Kötegelt szerelés

Indította petike199600, 2014. február 14., 17:15:31 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Képzeljétek továbbjutottam a Szakma Kiváló Tanulója Verseny előválogatójába!
Ezen a héten gőzerővel folyt a tanulás és még a következő héten is ez lesz. Jelenleg ezt a kötegelt huzalozást csinálom. Erről szeretnék tőletek tippeket kérni vagy valami hasznos dolgot. Egy konkrét kérdésem lenne viszont: A versenyen valószínűleg majdnem ugyanolyan panelon fogok kötni mint ami az iskolában van de az nem lényeg, mert mindenhol meg kell tudni csinálni a feladatot. Az lenne a kérdésem, hogy a vezetékeket rajta a panelon kell vezetni vagy jó ha a levegőben megy. Teszek fel kettő képet az eddigi szereléseimről. Az első képre azt mondta a tanár hogy jó. A másodikra az volt a baja, hogy nem tartottam ugyanazokat a távolságokat az eszközöknél és hogy pazaroltam a vezetéket.  Mit gondoltok?
Előre is köszönöm mindenkitől a választ!

Marcika

Szia

Nemrossz. Anno Al csináltuk derékszögbe hajtógatva.

M

Gyurmaúr(fi-relé)

alapvetően nem gáz, de mi az a SK25-ös sorkapocs ott a legelején? Abba kötötted be az 1mm2-es vezetéket?? Elvileg ha egy panelon szerelsz, akkor a belső vezetékezés kitörhető oldalfalu csatornában kell(ene), hogy haladjon, hiszen ha mondjuk van egymás mellett 20-30 kismegszaki, RCD, kontaktor, miegymás érdekes, akkor 1-1 sorban egyből összegyűlik vagy 40-50 vezeték, amit már nem ildomos egymáshoz kötegelni. Ami a 2. képet illeti; nem igazán értem a "távolság tartást"? Talán a kollégák jobban értik, miről is beszélt a tanerő?! Ami a vezeték pazarlást illeti; nos, erre az a véleményem, hogy abból még soha nem volt baj, ha volt pluszban 5-10 cm "felesleges" vezeték. Az már sokkal gázabb, ha pl jó drága 4-5 eres MBCu, vagy még drágább MT kábelekből hagynak rá 1-1 szerelési helyen nagyvonalúan !2-3 métert! -többször saját szememmel láttam!- ,amikor tudható, hogy az adott lámpatest, csatlakozó szekrény, miegymás max 1 métert igényel, melyből a felszerelést követően úgyis levágnak még vagy 30-40cm-t. :'(

Könyves Kálmán

Szia Petike!
Gratula az eredményhez!
A huzalozásban szerintem nem kell túl nagy dolgokban gondolkodni, biztos van mondjuk a leendő bírálóidnak elképzelése róla, hogy mit szeretnének látni, ennek kellene a versenyen megfelelned.
Ha ezt nem ismered pontosan, akkor csak próbálj valami olyan formátumot tartani, ami esztétikus, nem foglal sok helyet, célszerű és takarékos az anyag felhasználása, és nem kell sok időt "tökölni" vele. Legyen pl. ugyanolyan a hajtások íve, figyelj a merőlegesekre és párhuzamosokra.
(Aztán jöhet az off: Ha belenézel pl. Egy mostanában készült  elosztóba, kötegelt meg terített huzalozást - azt nem fogsz látni! Fogsz látni viszont valszleg perforált vezetékrendező csatornát a szerelőlapra rögzítve, benne az összes vezetékkel. Kár, hogy a való világról max a tévéműsor jut mindenkinek eszébe, és nem az, hogy pl az iskolában jó lenne aktuális módszerekkel megismertetni a tanulókat...)


Könyves Kálmán

Kellett nekem ennyit írni, megelőztek ; )



Marton

Petike!
Én is gratulálok a versenyre továbbjutáshoz, szerintem megdolgoztál érte.
Ha jól látom, a két kép nem ugyan arról a munkáról készült, közben biztosan alakítottál rajta.
Gondolom a totál kép a véglegesebb. A közelebbről készült felvételen az a "csúnya", hogy a felső köteg közelebb van a készülékekhez mint az alsó, tehát nem szimmetrikus a távolságuk.
Úgy gondolom, hogy a totál képen lévő sem teljesen kész, a nyomógombok vezeték számát kevésnek vélem, meg a főáramkör sincs az alsó félen vezetékezve. Nincs is egybekötegelve az alsó sík. A nyomógombokhoz csak egy köteggel mennék el.
A nulla táppontján az a SK100 sorkapocs tényleg értelmetlen, nem ehhez a vezeték mérethez illik, valószínűen a tanácsadó (tanár) még a régi nullbontóra asszociált. A közös(nulla) pontot vezérléseknél általában készülékről készülékre felfűzzük, nem kell többször elindulni a táppontól. Ennek inkább vezeték "spórolás" oka lehet. De ha többször elindulunk a "betáp" pontól az sem hátrány. Figyelni érdemes arra, hogy lehetőleg olyan készülékeken csináljuk a felfűzéseket melyekre megfelelően ki van alakítva az egy kötőponton a két vezeték egyidejű leszoríthatósága. A mágneskapcsolók szinte mind ilyenek. Ha meg nem ilyenek, érdemes olyan érvéghüvelyben felfűzni amelybe a két vezeték belefér és úgy berakni a szorító elembe. A nullánál az a fehér"csoki" így alkalmazva nagyon nem szimpatikus, ide ez esetben egy kis nulla sín volna helyes. Remélhetően a "felsőbb" versenyen megfelelőbb elemek állnak majd rendelkezésre.
Mellesleg mikor én kezdtem a pályafutásom, kötegelt szereléssel készítettük a vezérlő szekrényeket, tömör huzalból.

petike199600

Mindenkinek köszönöm a válaszát!
Gyurmaúr! Az a sorkapocs a tetején teljesen a Marton szerint leírtak alapján van használatban, tehát nullbontóként van fent. Igen, szerintem is a perforált csatorna lenne a jobb megoldás de nem tudjuk hogy a versenyen mi lesz ezért most mindent gyakorolnom kell.
Könyves Kálmán! Teljesen igazad van mindenben, csak ennyit tudok válaszolni.
Marton! A két kapcsolás más. Az első képen lévő egy szállítószalag vezérlés akar lenni motorok bekötése nélkül. A másik kép pedig egy Csillag-delta kapcsolás majdnem kész állapotban. Azért nem fejeztem be ezeket a kapcsolásokat mert nincsen megfelelő számú és jó motor. Legközelebbi kötésemnél megpróbálom szimmetrikusan csinálni a vezetékezést. Köszönöm mindenkinek a választ!

exchange

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2014. február 14., 18:12:48 DÉLUTÁN
(Kár, hogy a való világról max a tévéműsor jut mindenkinek eszébe, és nem az, hogy pl az iskolában jó lenne aktuális módszerekkel megismertetni a tanulókat...)

Először is gratulálok az eredményhez, én is. sok sikert a versenyhez.
OFF: hát sajnos igen a magyar oktatás teljesen le van maradva. Erre rájön ez a jelenlegi teljesen alkalmatlan oktatási minisztériuma vagy államtitkár vagy mi van most. (bocsánat a kis politizálásért, de ebből sajnos nem maradhat ki) Pl informatika órák amire ma már nagy szükség lenne. középiskolában csak 9. évfolyam lesz, heti 1 órában... és a tanmenet szerint a tananyag az Írásvetítőtől a CD meghajtóig terjed ki. annál újabb semmi. Gondolom hasonló helyzet van a villanyszerelői (és minden szakma) képzésekben is.  De tudnék sokat mesélni erről. (azt hiszen van erre topic majd leírom oda, itt nem szeretném elterelni a témát.)