Kismegszakítók bekötése

Indította Laca83, 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Laca83

Üdv Mindenkinek! Egy számomra "érdekes" téma foglalkoztat egy ideje.Sokszor látom(gondolom más is)hogy egy elosztószekrényben,táblán,stb nem megfelelően vagy indokolatlanul kötik be a védelmeket. Áramszolgáltatói megszakítóknál gyakran az alsó kapocsba kötendő be a méretlen vezeték és felülre pedig a mérő fogadó kapcsához induló vezetéket.Ez eddig rendben is volna,(de nincs rendben)amennyiben nem vesszük figyelembe a vezeték anyagát ,ami alu lévén "kifolyik" a kapocsból. A másik oldalról megközelítve a témát az sem mindegy ,milyen tipusú az a készülék:BS- BK tipusnál felülre kell/kellene a bejövő, alulra az elmenő vezetéket bekötni.Viszont az új megszakítóknak a homlokán ábrával és számokkal is jelzi a gyártó a bekötés "irányát". Kinek mi a véleménye erről? Véleményem szerint ezeket a dolgokat sem kell figyelmen kívül hagyni.mellékelek pár képet is

Üzenet összefûzve: 2013. május 10., 13:17:36 DÉLUTÁN

ezen látható az X jel ami a fogyasztó felé induló(bekötendő) vezetéket jelenti. Majd ezt elfelejtve bekötik,ahogy esik úgy puffan ....

Szirty

Üdv laca83!

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN
Viszont az új megszakítóknak a homlokán ábrával és számokkal is jelzi a gyártó a bekötés "irányát". Kinek mi a véleménye erről? Véleményem szerint ezeket a dolgokat sem kell figyelmen kívül hagyni.

Az én véleményem ezzel kapcsolatban az, hogy a megszakítónak a működés szempontjából mindegy hogy alul vagy felül kapja-e a betáplálást.
A számozás oka pedig egyszerű. A terven csak így lehet feltüntetni hogy melyik kivezetése pontosan hova van bekötve.
Én azzal találkoztam (az ipari berendezésekben) hogy a kismegszakítók, a motorvédő kapcsolók és a mágneskapcsolók is mindig felülről kapják a tápláló feszt és alul megy el belőlük a kapcsolt.
Ez ott nagyon kevés kivétellel mindenhol így van.

JUVILL

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2013. május 10., 13:13:55 DÉLUTÁN
Üdv Mindenkinek! Egy számomra "érdekes" téma foglalkoztat egy ideje.Sokszor látom(gondolom más is)hogy egy elosztószekrényben,táblán,stb nem megfelelően vagy indokolatlanul kötik be a védelmeket. Áramszolgáltatói megszakítóknál gyakran az alsó kapocsba kötendő be a méretlen vezeték és felülre pedig a mérő fogadó kapcsához induló vezetéket.Ez eddig rendben is volna,(de nincs rendben)amennyiben nem vesszük figyelembe a vezeték anyagát ,ami alu lévén "kifolyik" a kapocsból. A másik oldalról megközelítve a témát az sem mindegy ,milyen tipusú az a készülék:BS- BK tipusnál felülre kell/kellene a bejövő, alulra az elmenő vezetéket bekötni.Viszont az új megszakítóknak a homlokán ábrával és számokkal is jelzi a gyártó a bekötés "irányát". Kinek mi a véleménye erről? Véleményem szerint ezeket a dolgokat sem kell figyelmen kívül hagyni.mellékelek pár képet is

Üzenet összefûzve: 2013. május 10., 13:17:36 DÉLUTÁN

ezen látható az X jel ami a fogyasztó felé induló(bekötendő) vezetéket jelenti. Majd ezt elfelejtve bekötik,ahogy esik úgy puffan ....
Laca83!
Van-e ugyan szabványelőírás arra, hogy alulra, vagy felülre kell érkezni a betápnak?
A kismegszakítók "fülei"-nek, megszakítók karjainak álláshelyzete szerinted egyértelműen utalhat-e erre?

nyaki

Véleményem szerint ez csak a rutin, a kialakítás és megszokás kérdése, mert minden szabvány erről mélyen hallgat. Mivel a az ÁVK-k mindegyikénél a betáplálás a felső kapcsokon történik, így praktikusan adódik az, hogy az alsó kapcsokról egy betápsínnel meglehet valósítani a kismegszakítók közvetlen betáplálását, elkerülve a felesleges elmenő tápvezeték kiépítését.
Hasonló a helyzet, mint a kapcsolóknál, reléknél, mágneskapcsolóknál.
...bár az is igaz, hogy emlékeim szerint régebben előírás volt egyes védelmi szerveknél a felső betáplálás, de ott az ívoltás kialakítása és hatékonysága miatt írták elő. Ez ma már minden irányból megoldott.

Laca83

Köszönöm szépen a véleményeket.Mindegyik szempontból nézve van igazság és félrevezetés is.Én személy szerint az alu vezetéket felülre kötöm,a réz pedig alulra kerül.Ha viszont a gyártói javaslatot veszem figyelembe(főként azonos anyagú vezetők esetében) akkor a "jelzés" szerint teszem azt.Nyilván vannak műszaki akadályok is,amikor  a rövid vezetékek miatt rákényszerülök másként bekötni.Abban sem vagyok biztos hogy ezt műszakilag megoldották,bármelyik kapocs lehetne be vagy elmenő...(a megszakítóknak is sok olyan tipusa van, amit nem lehetséges fésűs és villás sínnel is bekötni ugyanazon kapcsoknál)Ezért is feltételezem(!) nincs megoldva,mi hova kerül.Emiatt kérdeztem kinek mi a véleménye ezzel kapcsolatban.Próbálok ésszerűen cselekedni.

nyaki


NagyPS

Ugyebár két kialakítás lehetséges biztosító szekrény esetében. Ha felülről jön a betáplálás vagy alulról a szerint érdemes kialakítani a vezetékezést. De szerintem biztonsági okokból ha a biztosító kialakítása olyan hogy a csatlakozás mind két részen alul van akkor mindegy de ha egyik felül inkább az legyen a kimenő oldal.

Villanyreszelő

Üdv!

Mi a helyzet olyankor,amikor a jelölés szerint a betáp felül van,de a sínezés alul?

nyaki

Semmi....hacsak a típusspecifikus leírás külön ki nem tér rá. ;)

Laca83

Tisztelt nyaki! A megszakítók bekötését értettem félrevezetésnek.Nem hiszem hogy mindegyiknél megoldották volna azt hogy tetszőleges a bekötés.Talán reklám,meg parasztvakítás lehet az oka. Fi reléknél,láttam már hogy felcserélhető a nulla és a fázis a bekötésben. Igaz ez csak egyfázisú (ganz) relénél lehetséges. Viszont  fi relénél is van olyan ahol,a betáplálás irányát a gyártó jelzi.Ennél alulra kell a bejövőt felülre az elmenő.Ezért is vetettem fel a kérdést,foglalkozik/foglalkozott -e valaki ezek tanulmányozásával.Nagyon úgy fest a dolog,hogy senkit sem érdekel, megszokás szerint elvégzik a bekötést és ennyi.