Belsõ villámvédelem és kivitelezése

Indította JUVILL, 2012. március 13., 20:33:39 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Kinek, mennyire ismerõs ez a téma, nem tudom.
Gondolom megérnek egy-két hozzászólást, hogyan történik a megvalósítása, miért van erre szükség.

Novill

Gondolom az elektromágneses villámimpulzus elleni védelemre gondolsz itt. Ezt még régen az MSZ 274 szabvány utolsó része hozta be az MSZ IEC 1312 szabvánnyal együtt. Most már az MSZ EN 62305 szabvány is taglalja elég részletesen. Sajnos a gyakorlati tapasztalat az , hogy villámvédelmi berendezések felülvizsgálata és kivitelezése során sokan elsiklanak e téma mellett. Ma voltam a regisztrált villanyszerelõi továbbképzésen és ott osztogatták ingyenesen a " villámvédelem  a gyakorlatban" bõvített, átdolgozott kiadását. Amelyben könyvben hasznos infók vannak e téma körbõl is. Régebben volt B, C és D fokozat a túlfeszültség védelmi fokozat, ma 1, 2, 3, és D1 és C2 fokozat elnevezés van.

JUVILL


Igen. Azt láttam eddig és az a tapasztalatom, hogy nagyon kevés helyen, épületben van ez oly módon megvalósítva, hogy megfelelõ biztonságot adjon. Az MSZ EN 62305 villámvédelmi szabványsorozat LPZ0A, LPZ0B, LPZ1, LPZ2, ... villámvédelmi zónákat ismer. A belsõ villámvédelem is szorosan kapcsolódik ezekhez. Közismert, hogy a villámcsapás esetén mágneses tér keletkezik, mely ellen védekezni kell, kellene. A másodlagos hatás nem megfelelõ mûszaki megoldáskor tönkreteszi az összes villamos berendezést. Legyen az erõsáramú vagy gyengeáramú. Az is ismert, hogy a villám által okozott túlfeszültség az épületbe kerülhet a csatlakozó vezetékeken, a csõhálózatokon. Ez ellen többféleképpen lehet védekezni. Árnyékolással, a vezetékek nyomvonalának áthelyezésével, a zónahatárokon túlfeszültség levezetõkkel.
Van egy referencia ponthoz kötött S-csillagpontú topológú elrendezés, és M-hurkolt topológú elrendezés, melyek elektronikus rendszerek potenciál-kiegyenlítõ hálózatára vonatkoznak, EPH csomópontokhoz vannak kötve.
A tervezés és kivitelezés során ezekre figyelemmel kell lenni.
A fórumtagok közül, ha van olyan személy, cég, kiknek ebben van tapasztalatuk, szívesen olvasnám szakmai véleményüket a gyakorlati megvalósítás érdekében.

JUVILL


A múlthéten volt egy igen gyors villámvédelmi felülvizsgálat és minõsítõ irat készítés.
Egy intézmény kapott értesítést, hogy a Katasztrófavédelem ellenõrzést tart. Kicsit belealudtak a határidõbe, és egyik napról a másikra kérték a munkát.
Az épület külsõ villámvédelme megfelelõ volt, de belsõ villámvédelem sehol.
Természetesen telefonközpont, számtógépes hálózat is az épületben.
A belsõ villámvédelem hiánya miatt az összesített minõsítés nem megfelelõ volt.
A Katasztrófavédelem viszont csak a külsõ villámvédelmet nézte, annak a milyenségét.
Gondolom, leéghet az épület, vagy nem.
A belsõ rendszer védelmével egyáltalán nem foglalkozott.
Gazdasági szempontból ezt az intézmény hatáskörébe tette.
Kinek, mi errõl a véleménye?

Novill

Külsõ villámvédelemhez szerintem szervesen hozzá tartozik a belsõ villámvédelem is. Nemcsak a túlfeszültség védelem része ennek amit eléggé részletezted, hanem a tetõsík alatti illetve levezetõhöz közel esõ párhuzamosan haladó épületgépészeti vezetékek is. Ezen hiányok is okozhatnak akár tûzet is. Általában a katasztrófa védelem csak minösitõ iratok meglétét, és a szabványos minõsítést nézik.

JUVILL

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. május 01., 19:06:04 DÉLUTÁN
Külsõ villámvédelemhez szerintem szervesen hozzá tartozik a belsõ villámvédelem is. Nemcsak a túlfeszültség védelem része ennek amit eléggé részletezted, hanem a tetõsík alatti illetve levezetõhöz közel esõ párhuzamosan haladó épületgépészeti vezetékek is. Ezen hiányok is okozhatnak akár tûzet is. Általában a katasztrófa védelem csak minösitõ iratok meglétét, és a szabványos minõsítést nézik.
Igazad van.
Ebben az ellenõrzésben az a ciki, hogy a belsõ villámvédelem miatt nem megfelelõre van kiállítva a minõsítõ irat.
Nem voltam ott a hatósági ellenõrzés ideje alatt, erre szerintem nincs is szükség.
Azt az információt kaptam még aznap, hogy a külsõ villámvédelem megfelelõségével foglalkoztak.
Ezért találtam ezt kicsit érdekesnek.
Az épület nyeregtetõs, nincs olyan párhuzamosan futó épületgépészeti vezeték, mely kihatással lenne a belsõ villámvédelemre. A telefon és számítógépes hálózat elhelyezése is megfelelõ.
De túlfeszültséglevezetõ az sehol.

krisz1986

Ha már a külsõt nézik akkor a belsõt is kéne ez teljesen igaz. Így ahogy mondjátok. Én nem tudom de én egy kis büdösséget érzek a dolog körül. Mert olyan jegyzõkönyvvel a kézben,hogy a felülvizsgálat nem megfelelõ azért érdekes hogy nem tette szóvá a katasztrófa védelem. Kezd megint rossz érzésem lenni vagy kidumáltak jól magukat vagy más áll a dolog mögött. De nem írom le mert úgyis sejti mindenki.

JUVILL


Bocs.
Nem a felülvizsgálat volt nem megfelelõ.
Hanem nem megfelelõre lett minõsítve.:)
Én nem látok benne "büdösséget", inkább gazdasági megfontolást

krisz1986

Na Juvill elmagyaráztad mit szeretem volna. Csak furi!

flatskerrobert

      JUVILL igazad van csak is gazdasági ill. üzemviteli oka lehet, hogy valaki kéri a belsõ EMC rendszer kiépítését.
Eddig egy cég volt egy három betûs kábel TV szolgáltató ahol elõre meg volt tervezve a belsõ villámvédelem kialakítása az erõsáramú becsatlakozástól a szünetmentesen át fejállomásig és telefonközpontig, úgy ahogy a nagykönyvbe meg van írva.
Ennek a cégnek létérdeke a folyamatos üzemvitel és ezért nem sajnálta rá a beruházást, ami nem két forint volt.
Az igaz, hogy eddig még nem történt náluk ilyen tip. probléma (kb. 7 éve létesült) OBO-val lett kialakítva.
Nyilván más informatikai rendszereknél is használják, mobilszolgáltatók stb.
     Viszont magán beruházásoknál nem nagyon jellemzõ, pedig nem ártana.
FR.