Elektromos toló-úszókapu nyitó

Indította petike199600, 2014. január 22., 19:31:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Mint már tudjátok mert biztos olvastátok már, hogy kocsibeállót építünk. Ebben a témában az elektromos toló-úszókapu nyitóról szeretnék információkat megtudni. Azt még nem döntöttük el, hogy tolókapu vagy úszókapu lesz. Ha valaki csinál ilyeneket akkor az legyen szíves írja le nekem mire kell ezeknél figyelni. Minek kell csövezni, kábelezni, mit hogy kell szerelni?
Egyenlőre ennyi kérdés fogalmazódott meg bennem.
Ezekre várom a minél több tanácsot, ötletet bármit, amit előre is mint mindent nagyon szépen köszönök!!!  ;D :)

nova

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. január 22., 19:31:30 DÉLUTÁN
Minek kell csövezni, kábelezni, mit hogy kell szerelni?

Mozgató motornak (motoroknak), jelző lámpának, mely a nyitáskor és záráskor jelez. Szenzoroknak, hogy ne legyen senki és semmi sem odacsukva.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Köszönöm a válaszod nova!
Azt szeretném még kérdezni, hogy a végállás kapcsolót hova kell felszerelni? http://www.kapuaruhaz.hu/kapunyito-motorok/tolo-kapunyito/211-proteco-mover-8n-tolo-es-uszokapu-szett
A linkelt típusnál a fogaslécre kell szerelni de én nem nagyon értem hogy egyértelműen pontosan hova. Ennek kell-e kábelezni, mert én a linkelt típusnak a szerelési leírását elolvastam és egy szó nem volt arról hogy ennek kell vezeték vagy bármi is. Hogy áll meg a kapu?  ;D

Novill

Ehhez a kapu motorhoz, ha jól emlékszem ki kell építeni 3x1,5-es  Cu földkábelt, vagy csőbe húzva 3x1,5-es Cu kábelt. Ajánlatos levédeni kismegszakítóval ezt az áramkört.  A kapu két belső oldalára, ami előtt elhalad a kocsi az infra vevőnek és adónak kell lecsövezni és ha igény van a működést jelző lámpának a fal felső részére kell lecsövezni. A kiinduló pont a motor. Végállás kapcsoló be van építve a motornál. Aki beüzemeli  befogja állítani a végállásokat.

petike199600

A beüzemelést én pl. nemtudom megcsinálni?
Ki csinált már ilyet? Kb. mennyibe kerül a beüzemelés?
Ja és még egy kérdés: Antenna már bele van építve a motorhoz vagy külön kell annak is csövezni? Mekkora a hatótávolsága?
Ja és még egy:  ;D Az előbb linkelt típusnál a szerelési leírásnál láttam olyat hogy mechanikus élvédelem ennek egy külön cső volt kialakítva. Ez micsoda?

Marton

Petike!
A beüzemelést Te is megtudod csinálni, nem olyan ördöngös dolog, segítünk, segítek ha kell. De ezt már megtapasztalhattad.  Itt az alkalom, hogy kiismerd a kaputechnikát is. Én is telepítettem már egynéhány típust, nekem is van saját, ez éppen nyíló kivitel. Én sem úgy születtem, hogy értek a kapukhoz is. Most épp egy Hörmann típussal "küzdök". Ennek egy kissé szokatlan a távvezérlő tanítása, de a fórumok segítenek.
A Te általad belinkelt típusról hirtelenjében nem találtam részletesebb telepítési leírást, ezért egy kissé általánosságban beszélek erről.
Valószínűen a motor házba van beépítve a kétirányú végállás kapcsoló melyet a fogaslécre szerelt bütykök működtetnek, tehát ez nem kíván kábelezést. Egyéb kábelezésről Nova és Novill is írt már. Nagyon fontos a fotocella beépítése, ez fénysorompós kivitelű szokott lenni, tehát a kapu két oszlopára vagy azzal egyenértékű pozicióban kell elhelyezni, azaz a motorral átellenes oldalra is kell kábelezni (pl. risztókábellel). A fotocella biztonsági okokból kell, nehogy rácsukjon véletlenül egy emberre vagy éppen az autóra. Mellesleg nyomaték (motoráram) figyeléssel szokták ellátni a készülékeket, ez biztosítja ha akadályba ütközne mozgás közben akkor megáll, esetleg kissé vissza mozog. Ezt is általában programozni lehet.
Antenna: ez általában a motor vezérlőbe be van építve mint egy rövidke vezeték lóg ott. Vannak olyan gyártmányok melyeknek az antennája "kivezethető", tehát jobb pozicióba is helyezhető mint a talaj közelségében, fémes környezetben lévő beépített "antenna". Külső antennával valamivel távolabbról is lehet indítani a kaput.
Vannak olyan vezérlések melyek világítást is tudnak vezérelni, ehhez is kellhet visszafele kábelezés az épület irányába.
Ha tudsz küldeni konkrét telepítési leírást, pontosabb segítségadás is lehetséges.
Mechanikus élvédelem: ezt jelen esetben nem ismerem, de a fénysorompóval hasonlatos feladata lehet, tehát a mozgást kell megállítani. Ez szerintem nem szokásos megoldás.

petike199600

Köszönöm Marton ezt a nagyon érthető választ!
Közben találtam egy videót a youtube-n:


Ami a videó legvégén van olyan 3 perc környékén az a végállás ütköző? Ez benyomja a végállás kapcsolónak a "bütykét"?
Továbbá itt egy kép: http://oktel.hu/wp-content/uploads/2010/12/tolokapu_motor.jpg
Ez is a végállás ütközőt mutatja, nem?
Köszönöm a választ!

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. január 23., 20:33:21 DÉLUTÁN
Ami a videó legvégén van olyan 3 perc környékén az a végállás ütköző? Ez benyomja a végállás kapcsolónak a "bütykét"?
Ez is a végállás ütközőt mutatja, nem?
Igen.