Rezezett kábelek: koax, utp

Indította Novill, 2014. július 26., 20:47:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Vásárolni mentem UTP cat 6 és 3x árnyékolt koax kábeleket a munkámhoz. Meglepődtem azon, hogy csak rezezett kábeleket  ( három üzletben) árusítottak. Kérdeztem miért nincs. Válasz,mert nincs rá igény. Természetesen addig kerestem amíg találtam megfelelő kábeleket.  Le vagyok maradva talán, hogy ragaszkodom a réz kábelekhez? A műszaki paraméterekben vajon mekkora eltérés van a két fajta kábel között?

nyaki

Üdv!
Műszakilag semmi különbség nincs, inkább mechanikailag kifogásolható.
Az UTP és koax olyan magas frekvenciákon üzemel, hogy gyakorlatilag a vezetőér közepét sosem látják. A probléma ott szokott kezdődni, amikor egyenáramú összetevőket is vinni akarnak rajta a nagyfrekit rászuperponálva, mert akkor a hosszabb távolságok esetén nyilvánvalóan jelentősen nő a csillapítása alu vagy acél mag esetén. Csatlakozóban történő rögzíthetőség szempontjából a tömör réz a legmegfelelőbb UTP-nél, míg koax esetén az acélmagvas a legjobb.

Simon Endre

Üdv a fórumtársaknak !
A "vasmagos" huzal nem újkeletű régen is használatos volt bányai robbantó vezetékként és a katonai telefonkábeleknél is alkalmazták, csak fordítva, belül volt a réz és kívül volt a (pászma) acélsodrat itt az acélanyag kimondottan a húzás és törésállóság miatt kellett. Egyébként a nagyfrekvenciás vezetési mélység csk néhány mikron a skin hatás miatt. Ulrahagyfekvenciákon ezt váltja ki a belső falán galvanikusan ezüstözött csötápvonal, amiben szinte nincs is fémes vezetés. Az erősáramú vezetékek is alkalmazzák ezt a kombinációt távezeték sodronyoknál, ahol a nyúlás és szakítószilárdság miatt magként alkalmazott acélsodratra építik fel a kábeleket, aminek a vége egy kalibráló mángorlás ami még a rézre is előnyösen hat. Egyébként a felhasznált VAS és nem acél anyag nagyon tiszta (négykilences,) állítólag nagyon korrozióálló és tapasztalhatóan nagyon lágy. Némelyik kábelgyártó a nagytisztaságú fémanyag tudományos neve után a cég nevében is szerepelteti az /armco/ megjelölést. Vasbelű huzaloknál a forrasztás csak karbamidos, foszforsavas, cinkkloridos folyasztószerrel praktikus, természetesen alkoholos lemosással befejezve. Az önbekötő csatlakozásoknál a vasbelüeknél nem tapasztaltam problémát.