Fix, nem fix?

Indította villany94, 2013. december 02., 21:40:02 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

czapi

Üdv!

Úgy is lehet értelmezni, hogy ki van tiltva az Al vezeték a kis keresztmetszetű erőátviteli és épületvillamossági szerelés területéről. De gondolom ezzel nem mondok újat, hisz a szabvány 1997 óta van érvényben.

Szirty

Üdv!

A szabvány elvileg kristály tiszta és világos kellene hogy legyen. Mivel egyben univerzális is bizonyos (sokszor nagy) mértékben, ez nem tartható mindig.
Ezért ölt nem egyszer "bibliai jelleget" a szöveg, mert értelmezhető sokféleképpen sajnos.

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. december 04., 10:24:21 DÉLELŐTT
Úgy is lehet értelmezni, hogy ki van tiltva az Al vezeték a kis keresztmetszetű erőátviteli és épületvillamossági szerelés területéről.

Nem ez van odaírva! :-/

nyaki

Hali!
Most beszéltem az egyik tervezővel és azt mondta, hogy jelen szabványi környezetben csak abban az esetben lehet 1,5mm2-es vezetőnél kisebbet használni utólagosan szerelt/csatlakoztatott villamos készülékekhez, ha azon egyértelműen fel van tüntetve a készülékben alkalmazott biztosítás nagysága. Ha nincs feltüntetve, akkor hiába kis teljesítményre utal az adattáblán feltüntetett felvett áram, akkor is a 1,5mm2-es vezetéket lehet használni, kivéve a speciálisan, előregyártott hálózati csatlakozókkal szerelt készülékek, mert ott csak a gyárilag készre szerelt kábeleket alkalmazhatjuk.
Rögzítetten szerelt hálózat esetén a min. keresztmetszet 1,5mm2 és pont.
Gondolom ez egyértelmű lehet és ezzel ugrott az általános 1mm2-es elmélet is.
...a szabványi hivatkozást a készülékekre vonatkozóan, megint elfelejtetem megkérdezni. :-\

Gyurmaúr(fi-relé)

Idézetet írta: czapi Dátum 2013. december 04., 10:24:21 DÉLELŐTT
Üdv!

Úgy is lehet értelmezni, hogy ki van tiltva az Al vezeték a kis keresztmetszetű erőátviteli és épületvillamossági szerelés területéről. De gondolom ezzel nem mondok újat, hisz a szabvány 1997 óta van érvényben.
Czapi, akkor mégis miért lehet gyártani mondjuk 4x4, vagy 6, netán 5x2.5mm2-es MBAl kábeleket, melyek akár földbe is fektethetőek, de lehet velük mondjuk csatlakozó szekrényeket is bekötni?!?

czapi

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. december 04., 18:39:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: czapi Dátum 2013. december 04., 10:24:21 DÉLELŐTT
Üdv!

Úgy is lehet értelmezni, hogy ki van tiltva az Al vezeték a kis keresztmetszetű erőátviteli és épületvillamossági szerelés területéről. De gondolom ezzel nem mondok újat, hisz a szabvány 1997 óta van érvényben.
Czapi, akkor mégis miért lehet gyártani mondjuk 4x4, vagy 6, netán 5x2.5mm2-es MBAl kábeleket, melyek akár földbe is fektethetőek, de lehet velük mondjuk csatlakozó szekrényeket is bekötni?!?
Szerintem kifutó típusok valamennyit legyártottak belőlük, úgy mint a védőérintkező nélküli csatlakozóaljzatokból, pedig vagy 15 éve mindenhova ki kell építeni a földelést.
A szabványt nem ismerő villanyszelők meg megveszik, első felülvizsgálatkor meg néznek ki a fejükből, hogy mit akadékoskodik a felülvizsgáló.

Gyurmaúr(fi-relé)

El kell, hogy keserítselek, azt -mint közgazdász- kizártnak tartom, hogy pl a Prysmian annyira "butuska" cég lenne, hogy még most is "raktárra" gyártana MBAl-hez hasonló típusú, Al vezetős kiskábeleket. Íme a prosi: Szerintem az  N2XH Alu vezetővel készül, de valóban lecsökkent a kis keresztmetszetű Al kábelek választéka, viszont azért 10-es még bőséggel létezik és azt gondolom, nem nagy eretnekség pl. kertben elhelyezett tokozott mérőktől ezzel vinni a betápot az épületben lévő mért főelosztóba, különösen, hogy egy 5x10-es Alu kiskábel ára kb. 1/4-e a hasonló méretű Cu-hoz képest.  ;) Azt elfogadom, hogy 4mm2 alatti vezetővel rendelkező  Alu kiskábelt mindenképp kerülni kell!

czapi

Üdv!

Köszönöm a katalógust, nem ismertem ezt a gyártót.

Sajnos el kell keserítselek, nem találtam benne 16mm2 keresztmetszetnél kisebb alu kábelt. >:(
Ha a 20. oldalon található N2XH kábelre gondoltál, az réz anyagú, csak hibás a katalógus magyar szövege.

Simon Endre

Szakikáim térjünk csak vissza a fővonalra!
Ez a hova-milye vezetéket ne legyen már úgy kihegyezve. Nyilvánvalóan egy  dugaszolóaljzatnak a vezetéke a szerelvény terheltősége szerint legyen méretes tehát max.16 A-es bíztl és másfeles vagy kétésfeles drót az asztali lámpa vagy a talpas halógénes  refi kábelje  meg a behelyezhető fényforrás szerinti, no és a néhány wattos kapcsolóüzemü táp, nyilván ide meg bőven elég a 0,75-ös. A minimális keresztmetszet ennél a kategóriánál nem terhelési szempont, hanem a zárlati szilárdság kérdése, hogy a csatlakozóvezeték ne legyen olvadóbíztosíték, ha (Szírty szerint) alkalmanként másut záródik az áramkör mint ahol kellene. Olcsó tömegárunál nemritkán megesik, hogy a kiöntött dugóban zárlatnál elcsattan  a rosszul préselt, vagy forrasztott  kötés ez látszik is a csap melleti kiköpött koromfoltról vagy a dugvilla oldalán látható pupliról ez néha veszélyes módon ki is durran fémes-kormos tartalmával áramütés is előidézhet.
Gyerekek én kipróbáltam mit bír el a 0,75-ös sodrott szigetelt huzal. 8A meg sem kottyan neki, 20A-nél már megfoghatatlan 50A nél savanyú bűzzel füstölögve "megpucolta" magát, 80A-nél  feketedni és pattogni kezdett majd ezt az áramot tartva kis ideíg világított és végül sisteregve elcseppent. Azt hiszem ez a keresztmetszet zárlati szilárságra megfelel a szokványos felhasználásban, amennyiben barkácsolás miatt ez kevés lenne a megnövekedett terhelőáram miattt, mert "okoséknál"a facér asztali ventillátor hölgy borotva csatlakozókábeljével összeköltözik a magányos csillámos kenyérpirító urral hogy, együt tegyék lakájosabbá a kis legénylakást, arra nincs más megoldás, hogy hazajön a józan ész, vagy egy jó szimatu tulajdonos aki felmond az idióta bérlőnek még a ház leégése elött. Az alumínium alkalmazását korában és most sem tartottam üldözendőnek a házgyári 2,5-es alapszerelésrőr kimondottan csak jót mondhatok  főleg ott ahol a mosógép konnektorja szeparáltan szerelt. A vegyes alkalmazásról föleg az összecsavart kötésekről meg csak rémtörténeteim vannak, sajnos néhány hete volt egy háromnapos horrormunkám egy így barkácsolt (téglás) lakótelepi lakásban.

nyaki

Üdv!
Értem én, hogy mindenki azt csinál amit akar, de ha baj van és vizsgálódnak az igazságügyiek, na akkor kell majd okoskodni, hogy mit és miért csináltál, mert egy kideríthetetlen lakástűznél mindig a villamos hálózat a hibás és akkor biz előszedik a villanyászt is. A szabványok be nem tartása biztos bukta. :-\

Szirty

Üdv Endre!

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2013. december 05., 13:23:48 DÉLUTÁN

no és a néhány wattos kapcsolóüzemü táp, nyilván ide meg bőven elég a 0,75-ös. A minimális keresztmetszet ennél a kategóriánál nem terhelési szempont, hanem a zárlati szilárdság kérdése,

Ez elég egyértelmű. Csakhogy ha a 10A-es biztosítékhoz tartozó minimális keresztmetszet ugyanezen zárlati szilárdság szempontjából 1.5mm2-es réz vezetőben állapíttatott meg, akkor hogyan felelhetne meg a 0.75mm2-es? Nincs itt ellentmondás?

Idéz...hogy a csatlakozóvezeték ne legyen olvadóbíztosíték, ha (Szírty szerint) alkalmanként másut záródik az áramkör mint ahol kellene.

Ezt úgy jegyezted meg, mint ha az ilyen eset ritkább lenne mint a mars utazás és ha valaki meséli akkor sem hiszi el neki senki. :-)