Tanulságos esetek a villanyszereléssel kapcsolatban

Indította nova, 2011. március 11., 19:19:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Ebben a témában meg lehet osztani, olyan eseteket, melyek hasznosak lehetnek mások számára is. Villanyszerelési hibajavítások, megoldások.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Ma hívtak, hogy kb. másfél éve felújított társasházi lakásban vibrál a világítás fénye, a szünetmentes sípol, vagyis bizonytalan az energia ellátás. A tulaj szerint azóta van ez a jelenség amióta fel lett újítva a lakás villamos hálózata. Az ilyen jellegû megnyilatkozásokat kétkedve fogadom, de türelmesen végig szoktam hallgatni. Szerinte a társasházban máshol nem jelentkezett a jelenség. Az elosztótáblát átvizsgáltam, a kötések stabilak és jól meghúzottak voltak. Ez követõen kértem a tulajt mindent kapcsoljon be, vagyis a maximális terheléssel üzemelt a lakás. Semmi rendellenességet nem tapasztaltam minden megfelelõen mûködött, a feszültség értéke is jó volt. Az emeleti szinten minden rendben volt ahhoz képest legalább 50 éves volt a fõvezeték. A véleményemet közre adtam a helyszínen, mely szerint javasoltam a lépcsõházban lévõ villamos hálózat felülvizsgálását, hivatkozva a jogszabályokra. Természetesen ilyen felülvizsgálatot nem végeztettek még el. Továbbá javasoltam a villamos hálózat felújításának a mielõbbi elvégzését. Lefelé menet mondom, a tulajnak nézzük meg a bejövõ részt a lépcsõházban, de lefelé már égett szagot lehetett érezni. Na, mondom már meg lesz a probléma. A szekrényben találtam 3 db Dm-III biztosító aljzatot, az egyik biztosító fej olyan forró volt, hogy a rántotta megsült volna rajta. Be volt égve, megtisztítottam és meghúztam a csavarokat, kicseréltem a betétet. A visszakapcsolás után megszûnt a melegedés.  A távozás elõtt javasoltam az elosztó tábla mielõbbi cseréjét. Kérdés ezek után áldozni fognak-e rá a cserére, vagy megvárják az újabb üzemzavart. A szekrényben egyébként látható volt egy régebbi tûz nyomai.

monguru

Ezt a javítást nagyon jó volt feszültség alatt elvégezni!

Mivel az "elmû" azt mondta majd 2 hét múlva kapcsol le...

A biztosító szekrény pedig az oszlopán volt! (méretlen)...

Ja és az a fogyasztóra tartozik! (érdekes hozzáállás)

nova

Idézetet írta: monguru Dátum 2011. március 16., 06:25:55 DÉLELŐTT
Ezt a javítást nagyon jó volt feszültség alatt elvégezni!

Mivel az "elmû" azt mondta majd 2 hét múlva kapcsol le...

A biztosító szekrény pedig az oszlopán volt! (méretlen)...

Ja és az a fogyasztóra tartozik! (érdekes hozzáállás)

Ha gondolod leírhatnád az esetet kicsit bõvebben, mert így nem nagyon értem, hogy mi volt a javítási történet. Gondolom valamilyen feszültség alatti munkavégzés.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

monguru

Az EON? újítása hogy a családi házba földkábellel csatlakoznak és a fõbiztosítékot a légvezeték oszlopán helyezik el! (plomba nélkül)

Itt az egyik fázis NOL aljzata "kicsit" túlmelegedett, annyira hogy már feszültség kimaradások következtek belõle!

Semmi gond mondom hívják fel az áramszolgáltatót!

Erre az volt a válasz hogy a fõbiztosíték tulajra tartozik!

De hát méretlen!

Nem számít!

Megkellet volna rendelni az áramszolgáltatótól a javítást amit kb.  2 hét múlva vállaltak volna mivel akkor van az ütemezett karbantartás!

No meg nem aprópénz!

És addig?

Oldja meg valahogy nem tudnak segíteni!

Megoldottam: Egy közeli boltban vettem biztosítékot és feszültség alatt rendbe raktam  az aljzatot

Ui:

Jó érzés volt feszültség alatt reszelni...

Ugyan elszigeteltem magam de persze a földelt alumínium házat nem szigeteltem el...

Novill

Szerintem a leírt eset nem jogszerû. Ebben az esetben szerintem a közcélú hálózat oszlopon van vezetve és a leállás földkábellel csatlakozik a lakáshoz áramszolgáltatói feladatnak számit a feladat elvégzése. Kivéve, ha a leágazó vezetékhálózat nem az áramszolgáltató tulajdonában van. Egy társasház vezeték hálózata a méretlen vonatkozásában már a társasház tulajdonában van. A garantált szolgáltatás fogalmába is bele tartozik a hibaelhárítás.  Ebben az esetben még kötbér fizetés igénye is felmerülhet a fogyasztónak.

tom972

Leírnék egy másik "Tanulságos esetet".
Egy barátom szolt, hogy a barátjánál megcsinálom e a villanyszerelést. Mondtam, hogy persze, megbeszélhetjük. Telt múlt az idõ mire 2-3 hónap múlva kiderült, hogy az apósa "villamos mérnök" és megcsinálta nekik. Mondtam semmi gond. Rá fél évre épp a kaputelefont kötöttem a barátomnál, amikor felhívta a barátja, hogy tudnák e neki segíteni mert vannak kisebb problémák, és 3 hét múlva költöznének. Kocsiba ültünk átmentünk. Láttam már az évek alatt egyet s mást de amit ott láttam abban a tudatban, hogy villamos mérnök csinálta.......... Két szintes épület szintenként kb 120 m2, szintenkénti elosztóval, 1fázison.   Elsõ "kis" probléma: Konyha, elektromos sütõ, elektromos fõzõlap, mikró, hûtök, stb 1 áramkör!!! Második "kis" probléma: Alsó szint, az egész 1 áramkörön!!! kazán, mosógép, riasztó, világítás, dugaljak!!! És ekkor jött a legnagyobb meglepetés.   Gerinc:2,5mm2 mcu

nova

Hát erre szokták mondani olcsó húsnak híg a leve.

Durva, új ház szerelésénél az egyidejûséget figyelembe véve nem igazán szoktak ilyet alkalmazni. :( Gondolom amikor az ismerõsödék sürögtek a konyhába a mûködõ készülékek között elõfordult néha egy két túlterhelés a hálózaton.
Attól, hogy villamos mérnõk csinálta az még nem jelent semmit, lehet mûszer automatikás volt és nem energetikás:) Pedig a hálózat számítás ott is tanítanak. Szerintem nagyon sokat számít a gyakorlat is sok esetben és ilyen a családi házak villanyszerelése is.

Mi lett a vége? Új villanyszerelés?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

tom972

Elvileg 50 év rutin...... Átszereltem neki a házat. Új gerincek, plusz áramkörök, dobozok átkötése, stb. De ami a lényeg hogy az após fel volt háborodva, hogy miért kellett a gerincet pl kicserélni amikor a 2,5 mcu  100 A-t kibír, de 50 A-t vidáman!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D   

nova

Na akkor ez se volt annyira olcsó a megrendelõnek mint elõször gondolta. Legalább már ki volt teljesen festve? 2,5 réz vezeték 100 A ? Azt honnan vette? Szabványban is elõre meghatározott áram értékek vannak a vezetõknek megfelelõen. Van az az eset amikor nem érdemes vitatkozni. ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!