Elmen? vezeték keresztmetszet

Indította komjo, 2012. november 16., 12:58:46 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

komjo

Hello mindenkinek! Teljesítményt szeretnénk bővíteni a jelenlegi 1x25A -ről 1x32A -re, és a villanyórától elmenő vezetékek 6mm2 -es sodrott réz (MKH) vezetékek (3 szál). A kérdésem az, hogy elegendő lesz -e ez a keresztmetszet az igénylendő 32A -hez, vagy cserélni kell eggyel vastagabbra (10mm2 -esre) az elmenő vezetékeket? A vezetékek hossza szálanként 6-7 méter körül van. Társasházi lakás lévén a védővezető is a központi, lépcsőházi több mérőhelyes szekrényből érkezik a lakáselosztóba. Válaszaitokat előre is köszönöm! Üdv!

petike199600

Bár én csak egy másodikos villanyszerelő tanonc vagyok de szerintem nem kell cserélni vastagabbra.
De nem rám halgass hanem a fórumon lévő mesterekre!
Mert ők tudják jobban.

komjo

Köszönöm! Várom az ő válaszukat is!

Szelei

A 6 mm2 es vezeték 35 A-re megfelelő de itt a távolság is befolyásoló tényező.

5-10 m ig maradhat ha ettől távolabb van az fogyasztásmérő az elosztó táblától érdemes váltani keresztmetszetet. Így nem keletkezik nagy feszültségesés és nem melegszik a vezeték sem. :)

komjo


petike199600


Villanyreszelő

Feszültség esésre a számítási képlet egyfázisú váltakozóáram,és egyenáram esetén:

A=rox2xl/exI
ro=a vezető fajlagos ellenállása réz esetén 0.0175 ohm
l=a vezeték hossza amit kétszer veszünk,mivel a nulla vezetőn vissza folyik az áram.
e= megengedett feszültség esés voltban,ami világítási hálózaton 2%, motorikuson pedig 3%
I= az áramerősség amire szükséged lesz

Ebből a képletből meghatározhatod a legkisebb keresztmetszetet,amire minimum kell választani.
Melegedésre(áramsűrűségre) pedig táblázatból nézel értéket,a 6-os egyes esetekben terhelhető 35 amperre,de 25 A-re biztosítják.
Én a 10-est javaslom.
Azért nézd még meg a gyakorlati szakik tanácsát is.

komjo

Oké. Akkor ezek szerint maradhat, ugye? Villanytűzhely lett vásárolva, és az egész lakás terhelésén kívül ő is rá lenne akasztva...

petike199600


Villanyreszelő

Idézetet írta: komjo Dátum 2012. november 16., 17:17:35 DÉLUTÁN
Oké. Akkor ezek szerint maradhat, ugye? Villanytűzhely lett vásárolva, és az egész lakás terhelésén kívül ő is rá lenne akasztva...

Tűzhely gondolom 1 fázisú,mivel azt írtad 1x32A
Akkor az áram:P/U Azaz teszem azt 2000w/230V=8.69 A ha nincs feszültség esés a hálózaton,mert ha csökken a feszültség,akkor nő az áramerősség.
Nézni kell még a lakás fogyasztását,bekapcsolod az összes fogyasztót,ráakasztasz egy lakat fogót valamelyik vezetőre a hurokban,fázis,vagy nulla,és meglátod mennyi a lakás össz fogyasztása,vagy összeadod a fogyasztóid összteljesítményét,és elosztod 230 voltal,kivéve ha van motorikus fogyasztód,mert ott a fázis szöggel kell számolni.
A lakatfogós egyszerűbb