott pillanatban 248-249 V-t mértem, ez ugyan közel van a meghatározott értékhez. De felmerül, hogy ez még lehet nagyobb érték is. Ezen a téren milyen tapasztalatokkal rendelkeztek? Gondolom az esetek többségében a szolgáltató tudja tartani az értékeket.

nova

Olyannal már én is találkoztam, hogy egy kisebb településnél transzformátort cserélt az áramszolgáltató és ennek következtében jelentõsen megváltoztak a hálózaton a feszültség értékek. Amikor az ügyféltõl bejelentettük a hibát akkor egybõl azzal kezdtek, hogy fizetõs lesz a kiszállás ha én mérek rosszul, mikor nagy nehezen kijöttek utána és látták, hogy igazam van. Gyorsan odaszóltak a kollégáiknak. hogy tekerjenek egy kicsit a trafón. :)

A relék 250 VAC a felsõ határa, mintha ez lenne ráírva ha jól emlékszem.  ::)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Elöljáróban írom, hogy nem dolgoztam soha áramszolgáltató cégnél.
A tapasztalat elég siralmas. Nova az elõbb a trafó letekerését írta.
Van benne valami.
De mi az oka ennek a "túlfeszültségnek"?
Adott egy hálózat. Legyen az bármilyen településen.
Ha a memóriám nem csal, akkor a felszerel fogyasztásmérõkbõl kiindulva, a feszültségesés nem haladhatja meg az 1 + 1%-ot.
Ahhoz, hogy a transzformátor által táplált hálózat végpontján ezt tartani lehessen, a szolgáltató egy kicsit "rágerjeszt".
Lehet mérni a transzformátorhoz közeli oldalon finoman szólva nem kívánatosan magas értékeket.
Mert csak a szolgáltató mérései a hitelesek. :)
Igaz ugyan olyan magas értéket mérnek, mint azok, akik szintén azt az iskolát végezték el.
Ebben a legszebb, mikor a transzformátorhoz közeli oldalon - üzem közben - röpködnek ki foglalataikból az izzók. A durranások hangjai változatosak, és az üvegszilánkok terítései is.
Természetes minden durranást és repülést követ a kismegszakítók mûködése, egy idõ után azok kilincsszerkezetének kikészülése.
Mikor ilyenekrõl kell szakvéleményt írni, akkor nem igazán szereti a szolgáltató a vélemény nyílványítót.

Sztrogoff

"a tápfeszültség 10 perces átlagos effektív értékei 95%-ának bármely egyhetes időszakban az
Un ± 10% tartományban kell lennie."
"a tápfeszültség minden 10 perces átlagos effektív értékének Un + 10%/- 15% tartományban kell lennie"
"Normál üzemi körülmények között egy gyors feszültségváltozás általában nem haladja meg Un 5%-át, de bizonyos körülmények között a változás, naponta néhányszor, rövid időre Un 10%-át is elérheti."
"átmeneti, hálózati frekvenciájú túlfeszültség... általában a közcélú elosztóhálózatban vagy egy fogyasztói villamos berendezésben bekövetkezett hiba idején jelentkezik és megszűnik a hiba elhárításával. A túlfeszültség, általában a háromfázisú hálózat nullpontjának eltolódása miatt, elérheti a vonali feszültség értékét. Tájékoztató értékek: Bizonyos körülmények között egy transzformátor bemeneti oldalán előforduló hiba a kisfeszültségű oldalon átmeneti túlfeszültséget fog okozni a hibaáram fennállásának idejéig. Az ilyen túlfeszültségek általában nem haladják
meg a 1,5 kV effektív értéket."
"A tranziens túlfeszültségek általában nem haladják meg a 6 kV csúcsértéket, de esetenként nagyobb értékek is előfordulnak."

Ez a kiindulási pont. :)