Három és egy fázis

Indította deve94, 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

deve94

Kedves Kollégák!
Mi pontosan a baj azzal, ha egy 5 vezetékes rendszerről látunk el egyfázisú fogyasztókat?
Tehát nincs minden áramkörnek külön nulla és védővezetője. A helyzet, hogy adott a kiépített háromfázis, és erre csatlakoznának most az egyfázisú fogyasztók.
- Mekkora lesz/ lehet maximálisan a nullán folyó áram, ha a fázisvezetők mind 16A-rel vannak biztosítva, és a terhelés "természetesen" nem mindig lesz szimmetrikus?

köszönöm a segítséget;
üdv:  Deve

Marton

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 12., 22:50:09 DÉLUTÁN
- Mekkora lesz/ lehet maximálisan a nullán folyó áram, ha a fázisvezetők mind 16A-rel vannak biztosítva, és a terhelés "természetesen" nem mindig lesz szimmetrikus?
Ha abszolute egyforma  a háromszor egy fázison a terhelő áramok, akkor a nulla vezetőn 0 amper áram folyik (nem adódik össze!). Minden más esetben valamekkora üzemi áram fog folyni a nulla vezetőben, de legfeljeb az egy fázis áramával megeggyező. Jelen példa alapján max 16A. Tehát semmiféleképpen nem 3x16=48A.
Végezz egy mérést pl. egy csillagba kötött motor esetén a csillagpont és a föld között (ez egy ideális szimmetrikus háromfázisú terhelés), mekkora feszültséget illetve áramot mérsz? Ideális esetben nulla, de picike asszimmetria felléphet és mérhető valamennyi "hibaáram". Tehát ezért nincs szükség oda bekötni a nullát.

deve94

köszönöm a választ;
Ezt én is így gondoltam, hogy nem adódik össze, de érdekes módon, ma amikor mértem a rendszeren, mindig a nullavezetőn volt nagyobb áram. Tehát fázisvezetőkön 0,5; 1; 2 Amper (nem emlékszem a pontos számokra) de a nullvezetőn 2-3 A. Azt hittem, hogy ha mindhárom fázison van valamennyi terhelés, akkor nem a nullán folyik a legtöbb áram.
Deve

czapi

Ha a fogyasztók szimmetrikusak, vagyis mindhárom fázisban azonos impedanciákat kapcsolunk, akkor három azonos
nagyságú és fázishelyzetű áramot kapunk. Az IA, IB és IC áramok egymáshoz képest 120°-kal vannak eltolódva s így az
áramok időbeli lefolyása teljesen megegyezik a feszültségekével. A három áramvektort, vagy feszültségvektort bármelyik
pillanatban összegezzük, akkor ezek összege nulla. Aszimmetrikusnál a nullán is folyik áram.
IA+IB+IC+I0= 0(aszimmetrikus ohmos terhelés)

Marton

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 13., 15:28:36 DÉLUTÁN
Ezt én is így gondoltam, hogy nem adódik össze, de érdekes módon, ma amikor mértem a rendszeren, mindig a nullavezetőn volt nagyobb áram. Tehát fázisvezetőkön 0,5; 1; 2 Amper (nem emlékszem a pontos számokra) de a nullvezetőn 2-3 A. Azt hittem, hogy ha mindhárom fázison van valamennyi terhelés, akkor nem a nullán folyik a legtöbb áram.
Ez számomra is érdekes. Biztos, hogy három külömböző fázis van a rendszerben? Mivel mérted, gondolom lakatfogóval. Volt olyan tapasztalatom, hogy ha a lakatfogót átforgattam, azaz fordított "áramirányba" mértem akkor más mérési eredményt kaptam.
Az öt vezetékes táplálású egyfázisú fogyasztók, közös nullával kialakításánál kritikus lehet a nulla vezeték kötései. Ha a felfűzésnél egy nulla kötésnél lazulás (szakadás) jön létre, felborulhat a csillagpont és a bizonyos terheléseken túlfesz (akár 400V is) kialakulhat, míg a másoknál 230V-nál alacsonyabb feszültségek lesznek. Ez lehet a hátránya ennek a kivitelnek.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ismét az ősmumus, azaz az N szakadás... Szerintem kissé túl van misztifikálva az N ér szakadása, lazulása, mely a mai profi kötőelemekkel végzett igényes villanyászás esetén szinte kizárt. De ismét feltesszem akkor a kérdést, hogy miképpen kötsz mondjuk 3x36W-os, vagy 6x18W-os VVG-s armatúrákat, melyeket -főként amennyiben 2-nél több lámpatest van egy helyiségben és rendelkezésre áll a 3 fázis- minden magára valamit is adó villanyász 5 eres kábellel, vezetékkel köt be, tehát L1,L2,L3,N,PE módon. Ezzel az okfejtéssel ott is elszakadhat az N és akkor mi lesz? De ugyanígy mi lesz egy olyan fali csatlakozó szekrénnyel, mely 5 eres kábellel kapja a betápot és vannak rajta 1 fázisos, 230V-os dugaljak is, mondjuk 3-6 db, melyek amúgy logikusan szintén L1,L2,L3- ra vannak testvériesen elosztva??? Én amennyiben -és ez sokszor előfordul- több dugaljat -csak 1 helyiség dugaljai esetén!- ágaztatok le, akkor -3 fázis megléte esetén- mindig 5 eres gerinckábelről ágaztatom le az egyes dugaljakat, igaz 1 mérettel nagyobbról, mint amennyi az egyes dugaljakhoz menő, immár 3 eres kábel, tehát ha 10-13A az egyes fázisok megbiztosítása, akkor 5x2.5-ös, ha mondjuk C16A, akkor 5x4-es a gerinckábel, pláne ha annak hossza meghaladja a 10m-t.   

deve94

Klímák kültéri egységeit kell megtáplálnunk. Egyenként 13.5A-t vesznek föl max (inverteres klíma); Megtáplálnátok-e 5*2,5 -es gerincről 3 külön kültérit fázisonként elosztva?
Egyébként "bármekkora" távolságra elég 2,5-es betáp ekkora áramfelvételnél? A legmesszebb is kb 35 méterre lenne.

czapi

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. május 23., 17:03:26 DÉLUTÁN
Klímák kültéri egységeit kell megtáplálnunk. Egyenként 13.5A-t vesznek föl max (inverteres klíma); Megtáplálnátok-e 5*2,5 -es gerincről 3 külön kültérit fázisonként elosztva?
Egyébként "bármekkora" távolságra elég 2,5-es betáp ekkora áramfelvételnél? A legmesszebb is kb 35 méterre lenne.

Nem írtad a távolságokat, csak a legnagyobbat.

Egy klíma betáplálása  3% feszültségesésre (35m, 13,5A) számolva 2,41mm2 jön ki.

3db 3x2,5mm2 kábel

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem fogunk egyetérteni czapival, én ugyanis abszolúte híve vagyok a 3 fázis használatának, ahol csak lehet! Márpedig itt simán lehet, tehát nyugodtan használj 5 eres kábelt, hiszen a 3 klíma -gondolom- úgyis egyszerre megy, ergo nem lesz nagy asszimetria az egyes fázisok, illetve az L1-N, L2-N, L3-N között!  Én komolyan nem értem, mire ez a nagy tiltakozás a 3 fázis 400V-os hálózatról müködtetendő 230V-os 1 fázisú berendezések 5 eres gerinckábelröl történő leágaztatása miatt, amikor pl a közvilágítás is igen sok helyen eképpen van -legalább is földkábeles gerinc esetén- kötve???

czapi

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. május 23., 19:26:37 DÉLUTÁN
Nem fogunk egyetérteni czapival, én ugyanis abszolúte híve vagyok a 3 fázis használatának, ahol csak lehet! Márpedig itt simán lehet, tehát nyugodtan használj 5 eres kábelt, hiszen a 3 klíma -gondolom- úgyis egyszerre megy, ergo nem lesz nagy asszimetria az egyes fázisok, illetve az L1-N, L2-N, L3-N között!  Én komolyan nem értem, mire ez a nagy tiltakozás a 3 fázis 400V-os hálózatról müködtetendő 230V-os 1 fázisú berendezések 5 eres gerinckábelröl történő leágaztatása miatt, amikor pl a közvilágítás is igen sok helyen eképpen van -legalább is földkábeles gerinc esetén- kötve???

Én is 3 fázisú betáplálásra gondoltam. lehet 5 eres kábel is, de akkor kevés a nullának a 2,5mm2.