Gáz bekötésnél EPH igazolás feltételei (vizsgálat)

Indította gyulagy, 2013. január 15., 10:16:25 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Neem, ez nem kismegszakító, hanem -ha jól látom a gülü szemeimmel- egy "mezei" kétsarkú kapcsoló, tán 20A-es thermikus áramerősségig használható, s mint ilyen, tökéletesen megfelel a boálőr leválasztó kapcsolója gyanánt. Egyébként alkalmas a 2 sarkú megszakításra egy 30mA-es  saját Fi-relé is, de természetesen akkor is szükséges egy B karakterisztikájú 10 - 16A-es kismegszakító, függően attól, hogy hány KW-os a fűtőszál, tehát 2kW-ig 10A, 3kW-ig 13A, a felett 16A dukál. 

kergabor

Akkor ez még abból az időszakból maradt meg, amikor még villanybojlerünk volt, aztán amikor beszerelték a gázkazánt, meghagyták. Szerintem a gázszerelők se tudták, mire való, de felhasználták, ártani nem árt. Villanyszerelő pedig nem látta. Kell ez ide?

Gyurmaúr(fi-relé)

Kár, hogy kipusztítottátok a villanybojlert és helyette felrakattatok egy -gondolom- kombi cikrót?! Gondolj csak bele, hogy a villanybojler éjszakai árammal megy és pl. még arra is alkalmas, hogy amennyiben van hova tenni, akkor egy szolár csőcsigából nyáron abba lehessen engedni az akár 60C fokra felmelegedő vizet, tehát akár hónapokon át akár 0 KWh áramfogyasztásod van. Ami a kombi cirkót illeti; az utóbbi 8-10 évben egyre szarabb minőségű, műanyagokkal -a tartós fém alkatrészek helyett-  telezsúfolt vackokat gyártanak még a korábban "legendásan" minőségi kategóriájú gyártók is! És ugye, amennyiben egy kombi cirkóban bekakál bármi is, onnantól se fűtés, se meleg víz, mely helyzet a téli -15 fokos (nem túl gyakran van ilyen hideg, csupán akár 30-50 napon át is!) zimában nem kellemes feeling...

kergabor

Régóta van kazán, kicsi a lakás, kicsi a fürdőszoba is, így helyet spóroltunk, most cseréltük le a tízéves kazánt, remélem jól fog működni az új.
De mit csináljak ezzel a merlinnel?

kergabor

Akkor kicserélem egy fi-relére, annak legalább van haszna. Jól gondolom?

Lenne egy másik kérdésem. Ahogy említettem, kicserélném a villanyórától a lakáselosztóba vezető kábelt. A régit bennt hagynánk a falban, az újat viszont szabadna-e a falon kívüli csatornába tenni? Vagy ki kell vésni neki egy vájatot? MTK 5x6-os kábelt vettem erre a célra. A képen berajzoltam pirossal a tervezett nyomvonalat.

Üzenet összefûzve: 2013. november 24., 11:15:20 DÉLELŐTT

Elrontottam a rajzot, mert nem szaggatottan jelőltem azt a részt, ami a másik oldalon van.
Helyesen igy néz ki:

Üzenet összefûzve: 2013. november 24., 23:04:06 DÉLUTÁN

Visszatérve egy gondolat erejéig az EPH-ra, amit befejeztem, felmerült bennem egy kérdés. Most, hogy minden fémes dolgot rákötöttem, még a mosogató medencét is, nem fordulhat elő olyan fura helyzet, hogy valahol a társasházunkban, egy másik lakásban rossz valami és áram kerül a földelő vezetékbe, akkor nálam az éppen mosogató páromat megrázza? Hogy is van ez?

kergabor


Novill

A társasház mindenképpen veszélyeztetettebb mint egy családi ház, mivel a potenciál különbség az egyik lakásból a másikba átjuthat. Ezért kell a társasház közös részét érintésvédelmi szempontból ellenőriztetni. Sajnos a védővezető és EPH folyamatosság ha csak részben valósul meg, akkor a veszélyes mértékű  hiba feszültséget egy távolabbi lakásba is el juthat. Mert hiába van fi relé beépítve nem jelent biztonságot,mivel ahonnan át jut a hiba feszültség ott nincs fi relé beépítve. A társas ház érintésvédelmét mindig kompletten kell vizsgálni. Ha a közös részek rendben vannak mint alapvédelem, akkor utána már a lakásokat is lehet biztonsággal kialakítani. Ha nincs rendben azt műszeres vizsgálattal ki lehet deríteni. Ezért itt a célműszereknek nagy szerepe van.
Minden falban lévő vezetéket feszültség alattinak kell tekinteni,ki kellene bontani a nem használt vezetékeket. A gyakorlatban sokszor bent hagyjuk őket a leszigetelés után.Van aki az elágazó dobozban is bent hagyja őket leszigetelve. Az új vezetéket vezetheted vezeték csatornában is általában nincs tiltva. A mért fővezeték legkisebb keresztmetszete a mérőtől Cu 6 mm2, de mindig a terhelésre kell méretezni őket. A többit a kollégák megválaszolják majd.

czapi

Idézetet írta: kergabor Dátum 2013. november 24., 11:08:03 DÉLELŐTT
Lenne egy másik kérdésem. Ahogy említettem, kicserélném a villanyórától a lakáselosztóba vezető kábelt. A régit bennt hagynánk a falban, az újat viszont szabadna-e a falon kívüli csatornába tenni? Vagy ki kell vésni neki egy vájatot? MTK 5x6-os kábelt vettem erre a célra. A képen berajzoltam pirossal a tervezett nyomvonalat.
Üdv!

A mérőhely zárópecsétjeit tilos eltávolítani!
Az új kábel óra felőli végét hogy kötnéd be megbontás nélkül?
Regisztrált villanyszerelő vagy?

kergabor

Már megbeszéltem a munkát a regisztrált villanyszerelővel, de amit lehet elő szeretnék készíteni. Természetesen az órát ő fogja megbontani és a bekötéseket is ő fogja elvégezni. Én a segédmunkát akarom előre letudni, minél kevesebb ideig maradjunk áram nélkül a szerelés idejére.

Akkor az EPH nem egyszerű kérdés esetünkben. Nem tudom, mennyire meggyőzhetőek a többi lakók, hogy áldozzanak a felülvizsgálatra. Akkor én hiába csináltam meg, "nem vagyunk teljes biztonságban". Félelmemben ki is kötöttem az elosztóban lévő PE-sinről a kiinduló pontot.

kergabor

Ismét kérdéssel fordulnék a szakértő fórumtársakhoz.
Mint előzőekben írtam, bár megcsináltam az EPH-t a lakásban, de nem kötöttem be a kiinduló pontot a lakáselosztó PE-sinre. Méricskélés közben tapasztaltam, hogy a mosogató melletti konnektor védőföldelését összeérintve a fém mosogatóval sipolt a multiméter. Átmentem a kazánhoz, ott is hasonlót tapasztaltam, a ki-bejövő csöveket összekötve a mellette lévő konnektor földelőprücökkel, sipolt a műszer. Még egyszer ellenőriztem az eph-rendszeremet, nincs bekötve.
Mi lehet az oka, hogy kapcsolatban vannak? Rendben van ez így?