Bojlerrel kapcsolatos kérdés

Indította Jani, 2010. szeptember 19., 20:27:29 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Jaj te!
Hát nézd én is fürödtem ugy. Hárman megfürödtünk egymás után egy vizben. Higénia hát az nem volt probléma ilyenkor a szükség diktálja. Ezt a vizet a melék leöntésére is lehet használni. Nyolcvan literesnél én nem javasolnék kisebbet. Saját tapasztalat. Meg egy kis szakma. Átfolyos gázos höcserélövel Amugy meg a korszerüsítés megéri. És érdemes okosan használni mondjuk egy aránylag arányos höfokra és azon használni. És a mosogató alá meg kell a másik kis bolyler.

Novill

Itt felmerülõ problémák, ha egy forróvíz tároló látja el meleg vízzel a lakást valószínû, hogy gazdaságosabb. Ha ehhez közel van a konyha, akkor jó megoldás. Ha távol van az a probléma, hogy mire oda ér a meleg víz általában veszteséget jelent. Kivéve ha ki van építve egy harmadik vezeték a cirkulációs vezeték. Amely a meleg vizet keringeti egy szivattyúval. Viszont ha a mosogató környékén van a kis 10 literes átfolyós rendszerû vízmelegítõ, akkor  szinte rögtön van meleg víz. Hátránya üzemeltetése drága. Általában egy család meleg víz igényét a 120 literes bojler elégíti ki. A nagyobb ûrtartalmú bojlernál lehet játszani az alacsonyabb hõfok beállítással, így kisebb a vízkõ kicsapódás. Kettõ bojlerral lehet villamos összekapcsolásokat kitalálni. Itt biztonsági megoldásokat nem szabad kiiktatni, vagy ha átalakítunk akkor is a biztonsági elemeket bent kell hagyni. Az energia felhasználással nagy csodákat nem lehet kitalálni. A bojler és csõ szigetelések, illetve az alternatív energia felhasználáson  kívül.  Vagyis a 80l  60 fokos víz elõállításához, mindig ugyanannyi villamos energia szükséges. Az elektronika beépítésénél nem tudom mire gondolsz, de ma már vannak olyan bojlerek is amiben vannak elektronikák. De ott sincsenek csodák.

Szelei

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2012. február 09., 13:08:24 DÉLUTÁN
Azon is töröm a fejem, hogy a bojlert meg kellene okosítani / használati szokásnak megfelelõ elektronikával/
Jelszó. lehetõleg kompromisszummentes és energia takarékos vízvételezés.

Én mint már említettem a 80 l.-es bojlertól 1/2" csõvel vinném a meleg vizet mint használatit (vagy inkább ennek megfelelõ hajlékony alu/mûanyag csõvel) és 1/4" keringetõnek beépített (vagy inkább ennek megfelelõ hajlékony alu/mûanyag csõvel) erre ráépítve a keringetõ szivattyú ami a csap elõtti visszacsatolás után a bojler hideg vizes oldalára nyomná vissza a fel nem használt keringetett meleg vizet. Természetesen jó szigeteléssel ellátni a csöveket! A keringetõnek be építeni egy kapcsoló órát (akár kapcsolható dug ajzat amit be dughat a fali aljzatba) és ezt be programozni a szokásos használati idõkre.

A bojlert 70-80 Co-on használnám. Így kellõ mennyiségû víz állna rendelkezésre és a vízkõ sem keletkezne túlzott mértékben.
A bojleren belül nem kell a víz hõfokával variálni mivel általában jó a hõszigetelés és fölösleges éjszakára alacsonyabb értéket be állítani. >:(
Sokkal olcsóbb az üzemeltetés ha úgynevezett éjszakai áramról üzemelteted. Ez mindig akkor kapcsolja be a bojlert amikor nincs áramcsúcs de legalább napi 8 órában biztosít felfûtési lehetõséget, így ha napközben hûl rá tud melegíteni. Nem úgy mint régen ha valaki nappal elhasználta estére már esélyesem volt meleg víznek. :)

Ezt kialakítani 2 m. feletti távolság esetén ajánlom, mivel ez alatt vékony jól szigetelt meleg vizes csõ is kevés vízpocsékolással jár. :)

krisz1986

A müanyag csövet könyebb instalálni is. Ja és ha meghibásodik javítani is.

L.ZOLTÁN

Köszi az eddigi válaszokat! Úgy látom összefog ez állni.

Az a gondom hogy eddig csak gyerek koromban volt villanybojlerral dolgom. Hú az már elég rég volt, egy kis "retro"kitérõt engedjetek meg.

Emlékeim szerint az egy 200l köröli nagy dög volt, be lehetett osztani vele a vizet. Hogy örültünk neki, onnantól nem kellett fáért lemenni a pincébe amivel aztán a fürdõhengerben jól belehetett durrantani.
Egy hibája viszont volt, nem tudom a mostani készülékekbe szerelnek e olyan kis üvegcsöves méretû /ólom?/olvadóbetétet, na az párszor kiment benne.
Mikor elõször kijött a szerelõ ott lábatlankodtam mellette, a hóna alatt kukucskáltam hogy mit csinál. Egyszer pont karácsony elõtt ütött be a mennykû, nem lehetett szerelõt találni, úgyhogy én mentettem meg a családot a fazekazástól. Szép emlékek!

Na de térjünk vissza a mába. Van már mindenféle szerkezet. Jómagam a gázost részesítem elõnyben. A mai kéménybélelés árak miatt marad a villanybojler.

Novill, a két bojleres villamos összekapcsolással mire gondoltál?
Én olyasmiben töröm a fejem, hogy a hõfokszabályozó termosztátot kivenném és programozható digitális szabályozóval valahogy úgy megoldani hogy pl. nappal, éjjel 40 C fok lenne hajnalban és estefelé automatikusan "feltekerné" 70-80C fokra. Hétvégén  a szokáshoz igazodva vagy vendég érkezése esetén egy másik programbeállítás, plusz manuális.

Nem tudom hogy egy 60-80 C fokra beállított víz mennyire hûl ki egyáltalán kb. 8 óra alatt. Van erre konkrét tapasztalat?
Csak ennek függvényében érdemes variálni.

Szelei, a leírt megoldás mennyivel takarékosabb egy 80l+10l bojler üzemnél?
Az említett 2m nálam sajnos 10m, ha átrakom a kamrába nagy bojlert akkor is kb. 5m.
Természetesen jól szigetelt új csövezés.
Esetleg az nem lehet megoldás, hogy egy átfolyóst összekombinálni a nagy bojlerral. A bojler ágon, a csap közelében lenne egy hõfok érzékelõ ami lekapcsolná az átfolyós  fûtését. Így is rögtön lenne melegvíz. nem kellene tárolni./?/

Gyurmaúr(fi-relé)

Zoli, akkor engedd meg, hogy én elkísérjelek egy új, egy másik mátrixba. Gondolom, te mázlista ember lévén, kertes házban tengeted életed? Ha igen, akkor talán van verandád? Ha van, akkor az esetleg alutetõs? Ha igen,akkor milyen fekvésû? Mert, ha alutetõs és még esetleg D, D-Ny-i,nos akkor jöjjön a "forradalmi" megoldás, azaz a 3/4-ed collos csigába hajtott fekete KPE csõ,de abból a hardcore-abb, azaz amelyik legalább 70C fokig bírja a melegvízet, ugyanis ha mázlid van, akkor már májusban lehet akár 45-50C fokos vized, melyet könnyedén benyomathatsz a bojlerbe, sõt ha van padlásod, akkor beszerezhetsz egy kiszuperált másikat is és annak tetejét kifurva, nyerhetsz egy síma gravitációs tartályt is, melyben akár további 80,120,esetleg 200L melegvízet gyûjthetsz. A csõcsigád hossza minimum 200 m legyen, tehát függõen a veranda tetejétõl, 4-6 db,egyenként 40 m hosszú csigát kell gyártanod. Ezt a melót CSAK melegben tudod elvégezni, ugyanis a csõnek kellõen fel kell melegedni ahhoz, hogy hajtogatható legyen! A már meghatogatott szakaszokat a legerõsebb kábelkötegelõvel kell egymáshoz erõsíteni és természetesen az elején és a végén hagyni kell 2-2 m egyenes szakaszt, hiszen a csigákat -KPE toldó segítségével- össze kell kötni egymással. A sor közepén be kell iktatni egy biztonsági szelepet, hiszen az esetlegesen túlmelegedõ víz felforrhat és amennyiben nincs hol kiengedni a "fáradt" gõzt, akkor szétrobban a csõ!
Az alábbi képeken egy, immár 5-ik évébe lépõ szolár csiga rendszert láthatsz, mely télen nyílván nincs üzemben, de tavasztól õszig verhetetlen!  8)

L.ZOLTÁN

Gyurmaúr(fi-relé), jól sejted családi házban lakom a naperõmûved adataival megpiszkáltad a fantáziámat. Egyenlõre bírom gázzal viszont a víz csatorna díj horror. Azt hiszem egy kút fúrása elõbbre való lesz.

A bojler projekt egy örökölt lakás felújítása kapcsán merült fel bennem ,továbbra is várok jó ötleteket!

A szabadtéri villanyszereléshez kukkants már át, írtam Neked ott valamit. :)


Gyurmaúr(fi-relé)

Ja, igen a 40 m mélyre fúrt kutat kihagytam,természetesen az is van, abból hozza fel a 750W-os fúrtkút szivattyú a fini, nem kemény, nem ihatatlan vizet. És persze van egy ásott kút is, azzal történik a kert locsolása. Hát -többek közt- ezért is jó vidéken élni, mert ezt városban képtelenség megvalósítani, bár a szolárcsigát azért ott is ki lehet építeni, ha van jó nagy veranda.

Szelei

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2012. február 10., 13:08:55 DÉLUTÁN
Szelei, a leírt megoldás mennyivel takarékosabb egy 80l+10l bojler üzemnél?
Az említett 2m nálam sajnos 10m, ha átrakom a kamrába nagy bojlert akkor is kb. 5m.
Természetesen jól szigetelt új csövezés.
Esetleg az nem lehet megoldás, hogy egy átfolyóst összekombinálni a nagy bojlerral. A bojler ágon, a csap közelében lenne egy hõfok érzékelõ ami lekapcsolná az átfolyós  fûtését. Így is rögtön lenne melegvíz. nem kellene tárolni./?/

Itt keringetõt használnák második csõvel.

Az átfolyós meleg víz tárolók egyedi csapjának a kialakítása biztosítja a tágulási szelepet és ezért nagyon macerás az össze építés sõt nem vagyok benne biztos, hogy egyáltalán lehetséges-e. >:(

Mint írtad éjszakára kisebb hõfok is elég lenne nappal viszont nagyobb. Hát ez kivitelezhetetlen! A jó hõszigetelt bojler nem veszít akkora hõfokot ami indokolná a két hõtartomány ki alakítását. És ez mellet tovább kell a felfûtésre ez esetben várni. >:(

Ha a mosogató csaptelep elé kötik a keringetõ vissza menõ csövét és mielõtt föl keltek elõtte 5 perccel indul a keringetõ azonnal van meleg víz.

Gyurmaúr(fi-relé) úr által ajánlott tuningolt részt is ide be tudod késõbb kötni. :)

L.ZOLTÁN

Köszi, hogy foglalkozol a témával, én még ilyen keringetõs megoldásról csak egy kerti medence melleti zuhanyozóval kapcsolatban hallottam. Korábban ez nem volt téma nálam ezért nem is vagyok képben. Tudnál egy vázlatrajzot küldeni a kialakításról.

Viszont ha nem hûl nyolc-tíz óra alatt 40 C fok alá a víz, akkor egy kapcsoló órával is elég lesz a fûtését vezérelni. A kissé bonyolultnak tûnõ hõfok szabályzást az ARISTON VLS bojler tudja, gondoltam hátha már próbálkozott valaki hasonlóval.

Egyébként  nem tárolós átfolyósra gondoltam hanem amelyik csak akkor fût , ha kinyitod a csapot.