Mosogatógép fűtőszál

Indította petike199600, 2013. december 17., 16:27:08 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Lbandi!
Először is köszönöm, hogy foglalkozol a témával és hogy válaszoltál.
Megnéztem azt a dugaljat ahova a mosogatógép be van dugva, hogy fázis-föld között van-e 230V. VAN.
Abban biztos igazad van hogy testzárlat volt de azt még továbbra sem értem hogy ha a fázis védővezetőn keresztül kapcsolatba került a földdel akkor miért nem ment le a kismegszakító?
El tudnád ezt nekem magyarázni még egyszer?
Köszönöm szépen!


Üzenet összefûzve: 2013. december 19., 14:46:09 DÉLUTÁN

Még egy kérdés: Ha abban a pillanatban amikor létrejött a testzárlat és megérintettük volna a mosogatót akkor nem rázott volna meg?
Köszönöm szépen!

balzsi

Idézetet írta: Lbandi Dátum 2013. december 19., 09:41:33 DÉLELŐTT
Nézzünk egy példát, ha megnőtt a hurokimpedancia értéke pl R=4,8 ohm akkor az I=U/R=230/4,8=47,9 A ez
Ha jól matekoztam, akkor 20 méteres 2,5-ös alu vezetéknek /2 ér/ 0,432 ohm lehetne az ellenállása. Ebben az esetben viszont le kellett volna oldani a megszakítónak. Amennyiben rosszabb az érték, akkor lehetséges, hogy védővezetőnél valami sántít? Lehet, hogy nemártana  megnézni terhelés mellett is?

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, azért nekem megakadt a szemem azon, hogy egy villanyászpalánta saját kérójában egy mosogatógép !25A-es! kismegszakítóval van megtáplálva, amikor annak egy C 6A-es, vagy max B10A-es bőséggel elegendő. Megaztán, bajok vannak ám a hurokimpi értékekkel is, hiszen egy 2.5-ös -PE vezetővel ellátott- vezeték ezen értéke 0.2-0.5 Ohm között lehet, sőt már a 0.2 feletti végponti értékek esetén sóhajtozni szoktak az ÉV-s kollégák. És persze 1-2 -akár szelektív- Fi-relé is elkéne már...

petike199600

Gyurmaúr!
Köszönöm, hogy hozzászóltál a témához!
Először is ebben a kecóban én még majdhogynem semmihez sem nyúltam. Megmondtam szüleimnek, hogy én csak akkor nyúlok villanyhoz itthon, hogy ha ami jelenleg van azt egy az egyben szétvághatom mert olyan kula az egész. Szóval vagy az egészet megcsinálom f*szán vagy semmit nem csinálok. Persze ezt csak azért mondom így mert ez a saját házunk, másnak nyilván nem ezt adnám elő.
Viszont ezt a hurokimpedanciát még mindig nem értem. Honnan tudod hogy bajok vannak a hurokimpedancia értékeivel?
Köszönöm a válaszod!

nyaki

Mivel azt említetted, hogy a PE és L vezető között mértél 230V-ot, ez arra enged következtetni, hogy TN-rendszer van kialakítva az épületben. A mérésed eredménye tévútra vihet, de támpontnak jó, hiszen akkor biztos lehetsz abban hogy be van kötve valahol, remélhetőleg az elosztóban. Normális esetben egy zárlati hiba hatására, a PE/L szakaszon folyó áram elvileg nem különbözhet a L/N szakaszétól, de az élet gyakorta mást mutat, amit javítani kell. Mint már említettük többször, a hurokimpedancia nem csak a vezeték ellenállását tartalmazza, hanem a kötések jóságát is, tehát ha a PE vonalán van valahol egy rossz kötés, akkor nagy áram hatására annyira megnőhet az impedancia értéke, hogy a kismegszakítót nem képes működtetni, sőt néhány ilyen hiba esetén, akár be is robbanhat vagy már valahol be is robbant és akkor a zárlatvédelemnek csókolom. Ismételten megjegyzem, hogy ha a hurokimpedancia értéke még jó is lesz a javítás után, akkor is a 25A túl nagy ide!
Mivel az épületben alu vezetékek vannak, igen nagy a valószínűsége annak, hogy vagy nincs földelése a háznak, vagy ha van is, az igen rossz értékű lehet, az idő vasfogára való tekintettel. A villanyász nagyon helyesen, a földelés kiépítését ajánlotta!
Első nekifutásra kibontanám a kötődobozokat és leellenőrizném a kötések jóságát. Hamar észre fogod venni, hogy hol volt melegedés, illetve kötési hiba, mert a régebben előszeretettel alkalmazott csavart alu kötésekre ragasztott szigetelőszalag ki van keményedve és meg van pörkölődve, ami nem fog könnyen lejönni a kötésről. Ennek javítását WAGO-rendszerű kötőelemmel + alu-plusz pasztával nagyszerűen javíthatod és nem kell az egész vezeték cseréjét erőltetni, ha a vezeték szigetelései egyébként még tökéletesek, csak rendbe kell vágni a rendszert és a megfelelő biztosításokat kell alkalmazni. A hab a tortán lehetne, az ÁVK alkalmazása is, az új földelés kialakításával.

Lbandi

Sziasztok!
Látom sikerült felkavarnom az állóvizet, nagyon aktívak vagytok!
Tetszett Nyaki hozzászólása, vele értek egyet.



petike199600

Na, hát köszönöm nyaki-tól ezt az érthető választ!
Szóval akkor a hurokimpedancia értéke egy rossz kötéstől is megnőhet. Ezt így jobban belegondolva már értem is. (Ezt nem tanultuk az iskolában persze.)
A 25A-es kismegszakító nem csak a mosogatógépre van rákötve, hanem a konyhára amiben van mikró, tűzhely,kávéfőző, stb... plussz az egyik szobára.
Összesen a mérő után 3db kismegszakító van. És van egy kamra,2 szoba, konyha,fürdő,előszoba.
Földelése van a háznak. Meg is van a földelő doboz. Még valamelyik témához tettem is fel róla képeket.

Simon Endre

Nahát, mit hoz ki belőletek egy mosogatógép !

A fűtőpatron pusztulását igen nagy valószínüséggel egy kis beszorult és elsavanyodott ételmaradék okozta ez az alumíniumra végzetes, de a nagyon alkalikus mosogatószer is lehet az oka az ami már az üvegholmikat is mattá teszi. A mosogatógépek fűtőpatronjának szerencsére nem jelegzetes szerkezeti anyaga az alumínium, én többnyire cifrán görbített hőállóacél tokozással találkoztam és a régiekben gyöngyözött fűtőspirállal a lemezfenék másik oldalán alakos lemezborítással, mint a régi villanytűzhelyekben, no meg van a "garat" fűtés az igaz szintén alumínium tokos, de az legalább nincs a letykóban. És az a sok bizonygatás meg számolás ti már a mentőben műtitek a sérültet, nem kéne előtte legalább egy jó diagnózis ? Kollégák ez egy olyan alkatrész aminél a hurokimpedancia fogaloma nem nagyon ildomos, mivel a tisztán ohmos fogyasztók ilyennel elhanyagolható viszonyban vannak, tehát maradjunk a jó öreg hurokellenállásnál. Hogy nem oldott le a kismegszakító nem csak azért volt mert hibás a rendszer, inkább az volt az oka hogy a viszonylag szűk hely és az egyébként sem nagynak tűnő lyukak mérséklik az elektrolítikus áramvezetést  és a patron is látszólag szigetelt környezetben ágyazott. Azt nem is firtattuk hogy a fűtőpatron csőfal egyáltalán be van-e vonva az érintésvédelembe, mert van olyan is azt hiszem az egy  Boss gyártmány aminek fűtőpatronja egy műanyag dobozban van és nincs érintésvédelme. Végül is az áram jóval alatta lehetett a zárlati kritériumnak. Ez az "ionkazán" űzemmód a vízmelegítést még hatékonyabbá teszi és annak szakaszos működését  még rövidebb ciklusokra ossza és igy késlelteti a túlterhelési jelleg szerinti leoldást, pláne egy 25A-es kismegszakítónál. Az elektróda felület és az áram nagyságáról, hogy némi kép legyen. A gözfejlesztő, (párásító) kazánokban kb. 320 négyzetcentiméteres elektródafelűlet 400V-nál 35 A körüli áramot hoz létre a víz forrpontján, mert ez is meghatározó (NTK jelleg,) igaz azokban sem ételmaradék sem mosogatószer nincs, csak majdnem teljesen lágy víz.