EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

A jelenlegi szabvány nem írja elő, hogy építs be fém közdarabot a lefolyóba. Azt viszont előírja, hogy ha fémből készült a lefolyód, akkor azt kösd be. A víznél talán csak van valami kis csődarab, idom, közdarab ott, ahol beérkezik az épületbe, és átvált alupex csőre. Vagy a meleg-vizet mi csinálja? Villanybojler? Csak van ott egy kis csőnyak, ahova fel tudsz tenni egy normális EPH bilincset a hideg-meleg vízre.  Nagyjából, ezen kívül nincs mit csinálni...

recens

Gázkazán bekötést kellene csinálnom.
Kérdés ,hogy az EPH és a kazán betápja dugaszoló ajzat kötődobozából leköthető?
Vagy inkább egy külön betápot létesítsek az élosztótól ,3X2,5  MT-vel és innen ágaztasam le az EPH is.
Gázkazánokhoz külön FI relé is kötelező amúgy?
Az elosztóban már van egy 30mA os.

nyaki

A dugajhoz nyugodtan lekötheted a kazán betápját, mi több, még ÁVK sem kell, mert a központi megfelelő lesz, azonban az elmondásod alapján azt feltételezem, hogy nincs EPH kiépítve, ezért kénytelen leszel megindulni egy EPH lekötésre alkalmas pontról egy min. 6mm2-es vezetővel a kazánház felé.
Sajnos a a kötődobozból nem állhatsz le EPH-nak, mert az MSZ HD 60364-5-54 egyértelműen leírja, hogy milyen vezetékek alkalmasak erre. A kötődobozokra jellemező max. 2,5mm2-es rézvezeték még alkalmas is lenne erre a feladatra, de csak akkor, ha az áramkör egyetlen berendezést látna el és egy köpenyen belül futna a berendezést ellátó többi vezetékkel, valamint közvetlen az elosztóból ágazna le és ekkor a berendezés védővezető kapcsáról EPH lekötést készíthetsz a táplált berendezés fém vázára, de csak arra.

Gyurmaúr(fi-relé)

hali, recens kolléga!
Én így csináltam a kombicirkókat (szám szerint 3 volt az elmúlt 3-4 évben, szal nem lobogott a hajam...) és mindenki meghajolt, beleértve a gázmű okostojásait is...
Ja, bocscsesz, a kombi készülék széle a kép jobb szélén látható, de tényleg ott van, viszont a lényeg- mármint az EPH elág doboz, melybe a 6-os MKH a mért elosztóban lévő EPH alcsomóponttól érkezik (L. kép!)- tökéletesen látható. 
Igen, a hensel KV-ba egy 10-es EPH gerinc érkezik a mérő alatti OBO 1801-től, tehát nem az 5x16-os NYY PE ere az EPH gerinc is...

BRUT

Üdvözletem !

Kérdésem lenne.
EPH bekötéssel kapcsolatban.
Egy többlakásos háztömben,egy fürdöszoba felujitáskor a csövek müanyagra lettek cserélve. EPH bekötést megoldottam,ugy,hogy a csaptelepek elötti kitoldo fém elemet bilincsel,és 6 mm2 vezetékkel a gyüjtö dobozban ,EPH gerincvezetékre kötöttem. Viszont azon a ponton ahol a falban valahl a régi fém csö vizvezeték megtáplálja az uj müanyag vezetéket,nem került bilincs. Tehát a fürdöszoba nincs fémes kapcsolatban az épület vizvezeték hálózattal. Kizárólag a lakás saját EPH gerincvezetékre van kötve. Maradhat ez igy?

Üzenet összefûzve: 2016. október 06., 23:08:28 DÉLUTÁN

Mivel nem  fém vizvezeték képezi az  EPH gerincet,igy ugy gondoltam nincs szükség arra,hogy a lakás EPH ba bekössem. 

980POWER

Nem zárható ki, hogy a megmaradt vas csővel szerelt rész, be van kötve az épület központi EPH rendszerébe. Bár én abban a kötésben -ha tényleg létezik is- nem bíznék meg. Ami az új részre került, az a lakáson belül végzi a dolgát, ha szükségesé válik.

BRUT

Köszönöm a választ. Én is igy gondoltam. Esetleg anyibol lenne hasznos azt is bekötni,az EPH ba ,hogy igy többponton lenne biztos a föld potenciál,

Üzenet összefûzve: 2016. október 07., 12:40:49 DÉLUTÁN

Esetleg ha sikerül megtalálnom  a fém csövet, azt is kössem be az EPH ba?? Vagy kár ezért falat bontani.

BRUT

Az még dilema számomra,hogy mi a jobb megoldás? Ha a saját EPH rendszerem független a közös vizhálózattol a többlakásos lakóépületben, vagy ha  van kapcsolat. Esetemben mivel a fürdöszoba már teljesen müanyag csövekkel van szerelve kizárólag csak a saját EPH vezetékre van bekötve a csaptelepek elötti kitoldó elem,vagyis ez az egyetlen pont ahova a bilincset fel lehet szerelni. Egy esetleges EPH gerincvezeték hibája szakadás,vagy a földelés pontnál rosz kapcsolat esetén épp a csaptelepen jelenne meg a feszóltség. Ha lenne fémes kapcsolat a régi vascsövekkel,akkor még az átvenné a szerepet,persze ha helyesen és jól van bekötve azaz földelve.

Üzenet összefûzve: 2016. október 08., 20:11:14 DÉLUTÁN

Az a helyzet,hogy már szinte minden szerelés kész. Egyedül az EPH kötö dobozba nincsenek bekötve a csaptelepek vezetékei,mint elözöleg emlitettem azok a csapok elötti kitoldó elemekre szerelt bilincsekre vannak szerelve,mivel a fürdöszoba csövezetékei  müanyagbol vannak.
Most ott állok határozatlanul,hogy akkor jó dolog lesz a bekötést elvégeznem ,vagy nem. Mivel ugye azt kiveséztük,hogy a müanyag csoveket semilyen szabály nem irja elö,hogy földelni kell. Persze az nem egyértelmü,hogy a csaptelepekkel viszont mi a helyzet.
Tehát mi a jó? Bekötni,vagy nem bekötni? Ez itt a kérdés.

Fecó

És a csaptelepek bekötését sem írja elő semmilyen szabvány. Nem értem tisztán, Van a lakásban egy EPH kötődoboz, ami az épület fő földelőkapcsához csatlakozik, és végigmegy minden szinten mint önálló EPH gerincvezető? Egyébként pont a KLÉSZ ajánlja, hogy ahol a fémes szerkezetek nem terjednek ki az épület alsó részére ahol bekötésre kerülhetne, ott megfelelő megoldás összekötni a fém vízvezetékcsővel. De ugye a víz kiterjed rá. Viszont ez a régi fémcső az, ami nálatok pont nem hozzáférhető. Egy épületen belül nem létezhet ilyen hogy  "külön EPH". Pont ez a lényeg, hogy nem lehet "szigetüzem", minden nagy kiterjedésű, távolról idegen földpotenciált "behurcolni" képes dolognak egymással és a fő földelőkapoccsal fémes összekötésbe kell kerüljön. Az a tapasztalatom, még régi társasházak esetében is, hogy a pinceszinten szokott lenni (és kell is lennie a szabvány szerint az épület legalsó szintjén) az épületbe belépő közművek, víz, gáz, távfűtés EPH bekötése. Menj le, ellenőrizd, lehet hogy vasbilincsek vannak rajta, nem szép OBO-s cucc, és az is lehet jó régi 25-ös piros szigetelésű alumínium vezeték, vagy lapos acél a gerincvezeték, de valami van. A jó megoldás ennek az ellenőrzése és rendbetétele lenne első körben. Mivel menet közben, akár több szinten is cserélve lehettek a csövek műanyagra, a vízben oldott ásványi anyagok okán ezt "elektrolitnak" feltételezve próbálhatjuk nyugtatni magunkat, minden lakást nem verhetsz szét hogy megnézd hol-milyen cső van. Én úgy vélem, társasházak fürdőszobáiban már csak a "kiegészítő egyen-potenciálra hozó hálózatot" tudjuk létrehozni, amihez elég a 2,5 mm2 réz vezeték is. Itt öszekötheted a földelést a gázcsővel, a káddal, zuhanytálcával, esetleg ha bármi szerkezeti acél van, azzal is. De a lényeg igazából az egész épület földszintjén lévő bekötés jósága lenne, illetve az EPH gerincvezető állapota, főelosztóba csatlakozásának a megfelelősége. Sajnos általában mindenki a maga lakásában próbál megoldani mindenféle hasonló ügyeket, és a közös dolgokra mindenki tojik rá, mert az nyilván nem az övé. Pont Te is azt feltételezed, mi történik ha a központi EPH gericvezetővel valami "baj" lesz! Hát akkor ellenőrizzük le az állapotát, tegyük rendbe, cseréljük ki a korrodált kötőelemeket, bilincseket, húzzuk meg a csavarokat. És hívjuk fel a figyelmét a közös képviselőnek a 6 évenként kötelező időszakos szerelői ellenőrzésre. És ha nem vagy biztos a kiegészítő EPH fémes kapcsolatában, akkor ismét:

"Ha kétség merül fel a kiegészítő egyenpotenciálú összekötés hatékonyságával kapcsolatban, azt kell igazolni, hogy az egyidejűleg érinthető testek és az idegen vezetőképes részek közötti R ellenállás kielégíti a következő feltételeket: váltakozó áramú rendszerekben R ≤ 50 V/Ia, míg a a fürdőszoba 1-es sávjában R ≤ 25 V/ Ia. Ia a túláramvédelmi eszköz 5 s-hoz tartozó kioldó árama. Áram-védőkapcsoló esetébenn Ia helyébe IΔn azaz az áram védőkapcsoló különbözeti kioldóárama irandó."

BRUT

Köszönöm a választ.

Tehát.  A lakás egy 4 eres 6mm2 réz kábellel van megtáplálva a földszintröl. Ez már a mért vonal.

A védö földelés külön egy nem szigetelt 10mm2sodrott réz vezeték. Ez fut be a lakés elosztószekrénybe. Ahol a védöföld sinre van kötve. Itt történik a lakás EPH gerincvezeték leválasztása szintén egy 10mm2 es réz sárgazöld vezetékkel és ez az EPH eloszto dobozig fut. A dobozbol vannak leágaztatva a csaptelepek földelö vezetékei,melyek 6mm2 keresztmetszetü sárgazold szigeteléssell. Ezek vannak a csaptelepek elötti kitoldo elemre kötve. Mivel a csövek müanyag vezetékek,igy ezek földelése nem kötelezö,de én mégis megcsináltam. Akkor eszméltem rá ,hogy ha bekötöm ezeket,akkor ha a földem nem tökéletes , a feszültséget pont azokra a pontokra vezetem ahová épp nem kellene. Természetesen ez csak akkor állna ha a védöföldem nincs rendben. Egyetértek azzal,hogy a földelés hiánytalanságát ellenörizni kell. De addig amig ez nem történik meg,mi a helyes? Bekötni,vagy nem a csaptelepeket. Elvileg ha nem kötöm be, nem teszek a szabályok ellen. Hisz azt nem irja elö. De ha már megvan csinálva akkor mi legyen vele?

Üzenet összefûzve: 2016. Október 08., 23:56:08 pm

Az még kimaradtt,hogy a fürdöszoba melegviz ellátása villanybojlerrel történik,mely egy 3X2,5 kábellel van megtáplálva. Szabályszerüen sárgazöld vezeték a megjelölt helyre kötve.

Üzenet összefûzve: 2016. Október 09., 08:29:13 am

Idézetet írta: Fecó Dátum 2016. október 08., 22:24:54 DÉLUTÁN


"Ha kétség merül fel a kiegészítő egyenpotenciálú összekötés hatékonyságával kapcsolatban, azt kell igazolni, hogy az egyidejűleg érinthető testek és az idegen vezetőképes részek közötti R ellenállás kielégíti a következő feltételeket: váltakozó áramú rendszerekben R ≤ 50 V/Ia, míg a a fürdőszoba 1-es sávjában R ≤ 25 V/ Ia. Ia a túláramvédelmi eszköz 5 s-hoz tartozó kioldó árama. Áram-védőkapcsoló esetébenn Ia helyébe IΔn azaz az áram védőkapcsoló különbözeti kioldóárama irandó."
Tehát  mivel a villanybojlerem egyidejüleg érinthetö a zuhany csaptelep fém részével,akkor ez esetben indokolt a csap külön  földelése,hisz az igaz,hogy müanyag csö a vizvezeték,de maga a viz ilyen rövid távon elég jó vezetö lehet?

Üzenet összefûzve: 2016. október 09., 08:51:48 DÉLELŐTT