Áramlopással kapcsolatos esetek

Indította nova, 2011. november 04., 12:45:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Áramlopás miatt tizennégy embert vettek õrizetbe

Ez az akasztós módszer amikor a feszültség alatt lévõ hálózatra ráejtik a lopásra használt vezetékeket? Ha igen akkor annak aztán stabil kötése lehet.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

He-he-he, ez így van! Érdekes, hogy ebben azért -legalábbis, ami a közcélúhoz való kötést illeti- igen precízek nem idén nyáron barnult honfitársaink, ugyanis én 1x a saját szememmel láttam egy ilyen "unlimited unmeasured" ,azaz határtalan (max csak a vezeték elolvadása szabhat határt) terhelhetõségû és persze méretlen kötést, mely olyan precízen volt ráerõsítve a szabadvezetékre, hogy komoly erõkarral bíró fogó kellett az oldásához. Gondolom, a kábelkötõ eszközt is lenyúlhatták valahonnét...  ;)
Viszont, amennyiben az itt leírtak elkövetkez(né)nek, akkor édes mindegy, hogy ki hogyan csatlakozik, mert áram max csak akkor lesz, ha tekerünk a bringával, vagy beröffentjük a zsénérátõrt...
Óriási áramszünetek várhatók

Mivel mi is sok "szállal" kötõdünk az Európai hálózatokhoz, ezért 1-1 ilyen "black out" idáig is elérhet és mert biztos vagyok abban, hogy a honi energiatermelõ, elosztó rendszer sem sokkal jobb, ezért itt sem lesz egyszerû egy ilyen havaria után "beröffenteni" azt a 2 erõmûvet (asszem Visonta, Dunamenti), melyeknek az lenne a feladatuk, hogy a többit életre keltsék. Szóval, én mindenkinek -köztük nektek is- csak az javasolhatom, szerezzetek be egy jókis 230/400V-os , legalább 12-16A áramerõsséget is elõállítani képes generátort, illetve szereljetek fel 1-2 vészvilágító lámpát, abból is inkább a 3 órás akksival ellátottakat...  >:( :'(

nova

Csúcserõmûveket gyorsan be tudják szerintem indítani, nálunk nem kapcsolják le Paksot. Az hogy az Európai energia rendszer össze van kapcsolva és közösen jár, az még nem jelenti azt, hogy nekünk kellene megtermelni a külföldi igényeket. Bár van erre politikai törekvés, hogy az MVM hasonló nagy cég lesz mint a MOL és energiát fogunk exportálni. :)

Akkor amit te láttál áramlopási történet az nem az akasztós módszer lehetett, legalábbis én így gondolom az általad említett fix kötésbõl ítélve. Youtubeon is az E.on videókkal van tele, õk nyomulnak a felderítésben. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Zappa

Tegnap voltam egy helyszínen.Elõre fizetõs órák,fa szekrényben.A szobában a fal megvésve,a méretlen vezetékrõl egy dugalj" szakszerûen" megtáplálva.Az ellenõrök elhitték a tulajnak,hogy így vette a házat nem vágták le azonnal a csatlakozót hanem adtak neki 15 napot a korszerûsítésre.

nova

Ez még a jobbik eset a tulajdonos szempontjából. Általában az áramszolgáltató nem ilyen jóhiszemû. :)
Viszont ha prepaid villanyóra volt felszerelve akkor már volt valószínûleg díjfizetési hátraléka, akkor meg mázli.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

Múltkor anyu felhív riadtan, "mi ez a fehér doboz a mérõóra tetején amibõl két kábel lóg ki?", mondom neki, hogy a "csengõ trafó", ezzel letettük majd kis idõ múlva visszahívott. Kiderült, hogy a leolvasó ahogy kinyitotta a szekrényt nekitámadt, hogy "Õn lopja az áramot, mi ez a doboz itt, elektromágnes??? Na fogja meg a kezébe, hogy le tudjam fotózni." Erre jött a korábbi riadt telefon, holott nem is a mûködõ mérõóra tetején volt a cucc és a vak is látta, hogy egy 24V-os trafóról van szó, de azért gondolta "ijesztgeti" picit a kedves ügyfelet, biztos alacsony a vérnyomása. Úgyhogy a villanyosok jóhiszemûségérõl tényleg nehéz lenne beszélni...de cáfoljon a többi történet.

Fecó

A magyar emberek nagyon találékonyak, hosszas oldalakon keresztül tudnám részletezni mikkel találkoztunk pár év alatt. A legbrutálisabb megoldások, a villanyoszlopra történõ vezeték-visszaakasztás, cserép alól kilógó sima MCU vezetékekkel, vagy a lakótelepen a leszerelt villanyóra ellenére, a szomszéd, vagy lépcsõház-világítás nyílt "megdézsmálása". Itt sosem számít nekik sem a tûzveszély, sem az életveszély. Láttam olyan fûtõtestet, ahol az ágy mellett a földön kúpcserepek voltak lefektetve talpukkal felfelé, és hõtárolós kályha fûtõbetétje volt belefektetve az így kialakított "U" alakú "kerámiakályhába" :) Aztán vannak a "rákötõsök" ahol a padlástérben, mérõszekrény mögött, esetleg gyenge képzelõerõvel megáldottak a mérõtábla mögötti 100 vagy 150 dobozban alakítják ki a lehetõséget egy kis potyára. Képzettség hiányában láttunk olyat, aki elnézte a rajzot, és a mérõtábla mögött nem a bejövõ méretlen fõvezetékre kötött rá, hanem nagy izgalmában a mérõbõl elmenõ MLC vezetékbe blankolt bele, és tekert rá pár menettel, nagy gonddal egy MT kábelt. Gondolom egyáltalán nem értette miért nem csökken a számla :) A szájról-szájra néphagyomány és egyszerû kivitelezés diadala, a kólásüvegbõl levágott 2 cm széles csík, vagy filmnegatív, esetleg bálázószalag befûzése a mérõbe, ezzel a tárcsa megállítása. Ugyan kicsit feltûnõ, hogy közben berepeszti a mérõüveget, vagy a mérõ tele van már mûanyag forgáccsal, de mit számít ez. Az külön hab a tortán, hogy olyan is volt, aki szétbarmolta a mérõ oldalán található OMH zárópecsétet, hogy kicsit pár menetet tudjon rajta kitekerni, ezzel rést csinálva a mérõ oldalán, hogy beûzhetõ legyen a családi nyaralás filmnegatívjából egy 10 centis darabka :)  Számítva a rosszul látó szerelõkre, a fémházas mérõ tetején apró lyukat kialakítva, vékony acélszál, hústû szintén bedugható a tárcsa fékezése céljából. A nagymenõket a megmaradó és látszó lyuk nem zavarja, a tutira menõk festékcseppekkel a mérõn, vagy vakolatpamacsokkal utólag álcázni próbálják :) Ezek természetesen még a régi mérõtáblás rendszerben voltak mûködõképesek. Nem célom ötleteket adni, hiszen itt szakemberek vannak, és egy jól felkészült ellenõrzésre érkezõ csapatot nehéz megtéveszteni. Viszont aki foglalkozik mérõhelyek felújításával, áthelyezésével, annak nem árt körülnézni, hogy mikor mibe "tenyerel" bele, hiszen elõfordulhat könnyedén hogy a tulajdonos azzal védekezik a kiérkezõ áramszolgáltatós kollégák elõtt: "ezt a villanyszerelõm csinálta, Én nem tudok semmirõl, nem értünk mi hozzá, meg sem merjük érinteni a villanyórát, azt sem tudtuk hogy ez mire való!" Szóval egy kis figyelem és körültekintés ajánlatos.

Zappa

Én a múltkor nagy kapkodásomban meglöktem egy fogyasztásmérõ buráját aminek az egyik füle letört,22ezrembe került.Így jártam,legközelebb megpróbálok jobban figyelni.De hogy ne vállaljak el egy munkát mert nem optimális a környezet ,bármi okból,akkor éhen fogok halni.Én már láttam egy ügyvéd úrnál is méretlen csapolást meg láttam nem hiába született állampolgárnál is.Én kiérkezés után fényképezek mindent,a kezdetet a munkafolyamatot és a befejezést.Nem akarok támadófelületet hagyni.

Fecó

Ez így igaz, természetesen Én sem arra gondoltam hogy mondjunk vissza munkákat. És ha Te fényképezni szoktál elõvigyázatosságból, akkor nálad a "körültekintés" és "figyelem" megvan. Én csak olyan morbid dolgokra gondoltam, amikor adott esetben elvállalsz egy mért fõvezeték cserét, szépen megcsinálod a munkát, levágod az ELMÜ-s plombát, kicseréled a vezetékeket, regisztrációs számmal lejelented a munkát,  kérsz egy visszaplombálást. Majd 2 hét múlva felhív a megrendelõ, hogy voltak kint az ELMÜ-tõl, valami OMH zárópecsét hiányzott, Õ pedig mondta nekik hogy Te vágtál le valami plombákat, hát Õ nem ért hozzá, de most felvettek valami jegyzõkönyvet és megbüntetik, vagy kifizettetik a mérõ árát vele. És akkor döbbensz rá, hogy valóban meg sem nézted hogy rendben van-e a mérõhely mielõtt szétborítottad volna, mert inkább akkor elõtte kellett volna kihívni az ELMÜ-t, vagy egy közös akció keretén belül megoldani az ellenõrzést és a fõvezeték-cserét velük együtt. Sokszor a tulajdonos sem tudja, hogy az albérlõi, lakótársai,  1 éve "megszerelték" a mérõjét, és sajnos a villanyszerelõjére fog haragudni aki ártatlan ugyan, csak nem elég körültekintõ :)

krisz1986

Egy rendõrségi magazinban volt egy olyan cikk ahol inkább az áramszolgáltató munkatársai szétverték a falakat, hogy egy darab drót se vezeték ne maradjon a lakoknak. Annak van aránylag a legkönnyebb dolga akinek van oem pecsétje otthon ismerõstõl vagy akárhonnan tisztelet a kivételnek de van aki ezzel próbálkozik. Láttam én már olyat is,hogy zárószalaggal volt elfedve a lopás helye. Apu leolvasó volt akkoriban. Sõt olyat is ahol az áramszolgáltató vezetékébe toldottak bele. És utána fél órával telefonáltak miután a kontár csoka elment,hogy a vezeték leéget.