EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 28., 16:49:23 DÉLUTÁN
...vagy esetleg a csatoló-fojtós megoldás miatt kérdezed?

Impedanciára gondoltam, nem indukcióra!

nyaki

Hali!
Sajnos az impedanciából nem lehet kihagyni az induktív összetevőt, sőt egy épületen belüli kusza hálózat esetén, a villámláskor fellépő erőtér miatt, ez az elsődleges, de a tervező ismerőseim, akikkel kapcsolatban állok és igen sokat konzultálok, nemigen foglalkoznak vele. Közülük csak talán egy van, aki tervez nagy kiterjedésű közép- és nagyfeszültségű hálózatokat, Ő már annál inkább foglalkozik vele, mert a veszteségeket csökkentenie kell, de ez a téma eddig nem igen érdekelt érintetlenség okán.
A kisfeszültségű hálózatoknál a csatolóinduktivitás kérdése is csak akkor kerül képbe náluk, ha villám- és túlfeszvédelmet akarnak tervezni. Ez elég érdekes, de gondolom nem véletlenül teszik. Tudom, hogy terveikben utalnak az EMC-re és alá is írják a papírt, mert kötelező, de inkább a hatásos védelem kiépítésére fókuszálnak, elsősorban a gyártók készülékspecifikációi alapján, bízva azok valóságtartalmában. Eddig nem hallottam arról, hogy ezek miatt bárki is megütötte volna a bokáját, tehát jól csinálják, amit csinálnak ...vagy nem ::)

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. november 29., 12:10:19 DÉLUTÁN
Sajnos az impedanciából nem lehet kihagyni az induktív összetevőt, sőt egy épületen belüli kusza hálózat esetén, a villámláskor fellépő erőtér miatt...

Persze hogy nem, mert más aspektusból köze van hozzá.
De az én kérdésem teljesen másra vonatkozik, mint aminek nekifutottál.
Amit kérdeztem annak nincs köze az erőterekhez, az indukcióhoz, az EMC-hez, a veszteségekhez, a nagyfeszültségű hálózatokhoz, de még a túlfeszültség védelemhez sem.

tokaji

A villamvedelmi rendszer, mint passziv ketpolus, rendelkezik valamilyen frekvencia-atviteli jelleggorbevel. Tekintettel van-e erre a villamvedelem?

hacsate

Sziasztok.
Pár éve foglalkozom É.V.  E.B.F. és V.V. felülvizsgálattal. Néha akad, hogy más ellenőrzése után megyek javítani. Most szállodát kell rendbe tegyek.
EPH hiánynak írta be a következőket a kolléga pl:
Tűzcsap szekrény fémszerkezete
Tároló polcok fém szerkezete (1-2m-esek)
Mosogató pult fém szerkezete
Rack szekrény
Hűtőpult
Hűtőgépek
Mosógépek
Szárítógépek
Én a négykiterjedésűeket (5m-nél több), csöveket, stb mindig bekötöm.
Fürdőben kiegészítő EPH készítek (kád, törülközőszárító, zuhanytálca). De hűtőket, kis polcokat, rack szekrényt nem szoktam.
A mosogató pultot be szoktam kötni.
Lehet a jó öreg MSZ 172/1-86 alábbi részletére hivatkozva kell bekötni több szerkezetet.

"3.2.4.2. EPH-hálózat kialakítása esetén ebbe be kell kötni minden olyan fémszerkezetet (gépet,
épületszerkezetet stb), amely az alábbi feltételek valamelyikét kielégíti:
- függõleges kiterjedése az adott helyen lévõ épületrész egy teljes szintmagasságánál nagyobb,
vagy
- vízszintes kiterjedése 5 m-nél nagyobb, vagy
- (ERRE A RÉSZRE GONDOLOK) az épületet elhagyó vagy ide csatlakozó fém csõvezetékektõl nincs - elhelyezésébõl eredõen
vagy szándékos intézkedéssel - villamosan elszigetelve, vagy
- az elõzõekben felsoroltaktól nincs - elhelyezésébõl eredõen vagy szándékos intézkedéssel -
villamosan elszigetelve, vagy
- fémbõl készült fürdõkád vagy legalább 500 l ûrtartalmú, helyhezkötött fémtartály"

Vagyis, mivel elektromos szerkezetek közelében van pl. a hűtőpult, a mosogató, azért kell ezeket bekötni.
De a konyhai illetve a mosodai gépeket is be kell kötni? (hűtő, mosógép, szárítógép, stb) Furkáljam meg az oldalát és sarus, préselt kötéssel kössem be az EPH-ba? Ez nekem új. És nem is találok rá egyértelmű leírást, se a régi sem az új szabványban.
Lehet már tárgyaltátok, de nem találtam rá. Mit szóltok hozzá?
Köszönettel.
hacsate@gmail.com

plctechtb

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. november 26., 21:55:07 DÉLUTÁN
Szerintem 1. lépésben inkább csinálni kell egy ÉV mérést, s ha ott jó hurokimpendancia értékek vannak,akkor nem kell aggódnod, de addig tényleg érdemes üzemen kívül helyezni a saját EPH-d.

Elvileg a saját EPH-d csak javítani tud a saját lakásod érintésvédelmén nem? Bár társasházi lakás esetében, ahol nincs rálátásod a többi lakás és a lépcsőház villamos állapotára bennem is felmerült a kérdés egyszer-egyszer hogy nem-e okoz esetleg valami problémát egy EPH kialakítás pl. felújításkor. Elvileg ha a ház földelője rendben van akkor nem tudja megemelni az EPH ill a PE potenciálját egy másik lakásból érkező hibaáram ha jól gondolom, ill az EPH össze van kötve a lakás PE pontjával így a földelésedet is javítania kell a víz/fűtéscsövek miatt!?

A tapasztaltabb szakembereknek mi a meglátása?

Gyurmaúr(fi-relé)

Elvileg minden lehetséges és annak az ellentetje is! A saját EPH egy társasházban sajnos értelmezhetetlen, hiszen annak a gyakorlatban az szerves részét képezi a th teljes EPH-jának, épp ezért kiemelten fontos, hogy annak minden eleme egyaránt hibátlan legyen és a különböző pontokon mért hurokimpi értékek közelítőleg hasonlóak legyenek. Erre egyébként megvannak a protokollok, hiszen gondoljunk csak bele, hogy egy 10-15, netán 20 emeletes (társas)ház esetében milyen veszélyeket rejthet, ha bárhol is súlyos eltérések vannak az EPH valamely eleménél! Önmagában sem a gáz, sem a (szenny)vízcső nem lehet sem PE, sem EPH vezető, azt minden esetben min 6mm2-es MKh vezetékkel kell úgymond "szerves részévé" tenni az EPH hálózatnak, melynek gerincvezetője min 10mm2-es kell legyen!

habazutty

Tisztelt kollégák!

Már rengeteget nézelődtem EPH kontra müanyagcső ügyben, de még mindíg bizonytalan vagyok. Én speciel a bejövő általában KPE vízcső végén lévő golyóscsapnál végzem el a bekötést. Valaki megmutathatná egy képen, hogyan lehet pl. egy Wawin műanyag falikorongot bekötni úgy, hogy ne látszódjon, a vizesnek se legyen vele baja stb. Olvastam itt, hogy saru, meg forrasztás, de ezt el se tudom képzelni. A földelőszalagok is túlságosan vastagok, hogy a toldóra rá lehessen szerelni és a takaró karimája a csapnak rendesen passzoljon...

Hátha valakinek meg van a technikája, és esetleg le is van fényképezve, valamint nem fél elmondani illetve megmutatni.

Előre is köszi!


nyaki

...és itt konkrétan mit is kellene nézni? ::)