PE vezetéken folyó áramok

Indította birok57, 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

birok57

Üdv. mindenkinek. A következõ dologban szeretném a kollégák segítségét kérni. A minap egy mûanyagüzem érintésvédelmi mérése során azt tapasztaltam, hogy a PE vezetõn jelentõs áramerõsség van jelen. 400A-s síncsatornás energia elosztás 15db fröcsi gép, gépenként 5x35mm2 ölflex kábellel (kb. 7m a leágazás hossza), viszonylag szimmetrikus terheléssel a PE vezetõn 63A folyik. A N vezetõn 6-8A.
A síncsatorna rendszer 5db 1x400mm2 Cu vezetõvel van megtáplálva (L1;L2;L3;N;PE kb.125m)
A nulla és PE vezetõ PEN sínrõl van leágaztatva a 0,4kV-os fõelosztóból.
Végigkövetve, nincs felcserélve e két vezetõ. A két vezetõn a potenciál külömbség <1V.
Az áramhurok viszont jelentõs, próbaként 1db 15cm-es hajlékony 6-os vezetékkel áthidaltam az N-PE sínt a végpont közelében és a 6-os vezeték hõmérséklete 30sec után kb.80 celzius fok lett.
A fröcsi gépeket sorban leállíttatva, gépenként 5-6,5A-t esett a PE vezetõn folyó áram.

nova

Ez elég veszélyes helyzetnek tûnik az eset.

Esetleg már az elosztó szekrényben nincsen felcserélve a nulla és a védõvezetõ? A géptesten is mérhetõ ez az áramerõsség?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Ez  meleg helyzet. Talán elõször a bejövõ oldalon kezdeném a vizsgálatot.  Külön részekre bontott vizsgálattal. Vizsgálni kellene   bejövõ  Nulla vezetõt , külön a létesítmény földelõjét ( PE vezetõt). Gondolom a bejövõ rész is földkábel.  A kábel köpeny földelését is vizsgálni kell. Ez nem egyszerû vizsgálat,mert az üzemet rövid idõre le kell állítani. Hurokellenállás és földelési ellenállás mérést végezve a bejövõ részen némi táppontot ad már feltehetõen. Természetesen az elmenõ oldal leválasztása is lényeges ekkor. A vizsgálat megkezdése elõtt innen célszerû ki indulni.  Tisztázni kell az érintésvédelmi módot, a nullázás feltételeinek a teljesülése is kérdés,  valószínû TN (nullázott) rendszer lehet. Az átkötések megbontása sok mindenre választ is adhat. Meg kell vizsgálni az egyenpotenciálra hozás szakszerûségét is. A PE és PEN vezetõk felcserélésének a vizuális és mûszeres vizsgálatát is ellenõrizni kell. Az áthidalást csak akkor célszerû elvégezni ha minden rendben van van megfelelõen méretezett sínnel. Ha minden rendben van a PE vezetõn nem folyhat áram. Csoda, hogy életben vannak még az ott dolgozók. Lehet, hogy szigetelési ellenállás vizsgálatot is el kell végezni majd.

Kíváncsian várom a vizsgálat eredményét.

nova

Idézetet írta: birok57 Dátum 2011. február 03., 17:39:43 DÉLUTÁN
A nulla és PE vezetõ PEN sínrõl van leágaztatva a 0,4kV-os fõelosztóból.

Most nézem, hogy elkerülte a figyelmem ez a rész. Tehát a közösített PEN vezetõrõl vannak megtáplálva a gépek. A PE vezetõ külön sínrõl kellene menni nem? Minden földelés erre a pontra kellene kerüljön, az EPH vezetõkkel együtt.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsozsó

Na erre én is kíváncsi leszek mi lesz a végeredmény, érdekes esetnek tûnik. ;)

birok57

Ez egy önálló üzemrész amely saját 20/04kV-os trafóval rendelkezik, a primer oldal körhálózat
több üzemrészt lát el és minden nagyobb üzemrésznek önálló 2-3-4db 20/04kV-os trafója van. A trafó 1,6MVA az adott létesítménynél a szomszéd helyiségben van elhelyezve ahonnan 4db 1x300mm2 /fázis / 4db 1x300mm2 /N (összesen 16db 1x300mm2 5m-es hosszúságú Cu kábel)
A 04kV-os helyiségben fali gyûjtõsínezés van 2db 100x10mm-es Cu sín /fázis. A nulla 2db100x10mm Cu sín és ide jön a helyi földelõvezetõ 50x5mm-es Fe. A mért földelési ellenállás
0,85ohm. Innen csak nagy kereszmetszetû elmenõvezetékek kábelek vannak bekötve.
Ez eddig tisztán TN-C lenne. Gyakorlatilag a nullasínrõl már ötvezetékes elmenõk vannak.
(a nullasínre van kötve közvetlen egymás mellé az adott áramkör N és PE elmenõi és innentõl annak rendje és módja szerint nincs is összekötve sehol) A mért hurokellenállás teljesen egyforma mivel a kábelek hossza is azonos /ezred ohmnyi) Leállni egy évben csak egyszer lehet, úgy, hogy a lekapcsolgatás felejtõs. Jelzésemre a cég felkért egy mûszaki egyetemen tanító proft. hogy vizsgálja ki történhet e ebbõl személyi sérüléssel járó baleset. Ami hozzám e vizsgálat eredményébõl eljuttott, az hogy veszélyforrás csak akkor lenne ha valaki üzemközben vágná el a PE vezetõt. A kialakult feharmonikus tartalommal magyarázta az esetet. Sajnos én ettõl nem nyugodtam meg, még ha szaktekintély is de kétkedve fogadtam a magyarázatát.
Tisztelettel birok57.

zsozsó

Köszi a tájékoztatást.

A felharmonikus tartalom nem a nulla vezetõn okoz terhelés növekedést? AZ eset amit említettél ott pedig a föld vezetõn növekedett meg a terhelés.

birok57

Maximálisan egyetértek veled, hogy a nullavezetõ torzulásával jár a felharmónikus tartalom, ezért írtam, hogy nem vagyok megnyugodva a prof, lezártnak tekintendõ vizsgálódásaival. Tudod ez egy 100%-ban német tulajdonban lévõ cég és náluk szép lehetsz, de az észt õk osztják alapon gondolkodnak.

nova

Külön földelõ rendszer nincsen kiépítve a gépekhez? Régebben egy laposvas futót végig ahova a géptestek külön voltak bekötve.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

birok57

A szokványos laposvas PE sín nincs kiépítve a csarnokban, de ezt a szerepet a síncsatorna rendszer fém burkolata tölti be. A síncsatorna eleme 4db 40x10mm-es Cu sín (L1;L2;L3;N;)
A PE vezetõ maga a síncsatorna bukoló lemeze. Ide csatlakozik A Betáp PE vezetõ és a gépeknél
innen megy a leágazó PE (ez mindenhol a gép fölött van leágaztatva, közvetlen a gép szakaszolója mellõl és erre burkolatra jön az összes épületszerkezet fém alkatrészei (kábeltálca, épület pillérek, csõvezetékek) A gép vezérlõszekrényében a betáp sorkapocs mellett potisínre jön a betáp PE és onnan a gép minden egyes önálló fém alkatrésze sugaras bekötéssel kb. 10-15db EPH és védõvezetõ).