MSZ HD 60364-7-701:2007 Helyiségek fürdõkáddal vagy zuhannyal

Indította JUVILL, 2012. január 18., 20:11:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Safety

Nem akarom a megszólított JUVILL kenyerét megint elvenni :), de én is belekotyogok a témába.

A szabványok alkalmazása önkéntes, ez köztudott. Ebbõl következik, hogy szabad eltérni tõlük csakhogy...., és itt van a kutya elásva, hitelt érdemlõ módon igazolni kell tudni, hogy az általad alkalmazott megoldás a szabvánnyal azonos vagy magasabb szintû biztonságot képvisel. Az ilyen procedúra kimenetele bizonytalan, mint ama bizonyos kutya vacsorája.  Régen amikor kötelezõek voltak a szabványok eltérési engedélyt lehetett kérni a hatóságtól, és ha megadták annak minden következményét a hatóság viselte, ma már mivel önkéntesek a szabványok nincs kitõl engedélyt kérni, tehát a teljes felelõsség az alkalmazót terheli.

JUVILL


Krisztián!

Safety kolléga megadta a választ, és egyáltalán nem vette el a kenyerem!:):)
Leírta a problémákat.
A régi MSZ 1600-as szabványsorozat szigorúbb volt. A mostani elõírásaiban gyengébb. Nem ad szerelési utasítást.
Alkalmazhatod, de nem kötelezõ. Kérhetsz eltérési engedélyt, de nem kapsz.
Majd jön a felülvizsgálat, ami már viszont megnézi, hogy a kivitelezés megfelel-e a szabványnak.
Akkor hogy is vannak ezek a dolgok manapság?

krisz1986

Akkor nem térek el töle. Valoszinü jobban járok. Ha majd késöbiekben több szakértelmem lesz akkor majd. Ovatosan.

Novill

Igen ezt a gondolkodást nem könnyû megemészteni a régi rendszerben felnõtt szakembereknek. Régen egyértelmûen meg volt követelve a rendeletek és a szabványok betartása. Mint ahogy írod egyes indokolt esetekben lehetett eltérési engedélyt kérni. Ez világos és egyértelmû volt. Volt bizonyos szabad mozgás tér a szabványon belül.
Most mi van, el van hintve hogy a szabványok alkalmazása nem kötelezõ, tehát önkéntes. Vannak bizonyos rendeletek, melyek viszont kötelezõvé teszik. De még van olyan eset is ahol nincs leírva véletlenül sem a szabvány hivatkozása. De minden szakember tudja, hogy melyikrõl van szó. A duma pedig a kor technikai követelményeinek megfelelõ szintû biztonságot kell nyújtani, vagy a szabvánnyal azonos biztonságot kell garantálni. De kérdem ki az aki ki fog dolgozni egy szabvánnyal azonos szintû szabályozást. Számomra roppant furcsa logika ez, nem is értek vele egyet. Ez arra jó, hogy akinek van pénze adott esetben egy jó ügyvédre, akkor ki tud bújni a felelõsség alól.

JUVILL


Nem kötelezõ, egyes részei kötelezõk..
Akkor mi szerint dolgozol?
A gyakorlati tapasztalatod alapján?
És a kevésbé tapasztaltak?
Hiba esetén fizetik az ügyvédet.

Novill

Természetesen a vonatkozó szabványok és rendelek figyelembevételével igyekszik az ember végezni a munkáját. De nem mindenki gondolkodik így. A szakemberek többsége viszont igen. A jogszabály alkotóknak is el kellene gondolkodni ezen.

krisz1986

De olyan törvény vagy jogszabály nincs a világon ahol valaki ne találna kiskaput. Ez csiki-csuki. játék. Most,hogy végig olvastam a hozzászolásokat. Szépen betürõl betüre szabványok betartása.

nova

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. január 22., 21:50:13 DÉLUTÁN
Ez csiki-csuki. játék. Most,hogy végig olvastam a hozzászolásokat. Szépen betürõl betüre szabványok betartása.

Ez azért nem játék, mert a villamos szabványok sokszor nagyon komoly mûszaki követelményeket fogalmaznak meg. A villamos szakembereknek nem az a céljuk általában, hogy hogyan lehet ezeket kijátszani. Ez nem adózás, hogy elkerüljük a befizetését, vagy megússzuk az alkalmazásukat. Például ebben a témában megfogalmazott szabályok akár a te és családod érdekét is szolgálja, hogy ne történjen komoly villamos baleset.
Krisztián javaslom, hogy inkább ezt a szemléletet kövesd.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Fecó

Valóban nehéz a helyzet, fõként hogy nekünk gyakorlati oldalról kell megközelíteni. Nézzük csak a szerelési elõírásokat:

- Az 1-es sávban lévõ fogyasztókészülékekhez érkezõ kábelek nyomvonalát meghatározza a szabvány, a fürdõkád alatti teret is. Csak függõleges nyomvonal megengedett, illetve vízszintesen csak akkor, ha a szomszédos falon keresztül történik a kialakítás a gyártmány mögé.
- Elõírja, az Én olvasatomban, 1es és 2-es sávokban a vezetékrendszert 5 cm mélyen, süllyesztetten kell szerelni.  Írja továbbá, hogy kötõ illetve csatlakozódobozt, csak az 1-es sávban található készülék számára szabad kialakítani. (Erre volt példa a régi 1600-ban is, a forróvíztárolót el lehetett helyezni az 1-es sávban, sõt a kötõdobozát is, feltétel azt hiszem a védettsége illetve a szerszámmal nyithatósága volt.)
- Fentiekbõl következtetem, hogy a 2-es sávon kívülre, már alakíthatok ki kötõdobozt, és gondolom vezeték-csatornázhatok is, hiszen nem szabályozzák a továbbiakban.

Ez még idáig úgy-ahogy rendben van, de ad a szabvány felmentést, ha nem tudjuk tartani az 5 cm mélységet a kábelekkel:

- SELV-PELV, vagy villamos elválasztással védett áramkör esetében.
- Ha az áramkörök 30 mA ÉVÉ relével védettek, és védõvezetõt tartalmaznak (Ez azért furcsa, mert a szabvány már az elején kiköti, hogy a fürdõkádat, vagy zuhanyzót tartalmazó helyiség minden áramkörét, egy vagy több 30 mA-es FI relével kell védeni. Tehát ez a kivétel elég furcsa szerintem :)
- Kivétel még a "földelt fémréteget" (gondolom árnyékolás-páncélozás) tartalmazó kábelek, fagy földelt vezetékcsatornában elhelyezett kábelek.
- Fém védõcsõ, ami megvédi a kábelt a csavaroktól-fúrógépektõl.

Amit Én hiányolok, a lámpatestekre semmilyen elõírást nem támaszt. A régi 1600 elõírt IP védettséget, és bizonyos esetben a kettõs szigetelést. Ebben nem találtam kitételt a lámpatestre, csak azt rögzíti, melyik zónában mit lehet szerelni, milyen védettséggel. Akkor gondolom a 2-es zónán kívülre bármilyen lámpatest rakható.

Safety

Van a szabványnak egy érdekes engedménye, a "Speciális nemzeti feltételek" fejezetben ami fölött sokan átsiklanak. A "Beépített háztartási gépek hálózatra csatlakoztatása" nevû fórumon elhangzott, hogy a bojlereket 30mA áram-védõkapcsolóval kell védeni. Ez sajnos nem igaz. Az MSZ HD 60364-7-701:2007 szabvány 14. oldalán a ZA melléklet Magyarországra vonatkozó 701.415.1. pontja alatt ez olvasható: "Azokra az áramkörökre, amelyek csak rögzítetten szerelt vízmelegítõket táplálnak, a legfeljebb 30 mA névleges kioldóáramú áram-védõkapcsolóval megvalósított kiegészítõ védelem alkalmazása nem elõírás."

Természetesen ezzel nem azt akartam mondani, hogy én feleslegesnek tartom a 30mA-es áram-védõkapcsolót, de ha korrektek akarunk maradni, ezt is figyelembe kell venni.