Rézcső kilyukadása és az EPH közötti összefüggés kérdése

Indította Novill, 2015. május 30., 19:48:22 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Rézcső ( hideg-meleg vízcső) kilyukadása és az EPH közötti összefüggés kérdése merült fel egy lakásnál vagy anyag hiba? Amit tudunk több alkalommal az aljzat betonban lévő rézcsövek rendszeresen időnként kilyukadnak.  Továbbá tudjuk, hogy az EPH kialakítás nem szakszerű, mivel a legközelebbi földelésre van rákötve 1,5-es Cu vezetékkel. Továbbá tudjuk, hogy a bejövő pontnál lévő földelési ellenállás értéke  több mint 300 ohm, a szondától jövő PE vezető és az épületbe menő PE vezető keresztmetszete sem szabványos értékű, a nulla és Pe vezető össze van kötve a mérőnél lévő elosztónál és az épületben lévő elosztónál is. Vagyis a rejtett nullázás is fenn áll. Vajon lehet-e ezen okok előidézője a cső kilyukadásának?

JUVILL


A szerelés nem szabványos, ez a leírtakból kiderül.
Hogy milyen potenciálkülönbség áll fenn, ezt méréssel lehetne bizonyítani.
Építész nem vagyok, de feltételezem, a beton minősége is hozzájárulhat ehhez.

Novill

A rézcső közvetlenül nem érintkezik a betonnal, mivel poliform csővel van burkolva szokás szerint.

nyaki

Én csak annyit tudok a témáról, hogy nagy kiterjedésű fémcsőhálózatokat aktív katódvédelemmel célszerű ellátni, mert az azokban a kerengő folyadék, esetleg a nagyfesz hálózatok által létrehozott indukált fesz. vagy különböző fémek összekötése miatt átvitt kiegyenlítőfesz idegen potenciált visz a csövekre a talaj ellenében és emiatt az anyag lassan, de biztosan ki fog lyukadni a kiegyenlítőáram hatására hasonlóan, mint a vill. bojlernél, csak ott passzív védelmet használnak.
Nemrég volt alkalmam a FŐGÁZ területén katódvédelmi berendezéseket felülvizsgálni. Érdekes és tanulságos volt, hogy milyen pénzeket költenek ezek meglétére. Jellemzően a csőszakaszokon csupán 1-2V körüli volt a cső potenciálkülönbsége a talajhoz viszonyítva és gazdasági szempontok alapján mégis komoly berendezéssekkel védik azokat, különösen a villamossínek közelében.
Egy érdekes olvasmány erről:
http://www.aktivbt.hu/katodvedelem_hun.html
Lakásoknál amióta bevezették a kötelező EPH-t, azóta az ólomcsöveket már csak emiatt is el kellett felejteni, de a réz esetén sem jobb a helyzet, mert a vassal kombinálva nagyon jó kis galvánelemet alkot.

zoli_varga

Azért a gépészetben a kavitacio nagyobb kárt tesz mint a villany

Sztrogoff

"Hogy milyen potenciálkülönbség áll fenn, ezt méréssel lehetne bizonyítani."
Én egyszer nyomoztam ilyen ügyben, másodjára vittem jobbféle elektronikus analóg műszert és digitálisat is, egyik sem mutatott semmit.

Atis57

Sziasztok!

Ez az eset régebbi épületek között gyakrabban előfordul.
Az  EPHba és a földelésekbe bevont anyagok galvanikus feszültség sora miatt DC ,de külső hatásra akár AC áram is folyik.(hurok áram )
Néha jelentős DC1-10A  AC meg ? 30A is !
Ha még villamos ,HÉV  stb is van a területen --akkor meg  XX A !
Ilyen áramok jelentős anyagáramlást tudnak okozni.

A Hajózási Szabályzatban  ez tételesen is ki van elemezve .A védővezetőt meg kell szakitani "galvanikus áram megszakitóval"
Ez  2-3db dióda sorba kapcsolva +ugyanez ellen párhuzamosan.. De azért 50-100A diódákról van szó.!

Atis57

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. október 26., 22:48:24 DÉLUTÁN
"Hogy milyen potenciálkülönbség áll fenn, ezt méréssel lehetne bizonyítani."
Én egyszer nyomoztam ilyen ügyben, másodjára vittem jobbféle elektronikus analóg műszert és digitálisat is, egyik sem mutatott semmit.

Szia!

Pedig milyen szép tankönyvi ábra is van róla ! Természetesen a gépi forgácsoló szakma csoportban? Ott biztosan mindennapos ezen feladatok megoldása !