Robbanásveszélyes környezetben végzett felülvizsgálatok

Indította JUVILL, 2012. január 08., 19:30:10 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Nem tudom mennyire lesz hasznos a téma, de felvetem.
Itt arról szeretnék veletek konzultálni, hogyan történnek a robbanásveszélyes épületek, helyiségek, szabadterek villamos berendezéseinek felülvizsgálatai, milyen mûszerekkel, milyen személyi feltételekkel.
Valamint, hogyan történik a robbanásbiztos gyártmányok felülvizsgálata?

Novill

Idézet a 28/2011.(IX.6.) BM rendeletbõl , OTSZ-bõl.

"215. § (1) A vizsgálatok vezetését és abban érdemi munka folytatását csak olyan személy végezhet, aki jogszabályban meghatározott erõsáramú berendezések idõszakos felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkezik.
(2) Az ,,A" és ,,B" tûzveszélyességi osztályba tartozó (továbbiakban: robbanásveszélyes) helyiségek és szabadterek villamos berendezéseinek vizsgálatához a vizsgálatot végzõ személy az (1) bekezdésben meghatározottakon felül a sújtólég- és robbanás biztos villamosberendezés-kezelõ vagy robbanás biztos berendezés kezelõ szakképesítéssel is rendelkezzen.
(3) A robbanásveszélyes helyiségek és szabadterek villamos berendezéseinek felülvizsgálatát két, vagy több személy együttesen is végezheti, ha együttesen rendelkeznek a meghatározott szakképesítéssel"
Korábbi OTSZ-hez képest ez változást jelent


JUVILL


Szerettem volna, ha ebben a témában lett volna egy picivel több hozzászólás.
Érdekelne, hogy az Rb-s környezetben mikor, hogyan történik a mûszeres mérés?

Novill

Igen ez engem is érdekelne, fõként a gyakorlati oldalról megközelítve. A gyújtószikramentes áramkörök tekintetében is. Egy rb-s szerelvény javítása azért nem olyan egyszerû és nem mindenki végezheti el.

JUVILL


A személyi feltételekre Novill tökéletest választ adott.
Köszönöm.
Hogy miért indítottam ezt a témát?
Mert az igazi "tüzijátékot" itt lehet megrendezni.
A robbanásveszélyes tereknek az MSZ 1600/8 szabvány idõszakában gázokra
A1; A2; A3; A5, porokra B1; B2; B3; B4; B5 veszélyességi övezet volt meghatározva. (az A4-et nem véletlenül hagytam ki, ilyen nem létezett).
Most zóna besorolás van. Gázokra 0 - 1 - 2, porokra 20 - 21 - 22.
És itt, ezekben az övezetekben is kell érintésvédelmet mérni.
De mivel?
Lehet, hogy már van, én nem tudok róla, ha igen adjátok meg a típust, ami robbanásbiztos kivitelû mûszer.
A gyakorlatban hogyan történik a villamos veszélyességi övezet belül a hurokellenállás mérés?

Novill

Ha jól tudom az MSZ 16600/8 szabványok nem hatályosak már. Ezen a területen nem is ténykedem, de mint mûszaki információk érdekelnek. Néhány e témával kapcsolatos szabvány számok. Biztos vannak már újabbak is ezeknél!

Robbanás veszélyes térségekre vonatkozó szabványok

JUVILL


A szabványok ismerõsek.
De milyen mûszerrel mérünk, mikor mérhetünk a robbanásveszélyes térségben?
Mérhetünk egyáltalán?
Tudomásom szerint nem, csak abban az esetben, ha megrendelõ írásban nyilatkozik, hogy megszüntette a robbanásveszélyt.

Safety

Ma már nem beszélünk veszélyességi övezetrõl, hanem robbanásveszélyes térség a hivatalos megnevezése a –mint helyesen írtad – zónákkal jellemzett területnek, vagy helyiségnek.

A robbanásbiztos területek alapszabványa az MSZ EN 60079 szabványsorozat, de nagyon fontos a 8/2002. (II. 16.) GM rendelet, amely ,,a potenciálisan robbanásveszélyes környezetben történõ alkalmazásra szánt berendezések, védelmi rendszerek vizsgálatáról és tanúsításáról" szól és a 3/2003. (III. 11.) FMM-ESzCsM együttes rendelet, amely a ,,potenciálisan robbanásveszélyes környezetben levõ munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeirõl" rendelkezik.

IdézA gyakorlatban hogyan történik a villamos veszélyességi övezet belül a hurokellenállás mérés?

Bár létezik robbanásbiztos kivitelû mérõmûszer, gyújtószikramentes védelmi móddal, de ezek normál multiméterek. Hurokimpedancia-mérõk, szigetelésvizsgálók nem léteznek robbanásbiztos kivitelben.

Kezdõ felülvizsgálók lehetõleg ne ilyen helyeken akarják megszerezni a gyakorlatot, mert ez veszélyes játék. Láttam olyan minõsítõ iratot, amelybõl kiolvasható volt, hogy az illetõnek lövése sem volt róla hol járt.

Visszatérve a mérésekre, a robbanásveszélyes térségekben, - és itt most inkább nagyobb vegyi gyárakat értek, nem egy festõkabint -  az idõszakos felülvizsgálatokat tervezett módon a nagyleállások idejére idõzítik, amikor a technológiát leürítik és írásban garantálják a veszélymentes környezetet. Természetesen ez nem mindig ilyen egyszerû, hiszen vannak soronkívüli mérések, amely vagy egy új készülék beépítése, vagy cseréje miatt nem várhat évekig. Ilyenkor kizárólag tûzveszélyességi munkavégzési engedély (tûzgyújtásinak is nevezik) birtokában, az adott technológiát jól ismerõ üzemi kísérõ felügyelete mellett, hordozható gázérzékelõ berendezés (melyet a technológia bocsát rendelkezésre) birtokában lehet elvégezni a mérést. Szigetelési ellenállásméréskor ügyelni kell arra, hogy a vizsgált kábel mindkét vége ellenõrizhetõ módon a méréskor veszélytelennek minõsülõ helyen legyen, és ne csatlakozzon további kábelekhez, amelyek nem ellenõrizhetõek teljes biztonsággal. Érdekesség, hogy nemcsak villamos mérések nem végezhetõk robbanásveszélyes térségekben, hanem pl. lézeres távolságmérés sem. Még egy érdekesség, ilyen térségekben tilos a mûszerekhez tartalék elemeket, mobiltelefont, és tûzgyújtó eszközöket magunknál tartani.  Ha konkrétabb kérdés van, szívesen válaszolok, ha tudok.

nova

Gondolom a lézeres távolságmérõ használata is a mûködtetõ áramforrás miatt tiltott?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Ilyen térségekben még a munkaruhára és cipõre is nagyon figyelni kell.
Mûszálas nem alkalmazható, csak olyan, mely statikusan nem töltõdik fel.