Meleg víz elõállítás bojlerrel kombinált napenergia hasznosítással

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2011. szeptember 22., 09:09:07 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, ami egy 120L-es Hajdu igényeit illeti, én úgy tapasztaltam, hogy miután felfûtött és nem használtuk a vizet, nos ennek ellenére azért be-bekapcsolt többször is a nap folyamán még a nyári idõszakban is. Mivel a készülék egy padlás feljáró helyiségben található,melynek mennyezete a padlás felé zárt, viszont fûtetlen, ezért télen az "utánhangolás" méginkább fennáll. Viszont, mivel a május-október közötti idõszakban a bojlerbe, sõt a padláson elhelyezett, egy szintén 120L-es "kibelezett" Hajduból átalakított, tetején kifúrt, ezért "légjárt" tartályba is a veranda alutetején elhelyezett 4db -egyenként 60m hosszú- csõcsigában -sok esetben 55C fok-ra felmelegített- szolárvíz érkezik, ezért nem parázunk amiatt, hogy a bojler napközben is igényli az áramot, ugyanis azt ebben az idõszakban a fõelosztóban elhelyezett kapcsolójával kikapcsoljuk. Természetesen, a jószág képes mûködni nappali és éjszakai árammal is, hisz kiépítettük a 2 mágneskapcsolós betápváltós rendszert. Ami pedig az érintévédelmét illeti, kapott egy saját 30mA-es Fi-t, illetve, mivel a víznyomócsövek mûanyagból vannak, ezért nincs gond akkor, ha esetleg valami szigetelési havária jönne. Mindenesetre, a flexi csövekkel már volt gondunk, bár még nem durrantak szét.  :D

nova

 @Gyurmaúr(fi-relé)
Esetleg azt is megmértétek, hogy éves szinten mekkora költség megtakarítás érhetõ el ezzel a módszerrel és mekkora befektetést igényelt. Egyszerûen szólva megtérülés  ;D
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves nova!
Válaszképpen én elsõsorban pár fotóval illusztrálnám, mit is mûveltünk haverom somogyi birtokán, mely egyfajta kísérleti teleppé avanzsált az utóbi 4 évben, mióta odaköltözött. Itt próbáljuk "belõni", mi is szükséges ahhoz, hogy minél kevésbé függj a közszolgáltatótól. Ez több-kevésbé sikerült is, hisz a gázcsonk tisztelettudóan ott áll a kerítésnél, ameddig anno behozták, tehát földgázt nem használ. Azontúl, isteni fúrt (és ásott) kúttal bír, mely kb 40 m mélyrõl adja az eddig általam megtapasztalt vizek között a legjobb minõségût, azaz nem kemény, nem szárítja a bõrt, sõt kitûnõ íze is van, igaz, azért házi aktívszenes vízszûrõn keresztûl isszuk, bár már teszteltük a "gépházban" lévõ puffernél is, abszolute jó minõségû. Ez azért van, mert egy masszív 10m vastag agyagos záróréteg van, így ilyen mélységbõl már tökéletes vizet lehet nyerni. Az ásott kúttal pedig locsolni, lehet, igaz már csak 20 percig, mert annak vízhozamát erõsen befolyásolja a lehulló csapadék mennyísége, mely mostanság igen kevés. Ami a szolárvizet illeti, nos az a hullámos aluminium tetõvel rendelkezõ veranda felett van, szám szerint 4 db, egyenként 50m hosszú 3/4 collos KPE-bõl csigaalakba tekerve. Ezt a csigát 1 collos, a gépházban lévõ 170L-es puffertartályból érkezõ 1 collos csõvel tápláljuk, majd a csigáktól ismét 3/4-es csõ megy egyrészt a 120L-es Hajdu bojlerig, másrészt a szintén 120L-es szintén Hajdu exbojlerig, mely a padláson nyert elhelyezést. Mivel a haverom általában otthon melózik, ezért nem gond kora délután megnyitni a puffer felé menõ csõ golyóscsapját és abba addig engedni a nyáron akár 60C-ra felmelegedõ vizet, ameddig a képen látható hõmérõ 40C-ig vissza nem megy. Mivel a szerkezet -mint látod, illetve a majd a késöbbiekben még felrakandó képekbõl látni fogod - rendkívûl egyszerû, egyrészt azért, mert amennyiben egy rendszerbe minél több elektronikus szerkezetet teszel be, az annál bizonytalanabbá fog válni, másrészt pl. egy vízhõfok emelkedés hatására nyitó autómatikus szelep, nos az nem 1-2 ezer ft, mint pl a 3/4-es MOFÉM volt 2-3 éve. (Manapság már a duplája a MOFÉM golyósok ára a 2-3 évvel ezelõttinek, vérlázító!!!)
Szummaszummárum; törekedtünk a minél egyszerûbb és tökéletesebb megoldásra, hisz még így is 3-4 éves megtérülési idõvel kellett kalkulálnunk, s mivel a haverom éves villanyszámla fizetõs, ezért majd a jövõ tavasszal érkezõ, nagyrészt idei fogyasztást tükrözõ számláján fogjuk látni, reális volt-e a kalkulációnk, ugyanis az idén tavaszi számlában is volt már kb 12ezer Ft megtakarítás, pedig a tavalyi nyár az minden volt, csak nem hosszú-forró...
És akkor következzenek a fotók, a teljesség igénye nélkül:
   
Remélem, kielégítõ és teljeskörû volt a válaszom és egyben megígérem, hogy tájékoztatom a "nagyérdemût" a 2011-es áramfogyasztási trendváltozásról is!
Üdv:
Gyurmaúr(fi-relé)

nova

Érdekes projekt :)

A kuti vizet nem vizsgálatátok be laborban?
Amúgy az automatizálás szempontjából igazad van, hogyha minél több vezérlõ elem van benne akkor az növelheti a meghibásodást. Viszont ebben a formában folyamatos felügyeletet igényel a rendszer, de mint írtad ez nem probléma ebben az esetben.

Várjuk a számadatokat :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Köszi, hát mitagadás, beleadtunk apait-anyait, de mára egyértelmûen bebizonyosodott, hogy  anno 2007,2008-ban  jól agyaltunk,amikor is a minél nagyobb függetlenedésre szavaztunk a helyi vízszolgáltatóval szemben, illetve megálljt parancsoltunk az e.on bukszájának menél vastagabbra tömése ügyében. Az is fontos lépés volt, hogy már az átépítés, illetve a ház és melléképületeinek villamossági kialakításánál törekedtük a teljesen (értsd: 100%-os) fénycsöves (minõségi Tungsram kompakt, GE T5-ös 4x14W-os armatúrák, Starcoat 830,840-es csövekkel Philips, Tungsram 36W-os T8), illetve GU10-es LED , külsõ világítás esetében fémhalogén, nátrium, illetve szintén fénycsöves világítás preferálására, így azontúl, hogy még egyetlen fényforrást nem kellett cserélni, nos ezen túlmenõen jelentõs spórolást lehetett véghezvinni a villanyszámla tekintetében.
ami a vizet illeti, természetesen annak rendje és módja szerint szigorú laborvizsgálat volt, hisz az a pár 10ezer Ft igenis megéri, hogy nyugodtan alhass! Persze, a "folyamatos" felügyelet megoldott, ugyanis,ha a haverom otthon tartózkodik, mindig rálát a vízhõmérõre, illetve ha süt a nap, délután 13-14 órára szinte okádja magából a hõt a veranda aluteteje, tehát tudható, hogy az azon elhelyezett csõcsigában is 50C, vagy akár e feletti is a víz hõmérséklete. mint azt korábban írtam, amint lesz lehetõségem, készítek 1-2 friss fotót, ugyanis a mellékelt fotókon még sok minden nem látható, illetve a csõcsiga sem lett még megörökítve. Autentikus számadatokat pedig jövõ tavasszal, miután saját szememmel láttam a villanyszámlát, fogok tudni közreadni.  8)

Gyurmaúr(fi-relé)

Kedves Fórumtárs Kollégák!
a múltkor ígértem pár friss képet, mely a jelenállapotát szemlélteti a szolár rendszernek. A konkrét egzakt villanyáram megtakarításról pedig -ahogy ezt szintén ígértem. majd jövõ tavasszal tudok autentikusan nyilatkozni. De most jöjjenek a friss képek,íme:


és ebbe gyûjti a havercsávó az esõvizet, mely a ház tetején landol:


Gyurmaúr(fi-relé)

Tárárárámmm, megjött a friss&forró éves e.on számla és örömmel tudatom a T. plénummal, hogy a fentebb említett birtokon a 2011 márciusi 360ezer Ft összegû villanyszámla 2012márciusára 193ezer Ft-re csökkent!
Azt gondolom, a számok önmagukért beszélnek, persze az igazsághoz tartozik,hogy a haverom 2010 novembere óta egyedûl él itt, elõtte ugye asszonnyal és gyerkõccel tartózkodtak itt, tehát logikusan ez is sokat csökkentett az áramhasználaton, viszont 2011-ben -fõként tavasszal, nyáron, valamint õsszel rengeteget melóztunk, ami sok-sok géphasználatot, illetve világítást jelentett. De ennek ellenére kimondhatjuk, hogy mind a csõcsigás szolár, mind pedig a nagy gonddal kialakított világítási rendszer egyaránt jól vizsgázott! Ja és mindez abszolúte low budget beruházásokkal valósult meg...  ;) ;D 8)

nova

Nem rossz a kérdés persze, hogy mennyi lehet vajon a tényleges eredmény amit a rendszernek köszönhetõen megspórol? Mint te is írtad teljesen mások a fogyasztási adatok.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

18Petty18 kérdezte: "Láttam a kpe csõbõl készített vízmelegítõ rendszeredet. Azt szeretném kérdezni, hogy a meleg vizet hogy viszed bele a bojlerbe, illetve melyik ág hova van kötve. Elõre is köszönöm a válaszod! :)"
Kedves 'Petty!
Mivel ez a kérdés akár többeket is érdekelhet, ezért engedelmeddel közzéteszem és egyben én is transzparensen válaszolok rá. Tehát, a szolárcsigák felõl érkezõ inkább forró (55-60C), mint melegvizet -bár izlések és pofonok,de sztem ez már forró?!  ???- a bojler hidegoldali csövén keresztûl vezetjük be, mégpedig úgy, hogy 1-1 db leválasztó golyóscsappal szakaszoljuk le a "normál" hidegágat és az állandó nyári szolárcsigás ágat. Mivel a bojleren kívûl van még egy, a tetején kilyukasztott, kiszuperált bojler is, mely eleve a jó meleg padláson foglal helyet, ezért ez élvez prioritást, tehát a d.u 14h-s rendszer leürítéskor ebbe megy kb 80-90 liter forróvíz, s ha még 17h- kor is -s miért ne?!- lesz egy ugyanekkora adag, nos akkor érdemes egyet zuhizni, ergo be engedni a 2. adag 80-90 lityi forróvizet, immár a bojlerbe. Havercsávó már hetek óta lekapcsolta a bojler fõkapcsolóját a fõelosztóban, hiszen ilyen körülmények között totál felesleges áramot pazarolni...  ;)
Remélem, erre nem lesz valamilyen idióta, õrült szabvány, mely megtiltja a villbojler ilyetén haszálatát, mert ha igen, akkor én leszek az 1., aki olyan disznó levelet fogok írni a szabvány megalkotójának, hogy azt még véntata korában is megemlegeti!!! >:(