TN rendszer, hurokellenállás értékei áram-védőkapcsoló alkalmazásával

Indította birok57, 2012. november 18., 13:37:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Uraim!
Higgyétek el a némettel nem lehet vitát nyitni. Ha azt mondja, hogy így kell a jegyzőkönyv, akkor így kell és nincs vita. Ők mindenkinél, mindent jobban tudnak, ...legalábbis ezt hirdetik és hiszik is.
Egy külföldi okosember, az ő szemükben csak pék lehet, akármilyen a képesítésed. Ha már megismerik a tudásodat, akkor hosszú-hosszú idő eltelte után hajlandóak elfogadni és elismerni, de az írást akkor is úgy fogják kérni, ahogy addig. :-\

kormy

Ezt én így tanultam és így van benne a tankönyvemben is:     230V/ alfa x Ib


30mA-es  ÁVK esetén pedig 230V/ alfa x 0,03

JUVILL


Hát akkor rosszul tanultad, és elég rossz az a könyv. ;D
Még mindig úgy tudom, és a legújabb szabványban és könyvben is az áll hogy:
Z(s) kisebb-egyenlő, mint U(o)/I(a)
És ahol ÁVK van, ott "alfa" nincs.
I(a) = a lekapcsoló eszközt működtető áram
          (áram-védőkapcsoló esetén ez az áram az előírt időn belüli lekapcsolást biztosító
          kioldóáram)
         Azaz I(a) = I (delta n)

kormy

BAKKER!!!!!!!!!!!!! Igazad van!!!!!!!!!Megnéztem a könyvemet és tényleg! Anno valamiért felírtuk ezt a képletet, amit fentebb említettem és valamiért ez rögzült bennem. Próbálok rájönni, hogy mihez írtuk föl  de még egyenlőre nem sikerült. :-[
Viszont az is igaz, hogy egy ÁVK-t egyszer megmérsz, vagy kétszer aztán már csak simán hurokellenállást mérek. Tehát ha egy elosztóban mondjuk egy ÁVK ról üzemel 40db lámpa vagy dugalj, akkor nem mérem meg az ÁVK-t 40x.Vagy te igen???

JUVILL


Ha felülvizsgálsz, akkor az ÁVK-t tesztgombjával egymás utáni háromszori ki-be kapcsolással ellenőrzöd, hogy működőképes-e. Majd erre alkalmas célműszerrel ellenőrzöd. Erről külön mérési lapot állítasz ki.
Ha 40 db lámpatest - I-es érintésvédelmi osztályú! - vagy 40 db dugaszoló aljzat van az áramkörön, akkor 40-szer mérsz a berendezés saját áramköréről, és az előbb megadott képlet alapján minősítesz, állítod ki a mérési jegyzőkönyvet.
Ezek a lámpatestek és dugaszoló ajzatok lehetnek a betáplálástól távol is. A mért ellenállás nagysága ezért a betáplálástól növekszik.
Amennyiben nem mérsz rá mindegyikre, nem tudsz meggyőződni, hogy a számított érték alapján, megfelelő-e az érintésvédelem.
Korábban írtam, és te is hivatkoztál rá, hogy az áram-védőkapcsolás mint önálló érintésvédelmi mód, az MSZ 172/1-1986. számú szabvány hatálybalépése óta megszűnt. Az ÁVK a nullázásos érintésvédelmi mód (az új MSZ HD 60364 számú  szabvány szerinti megnevezéssel: táplálás önműködő lekapcsolása) lekapcsoló szerve.

gyulagy

Sziasztok a témával kapcsolatosan VL májusi számában ezt írták:
Egy másik gyakori hiba, hogy kimaradnak az áram-védőkapcsolók mérési jegyzőkönyvei. Pedig a szabvány részletesen rendelkezik arról, hogy milyen méréseket kell elvégezni ahhoz, hogy egy szerkezet megfelelő minősítést kapjon. A működési próbákon és a szemrevételezésen kívül többek között mérni kell az érintési feszültséget kioldáskor, a kioldó áramot és bizonyos esetekben a kioldási időket is. Ezeket az adatokat a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. A 1. melléklet egy lehetséges megoldást ajánl az áram-védőkapcsolók jegyzőkönyvére. Egy újabb változás a szabvány szerint, hogy lekapcsoló-eszközként I n < 500 mA-es áram-védőkapcsolók használata esetén a hibahely hurokimpedancia-mérésére általános esetben nincs szükség. A szabvány később ismétli önmagát: ,,Ha a védelmi mód hatásosságát egy az RCD után lévő pontban már igazolták, akkor a berendezés védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása" (61.3.6.1). Ez logikus. Az áram-védőkapcsolók működéséhez szükséges hurokimpedancia maximuma 7,66 kohm. Méréseknél ez csak pár ohm. Megfelelőnek minősített áram-védőkapcsoló után hurokimpedanciát mérni ellenőrzés céljából olyan lenne, mintha egy több tonnás mérésnél figyelembe akarnák venni a mérlegre hulló pár falevél súlyát.

JUVILL


Falevél...
A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat szerintem nem a mázsálásról szól. ;D
Egyezzünk meg abban, hogy a védővezető folytonosságának ellenőrzése, az a szerelői ellenőrzés témája.
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat mért értékeket tartalmaz.

birok57

gyulagy,
teljesen egyetértek veled, de egy pici korrekció tartozik az 500mA-es Fi mondatod után.
"I n < 500 mA-es áram-védőkapcsolók használata esetén a hibahely hurokimpedancia-mérésére általános esetben nincs szükség."
Ez igaz de így folytatódik / Alternatívaként, ha rendelkezésre állnak a hibahely-hurokimpedancia vagy a védővezetők ellenállásának számításai és a berendezés elrendezése lehetővé teszi a vezetők hosszának és keresztmetszetének megállapítását akkor elegendő a védővezetők folytonosságának ellenőrzése.(61.3.2. szakasz szerint)
Véleményem szerint szinte lehetetlen végigkövetni a vezeték nyomvonalát, ezért a hurokellenállás mérés lényegesen megbízhatóbb és gyorsabb.

gyulagy

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. december 11., 21:12:55 DÉLUTÁN

Falevél...
A villamos biztonságtechnikai felülvizsgálat szerintem nem a mázsálásról szól. ;D
Egyezzünk meg abban, hogy a védővezető folytonosságának ellenőrzése, az a szerelői ellenőrzés témája.
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat mért értékeket tartalmaz.
Mint írtam ezt írták, de nem én. Már bánom, hogy más oldalról is rá akartam irányítani a meglátást.
Részemről off.
"Egyezzünk meg abban, hogy a védővezető folytonosságának ellenőrzése, az a szerelői ellenőrzés témája."
Elvben ezzel kell kezdened....

JUVILL


Véleményem fenntartom.
Úgy gondolom, hogy Birok57 szakmai szempontból is alátámasztotta.
Off.  :)