Elrettentõ tanulságos esetek, életveszélyes esetek.

Indította Novill, 2012. március 26., 20:22:04 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Egy ilyen kötésnél a helyszíni hibaelhárítás során érdemes jobban megnézni az adott kötőelemet az előttem hozzászóló kollégák által említettek miatt.  A gyakorlatban ha valaki rosszul végzi el a kötést az többször is előfordulhat. Ez általában egy csapatban dolgozó  kolléga esetén előfordulhat a gyakorlat hiánya miatt. Ezért célszerű időt szentelni ilyen esetben egy kis szakmai rész ismertetésére. Ha ilyen kötések előfordulnak egy létesítményben az a villanyszerelő csapatot járatja le. Tudjuk a felülvizsgálatok során feltárt típus hibák jellemzően több helyen is előfordulnak. Én is találkoztam már olyan kötésekkel amikor megfogtam kihullottak belőle a vezetékek. Amikor kérdőre vontam a válasz az volt, hogy a képen így volt, vagyis nem ismerte a technológiáját a kötésnek. Ezek a hibák jellemzően a terhelések hatására jelentkeznek.

flatskerrobert

   Még a tavasszal történt egy épületbővítés során!

Valaki vagy valakik szándékosan megrongálták a vendégszobák betápláló kábeleit, feltehetően el akarták lopni, vagy bosszúból, ez már nem derült ki.
De olyan szerencsétlenül vágtak el egy kábelt, a hat közül, hogy a nulla nem sérült a z/s vezetéket elvágta teljesen a fázisvezetéket félig vágta el úgy, hogy a fázisvezető és az elvágott z/s vezeték elmenő vezetéke össze kenődött.

Tehát a szobai elosztóba megjelent egy barnán a fázis, kéken a nulla és a z/s vezetéken megint a fázis.
A szobában az összes lámpatesten, és a konnektorok PE pontjain rajta volt a fázis.
A műszaki átadás és az első ÉV mérés már korábban megtörtént. Jegyzőkönyv ok.
Utólag visszagondolva ez az életveszélyes állapot több hónapon át fenn állt.

A gyengeáramosok (ezt Ők mesélték) szerelték a TV- ket. Fali konzol felfúrása, készülék elhelyezése, antenna kábel csatlakozása és a készülék csatlakozása a konnektorba és ekkor az áramköri kismegszakító és a FI relé leoldott úgy ahogy hiba esetén kell. Elkezdték a TV-ket csereberélni, de a hiba mindig fennállt. Elkezdték leszedni a konnektornak és a TV-nek a közös keretét. Ahogy a TV aljzatot fogta, óhatatlanul hozzáért a konnektor PE védőérintkezőhöz, naná, hogy megcsapta a villany. Oltári nagy szerencséje volt a szerelőnek, mert ugyan ketten voltak, de a kollégája 3 szobával arrébb volt.

A szobát feszültségmentesítették lezárták, a jegyzőkönyvet felvették,  közben a szerelőt elvitték a kórházba 24h.
Ideiglenesen a hibát kijavították, mivel két nap múlva nyitott a szálloda.
Majd később a kábelek egy részét kicserélték, de mivel a kivitelezőnek sem a beruházó sem a generál kivitelező nem akarta a kábel költségeit kifizetni a kivitelező a többit csak dobozba kötötte.
Az összes kábel hossz kb 230fm, 3x4 és 3x6mm2 NYM-J.
   Hogy ebből mi lehet a tanulság?????
FR.

Novill

Igen a villamos biztonságtechnikát illik komolyan venni. Ebből is le lehet vonni a megfelelő következtetéseket. Ezért jó ha van a létesítménynek villanyszerelő alkalmazottja, akit nem csak hiba elhárításra alkalmaznak. Hanem időnként karbantartási és villamos biztonságtechnikai ellenőrzéseket is elvégez. Sajnos a hibák előfordulása és a rossz akaratú emberek ellen nincs száz százalékos védelem. A másik tanulság még a gyengeáramú szakembereknél is, hogy oda kell figyelni, mert bármikor hiba fordulhat elő. Ezért náluk is fontos az ellenőrzés. Egy kötés, egy kontakt hiba bármikor előfordulhat. A felülvizsgálat mindig a vizsgálat időpontjában lévő állapotot tükrözi. A baleset során ha hatóság látókörébe kerül, akkor államigazgatási eljárás keretein belül szakértői vizsgálat során a hiányosságok feltárásra kerülnek. Itt a vizsgálati módszerek között vizsgálják, hogy feltehetően mióta áll fenn a hiba. Ilyenkor az olyan felülvizsgálók akik csak szúrópróbaszerű ellenőrzést végeznek, azok van félni valójuk. A kórháznak elvileg jelenteni kellene az ilyen baleseteket a hatóság felé.

flatskerrobert

   Tudtommal nem történt hatósági vizsgálat.

Még a történethez annyi, hogy nem csak a sérült erősáramú kábeleket kellett kicserélni, ha nem a szoba TV kábelét is a szinti csatolóig kb 50fm. Még így kábelt belül a meleg pontnál össze vissza sülve nem láttam, mert a zárlati áram ezen keresztül folyt.

Egyébként a tapasztalatom az hogy (tisztelet a kivételnek) a gyengeáramosok, informatikusok úgy félnek az erősáramtól mint a tűztől!
FR.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hál Istennek! Inkább féljenek, mintsem hogy elkezdjenek okostojáskodni, mert abból csak baj lesz... :'(

wpetya

Én olyat láttam, hogy a falban két MCU cső nélkül fut, 1 cm hosszan megblankolva, rátekerve a leágazás, majd szigetelés nélkül az érpár egymástól kb 4 cm-re bevakolva. De láttam olyat is, hogy a mosogató tálca alatt közvetlenül volt egy dugalj. Ha az el kezd csöpögni, akkor a dugalj  telibe kapja a vizet. Egyszer egy üzlethelyiségben a gipszkartonos a kábelcsokrot kalapáccsal verte péppé, hogy elférjen a fal, és a profil között, holott ha fél métert odébb húzta volna a kábeleket, talált volna egy hézagot, ahol simán elfért volna a köteg. Az üzlet átadása után fél évvel a marha miatt bonthattuk szét a falat, mert elszállt a világítás...

exchange

Ezt csak úgy hallotam valahol, nem most hallotam tehát nem is biztos hogy emlékszem.: Adott egy családi ház ahol a villanybojler javítása után a tulaj biztonsági okokból Fi-relét szereltett a szerelővel a bojler vezérelt áramkörire. Természetesen a Fi-relé leold. na most milegyen? Jó magyar szokás szerint a szerelőnek nem a problémát kell megszüntetni hanem a kis kaput kell megkeresni így a "mester" kiköti a Fi-relét hiszen igy nincs probléma minek az? Erre a tulaj nem hagyta annyiba a dolgot, megfenyegette a szerelőt hogy csinálja meg vagy feljelenti a szerelő akkor visszaköti a Fi-relét majd megnézi a bojlert ahol kiderül hogy véletlen felcserélte a Nulla és a PE vezetőt. Szóval ha a tulaj nem ragaszkodik a normális megoldáshoz gyakorlatilag életveszélyes bojler társaságában élt volna.

Gyurmaúr(fi-relé)

És megint egy újabb szomorú példa arra, hogy hovatovább -tisztelet az itteni forum "öreg rókáinak", akik a sovánka kivétel- lassan csak a noname, gagyi villanyászfélék lelhetőek fel szeretett Hazánkban, akik úgy vélelednek, hogyaszongygya: "háde komaaam, nye farasszaa má, minek köllesz az a fi-rálé a bojlerhőő, azzaa csak a veszöcscség van, he! Inkaabb lekötöm, oszt jóú lösszz, hinnyá..." Ami engem illet, nálam nincs vita, nem lehet ez kérdés, villanybojlert, 3 fázisú átfolyós vízmelegítőt, kombicirkót, minden olyan cucckát, melybe megy delej, CSAK & KIZÁRÓLAG saját, különbejáratú 30mA-es Fi-relével építek be és passz! (L.kép)  8)

exchange

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2015. január 26., 17:30:59 DÉLUTÁN
És megint egy újabb szomorú példa arra, hogy hovatovább -tisztelet az itteni forum "öreg rókáinak", akik a sovánka kivétel- lassan csak a noname, gagyi villanyászfélék lelhetőek fel szeretett Hazánkban, akik úgy vélelednek, hogyaszongygya: "háde komaaam, nye farasszaa má, minek köllesz az a fi-rálé a bojlerhőő, azzaa csak a veszöcscség van, he! Inkaabb lekötöm, oszt jóú lösszz, hinnyá..." Ami engem illet, nálam nincs vita, nem lehet ez kérdés, villanybojlert, 3 fázisú átfolyós vízmelegítőt, kombicirkót, minden olyan cucckát, melybe megy delej, CSAK & KIZÁRÓLAG saját, különbejáratú 30mA-es Fi-relével építek be és passz! (L.kép)  8)

Sajnos valóban egyre gagyibb villanyászfélék vannak, egyébként ígyvan az informatikai ágon is. Ráadásul ott mégjobban nem a tudás számít hanem az ismeretség. Az nem számít hogy ocsmány munka lesz elavult és teljesen feltörhető.
de visszatérve ez igy szép a külön Fi-relé. Viszont egy kérdés mivan akkor ha a bojler a fürdőszobában van a kád fölött közvetlen. Amit egyébként én hatalmas ballépésnek tartok ha valakinél ott van. de sajnos nagyon sok helyt ottvan-rokonomnál is. Szóval ott is a bojler mellé kerülne a relé? vagy ott a Vezérelt áram mért oldalú megszakítójához? Vagy esetleg te mindkét helyre raksz?

Gyurmaúr(fi-relé)

Ami a fürdőszobai elhelyezést illeti; annál rosszabbat én sem tudok elképzelni, dehát a hazai lakásméretek, illetve tervezői, kivitelezői közgondolkodás sajnos maga után vonja az ilyen és ehhez hasonló szerencsétlen megoldásokat. Bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a képen látható derék jószág már vagy 3 éve "fel van öltöztetve", azaz be lett burkolva oldalt, felül-alul, ugyanis ez egy padlásfeljáró "hallja", ergo télen brutál hideg, ezért szerencsétlen bojler "vért húgyozott", hogy felmelegítse az amúgy is jéghideg fúrt kút vizet (40 méter mélyről jön fel) és tartsa annak beállított hőmérsékletét. Szóval, családi kéró esetén lehet akár a fűtött téren kívülre, padlásra (természetesen némileg hőszigetelt legyen az a padlás) helyezni a bojlert, de ilyen esetben mindenképp be kell burkolni hőszigetelő polifoam-al! Ami a Fi-relét illeti; a legjobb, ha az közvetlen a készülék mellett van elhelyezve, ugyanis azzal bármilyen havária esetén egy gombnyomással leáramtalanítható, illetve szerelés esetén is könnyen ellenőrizhetően leválasztható mind az L, mind az N! Amennyiben fürdőbe kerül a Fi, ez esetben a képen látható IP65-ös védettséget garantáló tokozott dobozba kell elhelyezni a cucckát, de legalább gumimembrános legyen a tokozott kábel ki/bemeneti része!    ;) 8)