Felülvizsgálok felelössége a piaci és szakmai vonatkozás tükrében

Indította Novill, 2012. november 13., 21:19:14 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Mi nap egy asztalos műhely ÉV és ÉBF felülvizsgálat üzleti megbeszélésére mentem ki a helyszínre. Az asztalos műhely kb. 100m2 alapterületű volt tele gépekkel. Ez fölött egy lakás van kialakítva. Szúrópróbaszerűen  csináltam PE vezető folytonossági vizsgálatot egy gépnél. Nem akartam hinni a szememnek, nem volt folytonos a védővezető. Továbbiakban kiderült az egész létesítmény nem rendelkezett  folytonos védővezetővel. Az üzemi földelés a mérőhelynél MAl 10mm2 fekete színű vezetékkel jött fel a talajból az elosztó szekrényig. Az érintésvédelem kialakítása TT ( védőföldelésre) rendszerre volt kialakítva. Áramvédő kapcsoló volt beépítve de nem működött.  A vezeték méretezésekkel kapcsolatosan alul volt méretezve a fővezeték, EPH kialakítás hiányzott,stb.Az előző két ciklust átölelő minösitő iratokat áttanulmányoztam. Mindegyik megfelelő minősítést kapott, hiányosságok nélkül volt szerepeltetve. A vizsgálatot kiállító felülvizsgáló engedély száma kamarai azonosító számmal rendelkezett, mint villamos biztonságtechnikai szakértő. A másik felülvizsgáló a szokásos vizsga bizonyítvány számmal volt szerepeltetve. Vagyis jól képzett szakemberek voltak, mert szakképzettséget szereztek. A minösitő iratok formai és tartalmi elemei  vitathatóak voltak.  Ilyen felmerül az emberben mi az a határ és piaci ár amiért fel lehet ekkora felelősséget vállalni?
A helyszín megtekintése után árajánlatot adtam a kivitelezési és felülvizsgálati munkára.

ELEKTOR-KALANDOR

Novill én voltam ebben az évben olyan helyen ahol az utolsó VV . 2002 -ben lejárt. Na gondolhatjátok milyen állapotban volt a rendszer a földelők többsége elkorrodálva a föld felett. esőcsatornát cseréltettek ,a bádogosnak útban volt a levezető hát kivágott belőle 1 darabot.stb

nyaki

Hmmm!
Gratulálok Novill!
Most megfogtad az Isten lábát! Jó kis zsíros munka fog ebből kikerekedni, úgy veszem észre. ;)

Novill

Nem hiszem, mert az előzetesen feltárt hiányosságoknak vannak jelentős költségei kivitelezés tekintetében is. Valóban nem kis összeget jelentene a felülvizsgálat és a kivitelezés. Ezért feltehetően a kisebb összegű ajánlatot fogja előnyben részesíteni. Sok megrendelőnek az a lényeg, hogy kapjon egy megfelelő minősítésű minösitő iratot, lehetőleg olcsón. Mint ahogy az előző példa is mutatja fognak találni ilyen vállalkozót.
Az előírt felülvizsgálati kötelezettség jogi oldalról megközelítve felelősséget jelent. Minden elvégzett munkánál benne van a hiba lehetősége, ezért ha tudatosan siklunk át a hibákon nagyobb a hiba százaléka a munkának. Személy szerint a részletes vizsgálatot résesítem előnyben, mert így kisebb a hiba százalék. Vannak a bizonyos rendeletek és szabványok alkalmazásakor ugyan némi lehetőségek a kiskapuk alkalmazására. De csak akkor szabad ezt meglépnünk, ha meg tudjuk védeni utólag is. Ekkor jön be pontosan idézet rendelet illetve szabvány pontokra való hivatkozás.

JUVILL


Miden napos gond, hogy nem akarnak költeni sem a felülvizsgálatra, sem a javításra.
Aki reális árajánlatot ad, azt egyáltalán nem biztos, hogy elfogadják.
Azzal sem foglalkoznak a megrendelők, hogy minden berendezés felül legyen vizsgálva.
Az elkészített minősítő íratok meg sem nézik. Hogy milyen hibák, milyen veszélyforrások állnak fenn.
Sokszor előfordul, hogy alkudoznak. Egy darabig el lehet menni, de mérlegelni szükséges.
Amennyiben olyan árat kérnek, hogy nem éri meg a felülvizsgálatot, a javítást elvégezni, akkor a munka elmegy, mert nem vállaljuk.
De mindig találnak valakit, aki a felületes munkát elvégzi.
A megrendelő nyugodt.
A problémák akkor jönnek, ha a pénzhiány miatt baleset és tűz keletkezik.