alternatív (váltó) kapcsoló másképpen?

Indította horgaben, 2016. október 01., 05:44:26 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

horgaben

Kedves Villanyászok!
Alternatív kapcsolót be lehet e kötni másképp? A normális bekötés az az ,hogy a lámpa egyrészt megkapja direktbe a "O"-t és a védőföldet és a fázist kapja meg a 2db váltókapcsolón keresztűl.
De a következő a helyzet .Volt egy működő lámpa 2 db váltókapcsolóval ,de átépítés (falazás) miatt az egyik váltókapcsoló útban volt és le lett szerelve ,mert 10 centivel arrébb kellett rakni .Gondoltam sima űgy ezért meg sem jegyeztem ,hogy a kapcsolóba melyik vezeték hova volt kötve......Igen ám, de amikor be akartam kötni jött a probléma .A 3 vezetékből az egyik a fázis a másik a "0"  a harmadik meg semmi......de a lényeg hogy ott a "0"vezető aminek nem kéne ott lennie .és mérve is 230V a két vezeték közti feszültség....
És ez valahogy mégis működött évekig ....de nem értem hogyan .Mit hova kössek ???

Simon Endre

Ez normális állapot ha szakszerű bekötés van a másik végén. A "fázis" a másik kapcsoló váltószála (amelyiken épp a fázis van) a "semmi" a másik váltószál ami  most levegőben van  a "nullát" meg a az izzón keresztül méred vagy vizsgálod. A bizonyosságot adó vizsgálat a másik még bekötött kapcsoló váltása hatására a "fázis" és a "semmi" csere azt jelzi hogy ott van a fázisra kötve a kapcsolólás, ha a "nulla" és a "semmi " cserélnek akkor az elbontott oldalon van (volt) a fázisrakötés. Azért küldök egy kis segédletet.

Üzenet összefûzve: 2016. Október 01., 11:02:07 am

Még két fontos (szakszerű) kivitel lemaradt.

Zsolt718

Igen, régi családi házban én is belefutottam a legfelső rajzon látható "szakszerűtlen" megoldásba: gyanútlanul kivettem a váltókapcsolót (minden szál egyforma színű). Bekötésnél nem lehet gond, mert ez egy kapcsoló, majd összeérintve kiderül...  Volt csillagszórás.
Hozzáteszem: a házban a padláson pókháló szerűen - átlósan - legrövidebb úton voltak a bergmann csövek a födémre fektetve, a dobozok malterpacába ágyazva. Azóta nem is egy ilyet láttam...

coyote2

Pénteken a "régi" váltókapcsolással találkoztam, átkötöttem a "helyesre", az előttem lévő szerelő nem tudta mi a baj, igaz nekem is gondolkznom  kellett egy picit, mert csak hallottam eddig róla.

980POWER

Én meg ilyennel találkoztam, én is el mitingeltem rajt egy ideig. Amúgy egyszerű lett volna a dolog, hisz csak mind a két helyre 106/6 kapcsolókat kellett tennem hogy plusz lámpát kapcsoljak a meglévőtől függetlenül, aztán egyre kevésbé értettem mert persze a vezeték az olyan színű volt amilyen pont akadt. Aztán az egyik foglalatban mértem és hol az alsó, hol az oldalsó pólus volt a fázis, na mondom itt aztán valami nagyon el van kötve. Szerintem 2 órámba telet mire rá jöttem hogy mi is ez de a működését nem ismertem mert ezt direkt kihangsúlyozták hogy nem mutatják meg de létezett ilyen is anno.

nyaki

...szerinted Simon Endre az 1. képen mit rajzolt fel? ;)

980POWER

Kösz az észrevételt, való igaz, amikor feltette a képet eszemben is volt.