Milyen kötõelemet használsz a vezetékek kötéséhez

Indította nova, 2011. január 07., 20:26:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Villanyreszelő

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. november 13., 23:32:35 DÉLUTÁN
Az, hogy valakinek regisztrált villanyszerelői képesítése van, az nem egyenesen arányos azzal, hogy ismeri a szabványokat. Tőlem gyakorta kérnek a regisztrált szerelők szabványossági tanácsot. ;)

Jól van,akkor ezek szerint elavult szabvány szerint képezhetik a szerelőket. :)
Azért mellékelem a szakvizsga anyagot,úgy gondolom mindenki ismeri a hatályos szabványokat.

icindic1

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2011. december 18., 16:06:21 DÉLUTÁN
Arról már nem is beszélve, hogy a wago csak 2.5mm2-es méretig létezik, tehát e felett mit lehet tenni? Illetve, hogyan kötsz MTK-t, vagy MKh-t, mert azokat aki beimádkozza a wago-ba,

Tisztelt Gyurmaúr!
Wago kötöelem 6-os tömör vezeték kötésig van sodrott érhez pedig 4-esig. Ezek feletti keresztmetszekehez pedig tökéletesen eggyetértek a sorkepcsos megoldással!

zsizsi

Engedjétek meg hogy a Wagó kötéstechnikáját én is dícsérjem. Szerintem teljesen rendben van, Én személy szerint nem szoktam elfogadni a forrasztást a már említett okok miatt sem meg 2012-at írunk (2013-at). A KF sem korszerű már....A Szlovákoknál láttam hogy olyan kötődobozzal dolgoznak amiben kicsi furatos rézsínek vannak. Abban kötik meg a vezetékeket, ezzel kapcsolatban is fenntartásaim vannak, hiszem időről időre utána kell hózni a csavarokna mivel lelazulhat az évek alatt. Nem beszélve ha eltakarásra kerül a kötődoboz akkor meg bontás nélkül nem is oldható meg a dolog.

zsizsi

egusztika

Idézetet írta: Novill Dátum 2011. január 13., 13:38:11 DÉLUTÁN
Valóban a Wago kötõelemek jók, de vannak utánzatok . Megfogja a villanyszerelõ és kicsúsznak a vezetékek a kötõelembõl. Igaz olcsóbbak, mint a Wago kötõelem. Én is Wago  kötõelemet használok, de van mikor KF kötõelemet is használok. Ha valaki jól elkészíti a kötést KF kötõelemmel szerintem semmivel sem rosszabb a Wagonál. Árban kb. ugyanott van mint a Wago ára. Vannak kollégák akik esküsznek a forrasztott kötések jóságára. Villamosan biztosan jók, de ezek lágyforrasztásnak számítanak. Ezért nem tartom megfelelõnek, mert mechanikai szempontból viszont gyengék. Egy adott tûz esetén a bizonyítási eljárás keretében nem tudja megállni a helyét.  Ezért a felülvizsgálatok során sosem fogadom el megfelelõnek a forrasztott kötéseket.  Nem szedetem szét a kötéseket, de javasolni szoktam, hogy csavarjanak rá KF kötõelemet.
Lenne ezzel kapcsolatban egy kérdésem, mi a véleményed KF kötőelemmel Mkh vezeték esetében kötést létesíteni?

JUVILL


A véleményem az, hogy körülményes.
A KF kötőelem - ha jól tudom - egy kúpos, rúgóspirálból áll, melyen műanyag sapka van.
Az Mkh vezeték - műanyag szigetelésű, különösen hajlékony vezeték - sodrott elemi szálakból áll. Ez inkább panel huzalozásra, működtetés szerelésre használatos.
A kötőelemek használatánál inkább a merev vezetékeket (MCu) részesíteném előnyben.

flatskerrobert

     Nem csak körülményes, ha nem egy az egyben "barkács" megoldás is a KF vagy a VIV-FIX használata hajlékony vezetékek összekötésére, egész egyszerűen nem arra van kitalálva, ha nem tömör réz vezetékek összekötésére Al-re nem. Az Olaszok használnak hasonló megoldást mint a KF csak nincs benne fém kúpos rugó, ha nem műanyagból van menet kialakítva szintén kúpos kialakítással. A 2000-es években még láttam ilyen összekötőt, de ma már nem, bár lehet, hogy van.
Szerintem messze a W billenős összekötője a legkorrektebb megoldás, hajlékony és tömör installációs vezetékek összekötésére. Az ára annyi amennyi, bizonyos szállítóknál azért lehet rabatot kicsikarni. A villamos vezetékkötések talán az egyik legkényesebb munkafolyamat a szakmában, na meg az hogy jól és biztonságosan is működjön a villamos rendszer.
FR.




Laca83

Üdv mindenkinek! Tracon  TRK4,Weidmüller,Wago. Azt hiszem sorrendben eltérhet,viszont nálam mindig az adott helyzet szabja meg az alkalmazni kívánt kötőelemet.Mert tény, mindegyik jó valamire, valahova.

Szirty

Üdv!

IdézTracon  TRK4,Weidmüller,Wago. Azt hiszem sorrendben eltérhet,viszont nálam mindig az adott helyzet szabja meg az alkalmazni kívánt kötőelemet.

Részemről Phoenix contact, csavaros típusú sorkapocs. (A rugósat ki nem állhatom).
Kötőelemnek meg nem nevezem,mert arról a szegecs és a csavar jut folyton eszembe.

Laca83

Tisztelt Szirty! Ha a csavar kötőelem akkor a sorkapocs is egy kötőelem,nem?A rugós vezeték összekötő, és a KF (rácsavarós) is kötőelem.Amit írtam abból a TRK4 csavaros,a weidmüller vezeték összekötő rugós, a wago rugós,de gyártanak csavaros tipust is ami a sorkapocs.Ez egy gyűjtőnév, nem kell ezen lovagolni.

Szirty

Üdv Laca83!

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2013. április 13., 10:00:16 DÉLELŐTT
Tisztelt Szirty! Ha a csavar kötőelem akkor a sorkapocs is egy kötőelem,nem?

Mondd ezt egy gépésznek :-) (nem, nem vagyok gépész).
A szavak értelmét tekintve természetesen az.

IdézEz egy gyűjtőnév, nem kell ezen lovagolni.

Ne háborodj fel! Én csak azt írtam, hogy nekem a csavar jut eszembe erről a szóról és ennyi.