A piros vezetékek

Indította zombinyuszi, 2016. március 16., 13:36:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zombinyuszi

Szisztok!

Régi szerelésű családi ház villamos rendszerével kapcsolatosan szertnék kérdezni.
ÁVK beépítése kapcsán merültek fel kérdéseim:

Az épületben 1x16A mindennapszaki, és 3x10A vezérelt fázisok vannak, értelem szerűen egy egyfázisú és egy 3 fázisú mérővel, közös szekrényben (régi fa dobozos megoldás).

1x16A m.napszaki: A mérőtől 1 darab fekete (gondolom fázis) és 1 darab piros vezeték (gondolom PEN) jön a lakás elosztóhoz. Alumínium mindkettő, talán 6-os keresztmetszetű. Azért gondolom a piros kábelt PEN vezetőnek mert van földelő szonda, de kék 0 vezető nem jön az óra felől.

3x10A vezérelt: (külön kicsi Simovilles elosztóban, szeparáltan a mindennapszaki rendszertől) 3 darab fekete vezeték, és 1 darab piros vezeték, az előbbihez hasonló keresztmetszetben és szintén alumíniumból. Kék vezeték ez esetben sincs.

Most jön a "nem értem rész":
A m.napszaki mérőtől jövő piros vezeték meg van toldva egy bakelit sorkapoccsal és a toldott, immáron kék színű vezeték át van vezetve a vezérelt fázisok elosztójába, ahol egy sínre van kötve a vezérelt órától jövő piros vezetékkel, és az összes lakásba elmenő  kék és zöld sárga vezetékkel (ide értetve a vezérelt fázisokról üzemelő készülékek nulla és föld vezetékeit is)..

Kérdéseim:

Ha mindkettő piros vezető PEN vezető, és mindkettő külön mérőktől érkezik, akkor miért vannak összekötve? Mi ennek az oka? Ezeket külön választhatom-e (mindkét elosztóban külön-külön N és PE sínekkel.

Lehetséges-e (bár tudom, erre kicsi asz esély)hogy az egyik piros vezeték N a másik pedig PE? Ez még logikus lehetne, de nem értem, illetve akkor a beazonosítás is problémás az egyforma szín miatt.

Hogy válasszam szét ezt úgy biztonságosan, hogy a háromfázisra és a minden napszakira is tudjak ÁVK-t tenni?

Novill

 Ez érdekes feladat lesz neked! Régen a piros vezeték volt a védővezető (PE). Műszeres vizsgálattal egyszerűen megoldható feladat. Az óra környékén meg kell keresni a földelő szonda csatlakozást, esetleg vezeték mozgatással megnézni, hogy hová megy a földelő vezető. Ha ez nem járható a N vezető és Pe vezető szétkötésével ki kell mérni, hogy melyik vezető hová megy. A bejövő vezeték az a PEN vezető és fázis vezetők.  Ha nincs a plombált részen összekötve az N és Pe vezető, akkor egyszerűen hurokellenállást méréssel be lehet határolni a  Pe és N vezetőt. A kisebb érték lesz feltehetően a nulla vezető. Így ki fog derülni, hogy milyen földelése van az épületnek. Ezáltal el lehet dönteni, hogy TN rendszerre meg van e a feltétel. Vigyázat az ÁVK önmagában  megfelelő földelés nélkül kevés a jó védelemhez. Mivel a Pe és N vezető  ÁVK előtti összekötés esetén egy N vezető ( bejövő) szakadása esetén veszélyes potenciál különbség alakulhat ki. Mindig a kiinduló pontnál kell kialakítani a megfelelő érintésvédelmet. Ennek feltétele tisztázni a fázis vezetőket, nulla vezetőt, védővezetőt és az EPH vezetéket. A feltárás után a helyes színjelöléseket kell kialakítani majd. A vezérelt és a nappali áramkört külön kezelendő biztonsági okok miatt is.

zombinyuszi

Köszönöm a korrekt választ!
Holnap a leírtak szerint nekilátok.


Tret

Sziasztok!

Szerintem a két piros közül az egyik  a PEN vezető a másik pedig a földelő szondáról érkező és ezért vannak összekötve.Én megnézném szétkötve a szonda csatlakozásához mérve,illetve hurokellenállás méréssel ahogy novill mester említette.De minden képen a végére kell járni.

zombinyuszi

Meg fogom nézni hurok ellenállásra, de egyre inkább azon vagyok hogy javasolni fogom a tulajnak hogy alakíttassa át a mai szabványnak megfelelően a mérőhelyet, de inkább az egész kócerájt. Eléggé kockázatos így használni. Mert ha ez a rejtély meg is lesz fejtve, ki tudja még milyen csontvázak ugranak ki a falból. A ház alu kábelekkel van húzva (a vezérelt részt kivéve) és még egy-két dobozban találkoztam szövet szigetelésű alu kábellel is... Nem vagyok reg. szerelő, a mérőkhöz, zárókhoz nem nyúlhatok.

nyaki

Mindamellett, hogy Novillal egyetértek, én úgy gondolom, hogy földelő nincs kiépítve, mert csupán 2 vezeték megy el az órák alól, ami azt sejteti, hogy mindkét piros vezető PEN-t képvisel. Mivel nincs szétosztva a PEN földelő hiányában, így értelemszerűen minden, a lakásba menő kék és zs vezető ide kell érkezzen. 3 fázis esetén a földelő hiánya életveszélyes is lehet. Nyilván a mérők bontása nélkül nem lehet egyértelműsíteni a földelő hiányát (régebben a mérők alatt volt a bontás), de az elmondás alapján szerintem nincs. A kiselosztóba azért vezették mindkét piros (PEN) vezetőt, mert elgondolásom szerint a nappali és a vezérelt mérőhöz tartozó összes lakásvezeték ugyanabba az elosztó alatti 100x100-as dobozba érkezik. Régebben ez elfogadott (vagy inkább megtűrt) megoldás volt, de a földelő hiánya már akkor sem.
Ha bármilyen átalakítást, bővítést, korszerűsítést fogtok kérni, az mindenképpen súlyos pénzbe fog kerülni.
A kiselosztó szétbontása után szigorúan ellenőrizni kell a lakás felé tartó összes vezeték kék és zs vezetőjét atekinteben, hogy nincs-e véletlenül rejtett nullázás, mert ha van, akkor további bontásokkal meg kell szüntetni, különben a kötelezően beépítendő ÁVK-t nem fogjátok tudni felkapcsolni. A földelőt pedig ki kell építeni!

Tret

A nullázás egyik belső feltétele,hogy legyen önállóan is számottevő földelés,enélkül nincs PEN vezető illetve nincs 2 PEN vezető sem egy bekötésnél szerintem.

nyaki

A jelenlegi közcélú TN-rendszerű hálózatról mindig PEN jön be az épületbe ha van helyi földelés, ha nincs és a bontásig mindig is az marad. Az, hogy a nullázás feltétele a helyi földelő megléte, az még nem jelenti azt, hogyha eddig sem volt kiépítve, akkor régebben nem kötöttek be az épületbe, hiszen régebben meg volt engedve a TT-rendszer és számos épület ennek megfelelően(?) készült el, sőt a szolgáltató emberei sem foglalkoztak vele, mert nem ez volt a feladatuk. Sok furcsa dolog volt az "átkosban".

Tret

Egyet értek,én csak arra utaltam hogy mivel az alap elképzelés elég régen a nullázás ezért kellene lenni mindenképpen földelésnek,ha meg valamikor TT rendszer volt akkor meg értelem szerűen,tehát mikor állhat elő az a helyzet amikor nincs?(elméletileg mert a képből ugye semmi nem derül ki)

nyaki

Az előző hsz.-somban már utaltam arra, hogy az "átkos" szolgáltató emberei simán bekötöttek földelő nélkül, amire számos példa van a gyakorlatban.