Villamos felülvizsgálatok minõsítõ irataiban elõforduló hiányosságok és hibák

Indította nova, 2011. augusztus 17., 20:58:21 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Safety

Elõször Novill soraira reagálnék. A minõsítõ iratok valóban meglehetõsen sablonosak, de azért egyedi vonásokat is tartalmazhatnak. Már megbarátkoztam azzal, hogy idõnként viszontlátom a saját minõsítõ irat formátumomat más cég fejlécével és bélyegzõjével. Igazából nem zavar, talán még hízelgõ is hogy egy az egyben lemásolták, ez azt jelenti számomra, hogy jó munkát végeztem. Annál viszont nincs bosszantóbb -mint Novill is írta - ha a tartalmi rész is hû másolata a mi munkánknak. A közelmúltban láttam egy érintésvédelmi mérési jegyzõkönyvet, a benne lévõ kb. 2200 mérési pont értékei 99,9%-ban megegyeztek a hat évvel korábban általam készített jegyzõkönyvvel. Ez a méreg nem a cián! Mivel az ipari megbízóknál divat lett, hogy bekérik elektronikusan is a dokumentumokat, hiába konvertálom át pdf-be, aki egy kicsit is ért a számítástechnikához és ismeri a PDF Transformer programot nincs nehéz helyzetben, csak a dátumot kell átírni meg a készítõ nevét és lehet számlázni. Ami a legszörnyûbb, hogy ezt meg is teszik, és olyan áron amiért jóérzésû szakember nem kapcsolja be a mûszerét. Igaz õk sem  >:( ! Mivel a megbízónak erre nincs rálátása, legközelebb is õket fogja hívni, és még ajánlani is az ismerõseinek.

A saját érdekünkben jó lenne, ha lenne valamiféle kontroll az ilyen vállalkozók ellen, valami kamaraféle akinél panaszt lehetne tenni ilyen esetben, mert hihetetlen kárt okoznak nekünk. Ahogy Zappa is írta sokszor még jogosultsággal sem rendelkeznek. Jelenleg gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk.

Zappa

Csatlakozok az elõttem szólóhoz.Sajnos nálunk a kamara csak a pénzbeszedéshez ért.Mi egyszer próbáltuk meg a illetékességi területünkön lakó felülvizsgálókat rendszerezni képzettség alapján.Halva született ötlet volt joghiány miatt.

otacs

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Felkért egy kis óvoda a villamos kéziszerszámok éves felülvizsgálatára (néhány hosszabbító, vasaló, ragasztópisztoly, egy fûnyíró).
Az ovit ellenõrzõ munkavédelmissel beszéltem, hogy villanyszerelõként elvállalhatom a megbízást (erre felénk nem nagyon lehet válogatni  :( )
Elvégeztem a munkát (szemrevételeztem és szigetelési ellenállást mértem), viszont jegyzõkönyv mintát sehol sem találtam. Megkérhetnénk valakit, hogy priviben átküldhessem a jegyzõkönyvem, és nézzen rá, van-e valami hiányossága?
elõre is köszönöm
otacs


Safety

Kedves Otacs!

Szívesen segítek, az email címem publikus. Küldd el nyugodtan és ígérem gyorsan válaszolok. Üdv.: Safety

Novill

Otacs! Igaz az óvoda lakó és kommunális épület csoportjába tartozik. De sajnos mint villanyszerelõ mester úgy gondolom csak szerelõi ellenõrzés keretei, illetve címszó alatt adhatsz ki a kisgépek vizsgálatáról nyilatkozatot és dokumentációt.  Természetesen ez is bizonyítja, hogy a megrendelõ gondoskodott a kisgépek idõszakos vizsgálatáról.Vagyis  ha nem rendelkezel netán  érintésvédelmi felülvizsgálatra jogosultsággal, akkor nem. A jegyzõkönyv minták egyszerûek, így nagyon sokan magunk alakítottuk ki a mintát. Ezek részben megtalálhatóak a felülvizsgálói jegyzetekben, illetve régi szabványokban is. Egyébként ha igényled szívesen segítek ( ha tudok)  én is, az e-mail címem és web lapom nyilvános bárki el tudja érni.

otacs

Kedves Safety,

még egyszer köszönöm a gyors és szakszerû segítséget.
otacs

Sten

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne hogy a jegyzõkönyvben ti milyen bizonyítvány azonosító számot tüntettek fel?
Mert én sok helyen látom a "Törzslap számát" feltüntetve a bizonyítványszám helyett.

Zappa

Az óvodával kapcsolatban lenne egy ellenvéleményem.Ha az óvodában alkalmazottak dolgoznak/óvónõk,dadák esetleg konyha-takarítószemélyzet,ezért munkahelynek számító intézmény,nem kommunális kategória.

Fecó

Pontosítsd kérlek mire gondolsz, úgy emlékszem a 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelet megkülönböztet szabványossági felülvizsgálatot és szerelõi ellenõrzést, majd így rendelkezik az elõírt gyakoriságokról:
"kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelõi ellenõrzéssel;"

Maga a 8/1981. (XII. 27.) IpM rendelet melléklete(KLÉSZ) pedig egyértelmûen példákat is ad, mi tartozik a kommunális épületek közé: 
"- szociális épület (bölcsõde, csecsemõotthon, szociális otthon),"

A KLÉSZ ezen épületek esetében az épületre is szerelõi ellenõrzést ír elõ hatévenként. Viszont megemlíti hogy kivéve akkor, ha az MSZ 172/1 szigorúbb követelményeket nem támaszt. Az MSZ 172/1 valóban kiemeli a munkahelyeket, de elintézi ennyivel:
"- munkahelyek villamos berendezésein, ha a (vállalati) munkavédelmi szabályzat intézkedik,
akkor az ott elõírt gyakorisággal;"

Tehát Õ is csak a gyakoriságban támaszthat szigorúbb feltételeket.