EBF minõsítõ iratban minek kell szerepelni.

Indította gyulagy, 2011. december 06., 20:33:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gyulagy

A "tûzvédelmi"szó az ezen irat megnevezésében nem megfelelõ, az én értelmezésem szerint.

JUVILL



Kedves GYULAGY!

Szerinted nem megfelelõ, az EBF minõsítõ iratokban a "tûzvédelmi" szó.

A témát többször végigolvastam. A kérdés az volt, hogy minek kell szerepelni az EBF minõsítõ irataiban. Én erre javasoltam egy tartalomjegyzéket.
Úgy gondolom, hogy a NOVILL egyértelmû választ adott, és leírta, miért ennyire különbözõk ezek a minõsítések.
A kérdés szerintem a tartalmi részre vonatkozott, nem a címre.
Valóban, ha jól emlékszem a tanfolyami jegyzetek csak MINÕSÍTÕ IRAT nevet, címet adnak ezeknek.
Bárki maradhat ennél.
Nálunk az erõsáramú villamos berendezések idõszakos felülvizsgálatáról SZABVÁNYOSSÁGI - TÛZVÉDELMI MINÕSÍTÕ IRAT készül.
Megint csak azt tudom mondani, hogy a NOVILL is hasonlót írt. ... "szabványossági (tûzvédelmi)"...
Nem kötelezõ ezt a címet adni.
De hozzátenném. 1978 óta foglalkozom villamos biztonságtechnikával. Azóta láttam nagyon sok EBF-rõl készült minõsítõ iratot. Nagyon sok minõsítõ iratban benne van a "tûzvédelmi felülvizsgálat" kifejezés.
Hozzáteszem, az általunk készített EBF minõsítõ iratokba - EDDIG - még egy hatóság sem kötött bele. Sem a címébe, sem a tartalmába.
Ez nem azt jelenti, hogy a mi általunk összeállítottnál nincs jobb.
Szerintem nem véletlenül ellenõrzi ezek megléttét fõleg a Tûzoltóság.


Novill

Érdekes, hogy a legújabb OTSZ-ben is szerepel a 213§ .........
"b) a ,,C", ,,D" és ,,E" tûzveszélyességi osztályba tartozó helyiségben, szabadtéren legalább hatévenként a villamos berendezés tûzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minõsítõ iratban meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlõ módon igazolja."

gyulagy

Rendben.
Az elmúlt napokban négy jegyzõkönyvet adtam ki a kezembõl egy multinak.
A cég  mérnökei kérdezték meg, hogy miért is szerepel benne ez a szó. Ezért merült fel bennem a téma.
Átolvastam az ide vonatkozó elõírásokat és a tanfolyami jegyzeteket, és arra jutottam, hogy nem kell szerepelni benne.
Teljesen értem az írásodat és köszönöm a tartalmas hozzászólásodat.

Safety

Szerintem sem helytelen kiemelni a "tûzvédelmi" kifejezést, mert sokan csak így ismerik, és a tûzoltó hatóság is általában így követeli a vállalkozókon ezt a felülvizsgálatot. Egyébként az errõl szóló  MSZ 10900:2009  szabvány pontos neve: "Kisfeszültségû villamos berendezések idõszakos (tûzvédelmi) ellenõrzése"
Mint látható a szabvány címében is megtalálható a tûzvédelmi szócska, már csak ezért sem helytelen a használata.

gyulagy


Novill

Az EBF minösitő  iratban tudjuk, hogy csak az adott feladatra érvényes szabványokat és rendeleteket szabad feltüntetni. Mert ami nem oda való, arra harapnak az ellenőrzést végzők. Most már az érvényes tűzvédelmi szakvizsga számot is fel kell tüntetnünk majd a jövőben. Gondolom már sokan túl vagytok a tűzvédelmi szakvizsgán  :).

SimJoci

Tisztel kollégák!

Nemrég egy új építésű "C" tűzveszélyességi besorolású raktárcsarnok EBF felülvizsgálatára kértek fel, mondván hogy a "Tűzoltóság csak ezt kéri" a használatba vételi engedély miatt.
Az építményről készült építész és műszaki leírás, de villamos és villámvédelmi tervek nem.
A műszaki leírásban is szerepel hogy a raktárra villámvédelmi rendszer szükséges aminek fokozatát meg is adja.

A villamos kivitelező az elkészült szerelésről nem adott ki ÉV minősítő iratot, illetve a villámvédelmet ki sem építette ezért most egyátalán nincs rajta villámvédelmi rendszer.

Az általam elkészített EBF minősítő irat hibajegyzékébe bele írtam hogy pótolják az ÉV minősítő iratot, illetve hogy a tervköteles villámvédelmi rendszer kiépítése után a VV minősítő irat is szükséges.

Kérdésem hogy jól jártam-e el ebben az esetben?


birok57

Tisztelt SimJoci, véleményem szerint nem jól jártál el.
Ennek oka: - a nemrég, valószínűleg új építményt takar, akkor viszont nem vonatkozik rá az OTSZ, hanem csak is az MSZ HD 60364-6:2007 61. fejezete.
Amennyiben így van, nem állíthatsz ki villamos berendezés első ellenőrzése jegyzőkönyvet, mert ott nem lehet hiba.
A hibákat el kell hárítani és csak ez után lehet a jegyzőkönyvet elkészíteni.

SimJoci

Tisztelt kollégák!

Az előző bejegyzésemben nem említettem hogy az új építésű raktárcsarnok egy meglévő épülethez és annak meglévő villamos rendszeréhez lett hozzáépítve, ezért szerintem ez bővítésnek minősül.
Az említett MSZ HD 60364-6:2007 szabvány
61.4 pontja a következőt írja: "Az ellenőrzés során felmerült bármilyen hibát el kell hárítani, illetve minden hiányt pótolni kell mielőtt az ellenőrzést végző fél kinyilvánítja, hogy a berendezés megfelel a HD 60364-nek."

A 61.4.2 pont pedig ezt írja: "A meglévő berendezések módosításainak vagy bővítéseinek első ellenőrzése esetén a jelentés tartalmazhat javításokra és tökéletesítésekre vonatkozó ajánlásokat."