Eurotest 61557 tapasztalatok

Indította zsozsó, 2010. november 14., 08:56:11 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

flatskerrobert

Valószínû mûszer probléma lesz!
A szoftver frissítése a problémát nem fogja megoldani. Egyébként a frissítés a mérõ vezeték csatlakozóján lévõ távvezérlési funkció bekapcsolási és kikapcsolási lehetõségét biztosítja.
A számítógépre telepített le és feltöltõ szoftver már Magyar nyelvû, de a struktúrája az ugyan az sajnos.
Excelbe átlehet másolni, de egy kicsit macerás.
Kalibrálva mikor volt?
FR.

Fecó

XBS tipusú érintésvédelmi relénél tapasztaltam ilyet, hogy ZLOOP-nál nem történt meg a kioldás, csak ha mérési félhullámot fordítottam. Hasonlót még nem láttam.

zoli46

Idézetet írta: zsozsó Dátum 2010. november 14., 08:56:11 DÉLELŐTT
A felülvizsgálatoknál ezt a mûszert használják legtöbbet ahogy eddig észrevettem. A régi ÉVÉ Univerzál helyett.
Érdekelne a véleményetek Eurotest 61557 típusú mûszerrõl, kinek mi a gyakorlati tapasztalata. Esetleges hibái.

Novill

Hogyan használjátok a mûszer csatlakozó zsinórját e mûszernél Z lopp állásban, illetve RCD állásban? Fekete színû vezeték a fázis, a kék és a zöld színû vezeték  össze van csatlakoztatva és ez csatlakozik együtt a PE ( védõvezetõ) pontra. Így használtam mindig. Mostani infó szerint  mérésnél a kéket a nulla vezetõre kell csatlakoztatni, várom ezen gyakorlati véleményeteket.

Zappa

Ha van áramvédõ kapcsoló,akkor a kéket a nullára mert különben lever az ávk.Ha nincs akkor én is összedugom.

Novill

Csak az az érdekes ezzel a mûszerrel éveken keresztül az elõbbiek ( kék és zöld színû vezeték összekötésével )  szerint mértem és jól mûködött. Mind  a Z loop állásba, mind az RCD állásban.  Csak az utóbbi évben kellett rá térni erre a módszerre. A probléma kezdetekor huzamos mérés után RCD állásban nem tudtam hurokellenállást mérni, sem pedig az automata funkciót (t1-t6) vizsgálni. Ezt követõen Zlopp állásban tudtam már mérni hurokellenállást ÁVK lekapcsolása nélkül is. Ez érdekes számomra. A kalibrálások alkalmával minden esetben megfelelõ volt a mûszer.

Fecó

Én úgy vagyok informálva, illetve a mûszerkönyvben és a súgó menüben is az áll, hogy csatlakoztatni kell mind a 3 vezetéket külön-külön, tehát fázis, nulla és föld pont is kell. A mûszer saját maga képes érzékelni, hogy melyik a fázisvezetõ a két üzem csatlakozásból, és eszerint végzi el a mérést. Természetesen elképzelhetõ hogy az összedugott megoldás is mûködõképes, és korrekt eredményt ad, de ennek feltétele a fázisvezetõ ismerete a dugaszoló aljzatoknál például. Nem próbáltátok, ugyanaz a mérési eredmény jön ki összedugott csatlakozóknál és ha külön-külön van minden csatlakoztatva? Most már kíváncsi vagyok, megyek, megnézem :)

Novill

Nem nyugodtam meg, ezért szereztem még egy mûszert melyekkel méréseket végeztem. A méréseket RCD üzemmódban elõször hurokellenállást mértem a két mûszerrel. A mért értékek eltérnek egymástól megengedett értéken belül voltak.

1. kép
2. kép

Ezután automata méréssorozatokat mértem mindkét mûszerrel. Egyik lakásnál az egyik mûszerrel sikerült az ÁVK-t egyszer sikeresen mérni,
3. kép
de többször nem.

4. kép

A másik mûszerrel egyetlen egyszer sem. Mérési környezet teljesen megegyezõ. Az ÁVK AEG típus volt. Vizsgáltam a dug villás csatlakozóval, mérõzsinóros csatlakozóval. Mérõzsinóros mérésnél is kétfajta mérést próbáltam. Egyszer a kék vezeték a nulla vezetõhöz a zöld a védõvezetõhöz volt csatlakoztatva. A másik esetben a kék és a zöld közösítve és a védõvezetõre csatlakoztatva. Vizsgálta a nulla vezetõ és a védõvezetõ nincsen-e lecserélve. Ebben az esetben a mérés eredménytelen volt, a mûszernél háromszögben felkiáltójel jelent meg.

Egy másik háznál is elmentem kipróbálni a mûszereket. Itt az ÁVK XBS típus volt. Itt mindkét mûszer tökéletesen mûködött. Mûködött a dug villás csatlakozóval. A mért hurokellenállás értékek itt is eltérõek voltak a megengedett értéken belül.

5. kép
6. kép

Itt is megismételtem az ÁVK automata mérés sorozatokat. Az elõzõekben leírt módon. Ezen a helyszínen mind a két mûszer jó, de különbözõ értékeket mért.
7. kép
8. kép
9. kép

Érdekes, hogy a kék vezeték és a zöld vezeték közösítése esetén is tökéletesen mûködött.

10. kép
11. kép

A két mûszernél az eltérés csak a firmware verzióban volt. Mindkét mûszer kalibrált.
12. kép
13. kép

Ebbõl arra a következtetésre jutottam, hogy a mûszerem jó. Az elsõ helyen kicserélem az ÁVK-t és újra elvégzem a vizsgálatot. Egyetlen egy esetben sem írta ki, hogy rossz az ÁVK, csak a háromszöges felkiáltó jel jelenik meg a mérés kezdetekor.

Üzenet összefûzve: 2011. szeptember 03., 21:42:51 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Fecó Dátum 2011. szeptember 01., 15:53:08 DÉLUTÁN
Nem próbáltátok, ugyanaz a mérési eredmény jön ki összedugott csatlakozóknál és ha külön-külön van minden csatlakoztatva? Most már kíváncsi vagyok, megyek, megnézem :)

Most ezt is megnéztem és teljesen ugyanaz az érték jött ki.

zoli46

Nekem egy hete van ilyen müszerem,  Örülök hogy  felvettétek TÉMÁNAK igy el olvasom  a  Ti tapasztalotokat éstanulok belõle Köszönöm !

Novill

Egyébként jó mûszer, nagyon sok mindent tud. Fõként Zloop állásban használjuk hurokellenállás mérésre. Az ÁVK-t áthidaljuk, mert így gyorsabb a mérés elvégzése. RCD állásban a hurokellenállás mérés menete lassú. De mivel a mai elõírások szerint vizsgálni kell az ÁVK-kat, érintési feszültséget,stb. ezért szükség ilyen hasonló mûszerekre is. Nálam a kábel keresõ funkció nem jött be. Vannak olyan kiegészítõi ennek a mûszernek melyek ára szerintem nincs arányban a nyújtott szolgáltatással, ezért sokan nem is vásárolják meg jogosan. A zsinóros csatlakozójára oda kell figyelni, mert megtréfálja a használóját, ez is olyan mint a gyakran használt villamos gépeknél a kábel el szokott szakadni olykor. A fi reléknél figyelni kell , hogy milyen típusú, milyen áramra készítették lüktetõ egyenáram, stb. Elõfordul, hogy nem megfelelõ az ÁVK , mûszer nem jelzi, hogy rossz.