Hurokellenállás mérés

Indította petike199600, 2013. január 17., 19:09:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Jöhet ki ilyen és hasonló eredmény.
A mai nap folyamán - a tudásbázisban - készítek egy mérési összefoglalót.
Megpróbálom majd belinkelni ehhez a témához is.
Addig csak annyit. Van "volt-ampermérős" módszer, amit te állítasz össze, de a célműszerek erre vannak gyártva.

Például az általad írt, számolt 2,875 ohm érték, egy 16A-os "B" karakterisztikás kismegszakítóval védett dugaszolóaljzat (végáramkör), vagy egy 16A-os, "C" karakterisztikás elosztói áramkör, vagy TN és TT rendszerben lévő elosztói áramkör megengedett hurokellenállás értéke.

balzsi

Segítséget szeretnék kérni abban, hogy az "α" szorzós táblázat utolsó oszlopát "Végáramkörök In≤32A (dugaszoló aljzatok is)" én úgy értelmezem, hogy ebben az esetben csak a 32A-nél kisebb érték esetén kell számolni ezekkel a  szorzókkal, de valószínűleg rosszul értelmezem, mivel az "Olvadó betét gR, NOR, NOSi, NOGe" sorban külön van szorzó érték 32A-nél kisebb és nagyobb értékre is. Köszönöm segítségeteket.

JUVILL


A táblázatot mindig alkalmazni kell!
Ha megnézed jobban, láthatod, hogy meg vannak határozva benne a rendszerek.
TN és TT rendszer. Azaz nullázott és védőföldelt.
Minden vízszintes sorban megtalálod az a biztosítót (olvadó, vagy automata), melyre vonatkoztatnod kell. Minden függőleges oszlopban megtalálod a hozzá tartozó "alfa" kioldási szorzót.
Kismegszakítóknál külön figyelni kell itt a B - C - D jelleggörbére (a karakterisztikára).
Azonos biztosító csoporton belül is van szétválasztás, ilyen az általad említett értékhatár.
Ha a biztosító névleges értéke a 25 A-t eléri, de nem haladja meg például dg.aljzatoknál a kioldási szorzó alacsonyabb. (3 - 5 - 6).
Ugyan akkor, ha 32 A, vagy annál nagyobb az érték, akkor az "alfa" már /4 - 7 - 8/.
(Nem csak a 32A-ra, és annál nagyobbra vonatkozik dg.aljzatoknál sem, hanem táblázat szerint mindenre.)

balzsi

JUVILL segítségét is felhasználva, a korábbi táblázatomat próbáltam tökéletesíteni, melyben legördülő lista segítségével kilehet választania a biztosító névleges értékét, típusát, valamint a rendszert. A felső részben lehetőség van a "volt-ampermérős" adatbevitelre, valamint a már "kész" hurokellenállás érték bevitelére. Abban kérném a segítségeteket, hogy aki tutira képben van ezen a téren, az legyen szíves ellenőrizni a táblázatomat. Innét letölthető:www.baloghzsigmond.hu/hurokellenallas.xlsx
Köszönöm.

JUVILL


Úgy gondolom, eléggé képben vagyok ezen a téren, de a táblázatod nem teljesen világos számomra.
A cél az, hogy a kollégákkal együtt segítséget adjunk az olyan lelkes tanulóknak, mint amilyen te vagy és Petike.
Részemről azért nem teljesen világos a táblázat, mert szakmai szempontból mindegy, hogy mivel mérsz. Volt - ampermérős módszernél is ugyan úgy kell , minősíteni, mint célműszernél. Ennél a módszernél többet kell számolnod, és a kapcsolást összeállítani minden egyes mérésnél, igen körülményes.
Tudom, még nem vagy felülvizsgáló, de előtte állsz. Nincs arra idő a helyszíni felülvizsgálatok alkalmával, hogy "tökrészünk" a kapcsolással. Ezt az időt inkább a berendezés szabványossági állapotának ellenőrzésére kell fordítani, mert sajnos vannak olyan hiányosságok, melyek hajmeresztők.
A kedved nem akarom elvenni. Fejezd be a táblázatot, ahogy gondoltad.
Arra figyelj, hogy az "alfa" értékeit mindig figyelembe vedd, és ha a létező biztosító értékeket, és azok karakterisztikáját nézed, ehhez elég sok idő szükséges.
Az MSZ HD 60364 számú szabványban megadott táblázat, mely alapján a megengedett hurokellenállás értékeket számítod, tökéletes, és szerintem áttekinthető. Inkább erről egy nyomtatott másolat, mely mindig kéznél van az célszerűbb. Ha viszont olyan korszerű eszközökkel végzed a felülvizsgálatot majd, ami az értékeket egyből a számítógépben rögzíti, akkor megfontolandó a gondolatod.
De lehet, hogy nem jól értelmeztem hozzászólásod.

balzsi

Juvill! Abban biztos vagyok, hogy Te képben vagy ezen a téren, reméltem is, hogy szánsz némi időt a kérdésemre.  ;) Gondolom, a régi voltmérős és ampermérős módszer nem azonos az általam végzett otthoni hurokellenállás méréssel. Én csináltam egy rövid hosszabbítót erre a célra, melyet bedugok a dugaljba,, a másik végén kettes dugalj van, egyikbe dugom a fogyasztót (hősugárzó), másikban mérem a feszültség csökkenést egy multiméterrel. Mivel egy rövid szakaszon meg van bontva a hosszabbítón a dupla szigetelés, így ezen a részen egy lakatfogó segítségével megmérem az áramerősséget és máris számíthatom a hurokellenállást.  :) Mivel két dugvillát szereltem rá, így tudok L-PE és L-N közötti hurokellenállást mérni. Mellékelek egy képet erről a "hosszabbítóról", csak elég rossz minőségű a kép. Akik viszont célműszerrel mérnek, gondolom azok csak "dugnak" és megkapják a hurokellenállás értéket (ami pontosabb az általam mértnél), melyet feljegyeznek, majd később kiértékelnek. Lehet hogy ezt rosszul gondolom? Ekkor jöhetne számításba az én táblázatom, melybe be kell írni a mért adatokat. A "régi módszernél" Üzemi feszültséget, terhelt feszültséget, terhelt áramerősséget, melyből megjelenik a hurokellenállás értéke, célműszer esetében a kapott hurokellenállás értéke kerülne beírásra. Ezután csak ki kellene választani az alsó sorban a kioldó biztosító névleges áramerősségét, típusát, karakterisztikáját, illetve hogy milyen rendszerben van és máris megkapjuk a kiértékelést. Azt nem tudom, hogy mennyire gyakorlatias ez a táblázat? Lehet, hogy egy kinyomtatott táblázatok (ezt is mellékelek) a gyakorlatban sokkal előnyösebb?

Üzenet összefûzve: 2013. január 20., 17:55:29 DÉLUTÁN

A feltöltés elmaradt. :(

JUVILL


Akkor jól értelmeztem az előző hozzászólásod.
Ezért írtam, hogy ez nagyon hosszadalmas.
Ez csak kismegszakítókra vonatkoznak, és ugyan ezt végig kell játszani különböző értékű, és jellegű olvadóbiztosítóknál is.
Ez az egyik.
A másik.
Ezt a táblázatot otthon állítod ki. Mérsz egy értéket, a helyi hálózat adottságaira.
Ha máshol végzed ezeket a méréseket, más a hálózat jellemzője, másabb a vezetékek keresztmetszete, hossza és fajlagos ellenállása.
Akkor mihez viszonyítva minősítesz?
A saját táblázatodra, vagy az MSZ HD 60364 szabványban előírtakra. ;)

Villanyreszelő

Sziasztok!
Én anno vettem egy kínai lakatfogót,amivel mértem egy villanysütőnél 13A-es áramfelvételt.
Nem volt más rákötve arra a szakaszra,majd a 16 Amperes kismegszakító lekapcsolt 45 perc működés után.Későbbiek folyamán vettem egy true rms lakatfogót,ami a tényleges középértéket méri,megmértem a 2 lakatfogó közötti mérés különbséget,és láss csodát 4Amper.
Szerintem egy hurokellenállás mérésnél ez számíthat hogy milyen pontos műszerrel van mérve.
Az érintésvédelmi célműszerek hitelesítve vannak,ezek pontossága megfelelő gondolom.

flatskerrobert

Villanyreszelő!
   
   Amit leírtál az így igaz, annyi különbséggel, hogy a célműszereket nem hitelesítik ha nem kalibrálják, nagyon nem mindegy.
FR.

Villanyreszelő

flatskerrobert!

Mi a különbség hitelesítés, és kalibráció között?