Áramvédõ kapcsoló felülvizsgálata

Indította Nemes József, 2011. június 02., 08:01:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Tehát abban egyet értünk mindenkivel, hogy jelenleg havonta kell ellenõrizni az áramvédõ kapcsolókat. Egyébként ez az áramvédõ kapcsoló egy nagyon jó kitalált termék életvédelmi szempontból. Most dolgozunk egy építkezésen, és látva milyen rossz mûszaki állapotú berendezések vannak az elképesztõ. Itt nem kell nyomogatni a teszt (de egyébként a teszt gombra is mûködik) gombot, mert naponta legalább 10-15 szõr leold.  Itt el tudnám képzelni, hogy az építési naplóban rögzítését a munkakezdés elõtti ÁVK ellenõrzés megtörténtét. Ez adott esetben gondolom, elfogadható lenne.

Gyurmaúr(fi-relé)

Teljesen egyetértek Novill-al, a havi TESTING lenne a legideálisabb, bár ha ez 2 vagy 3 havonta történik, akkor sem dõl össze a világ. Én pl. az egyik haveromnál 8 db Fi-relét raktam be, hisz 1 került a fõelosztóba, az 300mA-es, a többi alaelosztóban 30-as, vagy 100-as található és kapott egyet külön a bojler, hisz önagysága néha elkezd csepegni és akkor úgy folyik végig az alján a víz, hogy a termosztát-kapcsolót is érinti, na ilyenkor annak rendje és módja szerint le is olda fi-reléje, ebbõl tudjuk, ha hívni kell a bojlerszerelõt. Szóval, ha én ott vagyok, akkor mindig végigmegyek a Fi-reléken,de pl. 2009 végén volt érintésvédelmi felûlvizsgálat és akkor is jelesre vizsgáztak a készülékek. Szerintetek, mennyi év használat után kell minden esetben- tehát, ha hibátlanúl szolgáltak és a TEST gombra is reagálnak- cserélni õket, van erre valami protokoll???  ???

Safety

Szerintem olyan protokoll nem létezik, hogy egy idõ után akkor is le kell cserélni az áram-védõkapcsolót, ha mûködõképes. Mivel sok helyen megfordulok ma is gyakran találkozok a 80-as évek elején gyártott mûködõképes típusokkal. Biztos mindenki ismeri aki egy keveset látott már a szakmában a keletnémet DDR FI 8.300 típusú elektromechanikus (fehér színû) robusztus kivitelû áram-védõkapcsolókat. Általában 300 és 100mA-es változatban terjedt el és bizony a mai napig tökéletesen mûködnek (ráadásképpen baromi gyorsak:) ). A cseréjüket is csupán azért, és olyan helyen kell elvégezni, ahol a 30mA-es érzékenység a követelmény.

Novill

Az NDK gyártmányú fi relékbõl Magyarországon nagyon sok került beépítésre annak idején. Akkoriban talán ez volt az elsõ fi relé típus, amibõl nagyon sok lett beépítve. Ezek még nem TS sínre voltak rögzítve, ha jól emlékszem rá.  Valójában nagyméretû volt a maiakhoz képest.  A felülvizsgálatok során még találkozni szoktam velük. Érdekes módon a mûszaki paraméterei is megfelelõek voltak az ellenõrzéskor. Én is az új mérõhelyek építésekor sokat beépítettem, megfizethetõ áron lehetett kapni õket. Az áramvédõ kapcsolók cseréjét csak meghibásodáskor illetve mûködési bizonytalanságkor tartom szükségesnek. Úgy gondolom egy kis családi ház esetén elegendõ egy darab fi relé építése. A hibaáramok úgyis összegezõdnek és ennek hatására leoldanak. A családi ház esetében 30mA érzékenységû beépítése megfelelõ.  Nyilvánvaló minél többet építünk be, annál kisebb a valószínûsége a teljes lakás áramszünetére. A gyakorlati tapasztalatom, ha szakszerûen van kiépítve a hálózat, a hibakeresés sem nehéz feladat.

ELEKTOR-KALANDOR

Tisztelt kollégák   Safety -nek igaza van ,de beépítéskor vagy áthelyezéskor el kell végezni a méréseket célmûszerrel kioldási áram és idõ. Tehát 1 30mA-es-nél 15 és 30mA között kell lenni.

Zappa

Én a metrellel szeretem az összes tesztet végigellenõrizni az ÁVK-n.A saját tapasztalatom az hogy van ami újonnan sem jó.Van olyan ami a leoldási idõt nem tudja van olyan amelyik a kioldó áramot,volt olyan is amelyik túl érzékeny volt.A régebbiek ha nincsenek kapcsolgatva egy éven belül lelassulnak.Kell a havonta ellenõrzés mert a saját mérésemet ellenõriztem egy év után és lelassul ha nincs akármilyen okból kapcsolgatva.Régi velem egyidõs NDK-s ÁVK-t már mértem ami minden paraméternek megfelelt.Ez is mutatja hogy régebben valahogy jobban figyeltek a minõségre.

Gyurmaúr(fi-relé)

Zappa, és akkor szerinted melyik típus a tuti? Van valamilyen tapasztalatod arra vonatkozólag, hogy melyik gyártó cucca -az NDK õsmonstrumon túlmenõen- megbízható és melyik kevésbé?? Sztem, jó lenne itt közreadni egyfajta listát arról, hogy mi az amit nyugodtan beszerelhetünk és melyiket kerüljük el nagyon messzire. Legfeljebb beperel valamelyik lehüzott gyártó, de kit érdekel, mikor az sokkal fontosabb, hogy a Fi-relé mindig, minden körülmények között mûködjék, ha kell!!! Személy szerint én a GE/AEG-t, illetve Melint, s mert igen jó ár/érték arányú, ezért at ETI-t használom és mert bizonyos helyeken, ahol beszereltem ezeket, gyakran megfordulok, ezért soha nem felejtem el a TEST gomb megnyomását. Hál' Istennek, eddig nem gúvadtak ki a szemeim és állt el a lélegzetem, mert mindig az történt, amit vártam... ;)

recens

üdv kollégák

A 14/2004 (IV.19.) FMM rendelet 5/A § (3) bekezdés a)pontja az  áram-védőkapcsolókon havonta szerelői ellenőrzést ír elő.

Milyen vizsgálatokat kell ilyenkor elvégezni?
Ha jól tudom, ehhez külön szakképesítés nem kell, villanyszerelő is elvégezheti.

Ennek dokumentálására keresek formátumot.
Ha van valakinek, föltehetné az oldalra. Előre is köszönöm.

czapi


recens