PVC csőben vezeték

Indította Padavan, 2012. december 10., 18:50:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Padavan

Sziasztok,
sajnos rég jártam erre, de itt is szeretném megköszönni, az előző témában feltett kérdéseimre a válaszokat. Most egy újabb kérdéssel jöttem, remélem azért nekem is alkalmam adódik segíteni, bár ahhoz még sok idő kell.
Sajnos mindíg megtapasztalom a középiskolából adódó gyakorlati oktatás hiányát. Bár a kérdésemmel jöhettem volna előbb is, de mint fentebb írtam, sajnos sok időm nincs a neten fórúmozni. Így most útólag ellenőrzöm magam.
Hétvégén a barátnőm édesapja megkért egy feladatra: Volna nekik egy pince, 10 méterrel arrébb egy garázs. A pincéhez pince lejáró van, és a ház alatt helyezkedik el. No már most a garázsban egész idáig, nem volt áram, világítás, egy dugaszoló aljzat sem. A garázs egy része, számára kialakított kis műhely. Ahol néha szokott ténykedni. A pincéből a garázs alatt elmegy egy 110-es PVC, régen ezen ment el a víz, amikor ( sajnos ) feljött a talajvíz, mostmár ez máshogy van megoldva, és pár éve abban a csőben semmi sincs, így arra gondoltam, hogy ebben a csőben, elvihetném a garázsnak a betápot. ( 1fázisról van szó ). Bár nem néztem meg egyetlen egy szabványt sem, és azt sem tudom, hogy ehhez van-e bármi féle szabvány, aztán csak utána gondolkodtam el, hogy igazából jót cselekedtem ezzel. Mindenképp el akartuk kerülni, a föld feltúrását ( -5 , -6 ) fokban ez nem lenne olyan egyszerű ) a nagyobb bontásokat. Aztán így gondoltam rátok, hogy egy szaki írhatna erről véleményt, és ha szükséges akár változtatnék is rajta. Egyébként a pincéből egy a csőhöz közeli kötődobozból hoztam el a vezetékeket. MBCU 3 * 1,5-sel, a garázsban falon kívüli szerelés, falon kívüli kötődobozban megállva

nova

Kicsit elbizonytalanodtad.  :( Mi is lenne a kérdés? A kialakítás megfelelő-e? Melyik része? Ha arra vagy kíváncsi, hogy a PVC csőben elviheted-e a kábelt, akkor a válasz igen. Persze ilyen esetben az az igazán korrekt ha kültéri kábelt használsz, hiszen ezek a kábelek víz ellen is védetek sértetlen szigetelés esetén.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Padavan

Konkrétan milyen kültéri kábelre gondoltál?

nova

Nevezzük földkábelnek, hogy egyszerűbb legyen. Ezek általában védettek a víz behatolása ellen. Esetedben nem szükséges páncélozott kivitelű. Kötéseket már magasabban végezted gondolom, mert ez a csőhöz közeli kötődoboz kicsit távoli megfogalmazás. :)
Ezek szerint a kérdésed erre vonatkozott?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Csak földkábelt javaslok kiépíteni megfelelően méretezve.

Padavan

földkábel:) igaz, az lett volna a legmegfelelőbb. Igen, ezt szerettem volna megtudni, és köszönöm.

nova

Ha esetleg kicseréled a kábelt akkor érdemes ügyelni arra, hogy a végeit megfelelően zárd le vízbehatolás ellen.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Én nem vagyok egy felülvizsgáló, de szerintem a beépített MBCU 3 * 1,5 kábel a 110 es vízvezeték csövében már kellő védelemmel rendelkezik még a föld alatt is. A belső szereléseket ha szabályosan végezted nincs akadálya használni.

A földkábelt fölöslegesnek tartom. Cső nélküli földkábel nagyobb veszélynek van kitéve mint ez a csőben vezetett kábel!
Sem kavics, sem az utólag tömörödő talaj sem földmunka esetén nem sérül olyan gyorsan mint egy sima földkábel. :)

nova

Én a vízzárás miatt gondoltam a földkábelre, hiszen ezek kiképzése ennek a követelménynek megfelelnek. Mivel a leírtak szerint régebben talajvíz is előfordult. Azt nem tudom, hogy az MTK kábel vízzárása milyen paraméterekkel rendelkezik.  ::)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Mind MBCU mind MT kábeleket használtunk silótelepeken hagyományos beton szennyvízcsőben vezetve, és amennyiben sértetlen kábel került felhasználásra 15 év múlva is megfelelően működött. MT kábeleket UV állósága végett nem javaslom mint szabad légvezeték de föld alatt kiváló.