Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A vásárlások során sokszor tapasztalom, hogy a kollégák nagy szeretettel vásárolják a "C" jelleggörbéjû kismegszakítókat a lakások szerelésére. Olyan helyekre ahová megfelel a "B" jelleggörbéjû oda is "C" jelleggörbéjû kismegszakítókat építenek be. A felülvizsgálatok során is ilyen jellegû tapasztalatokkal is lehet találkozni. Kinek mi errõl a véleménye és tapasztalata?

JUVILL


A kismegszakítók karakterisztikáját az érintésvédelmi felülvizsgálatok idején mindenképpen figyelembe kell venni.
A "B" és "C" karakterisztika esetén másabb az alfa kioldási szorzó értéke.
Ezen kívül figyelembe kell venni, hogy elosztóban mint fõbiztosító van létesítve, vagy végáramkört véd.
Például "B" karakterisztika esetén a kioldási szorzó végáramkörnél (dugaszoló aljzat, lámpatest, motor) 5, míg "C" karakterisztika esetén ugyan ilyen áramkörben a kioldási szorzó értéke 10.
Ebbõl adódik, hogy "B" karakterisztika esetén a megengedett hurokellenállás értéke a duplája.
Addig különösebb probléma nincs, míg a mért érték megfelelõ. Gyakran elõfordul, hogy "C" karakterisztika eseten a mért érték már magasabb, mint a megengedett, ilyenkor elképzelhetõ, hogy a kisautomata "B"-re történõ cserélésével az érintésvédelem megfelelõ lesz.
Felszerelés elõtt célszerûbb lenne hurokellenállás méréssel meggyõzõdni arról, hogy milyen jellegû kismegszakító a megfelelõ.
Lakásokban egyáltalán nem biztos, hogy a "C" karakterisztikás kismegszakítók elõnyösek.

Novill

Úgy gondolom egyértelmûen a lakásoknál a "B" jelleggörbéjû kismegszakító a mértékadó. A méretlen oldalon is általánosságbab a "B" jelleggörbéjû van beépítve.
Az elosztóban a kismegszakítóknak az összekötõ fésûs sínnek alul vagy felül kell lenni-e szabványossági szempontból. Én alul kötöm össze, de sokszor találkoztam felsõ összekötéssel.

Laca83

Üdv! Ez egy érdekes téma. Lehet hogy aki felszereli a "C" tipusú kismegszakítót nincs tisztában az alfa szorzóval. A Fésüs sín bekötését illetõen, legjobb tudásom szerint azt a betáplálás irányát jelezve kell felszerelni. Egyébként kismegszakítóknál, jelzik (nem mindnél) az áram "irányát". Méretlen Áramszolgáltatói kismegszakítónál mindig alul kötjük be. Bár megérdemelné a felsõ csatlakoztatást, mert az aluminium vezeték gyakran "kifolyik"  a kapocsból. (ezért lenne célszerû felülre bekötni) Nekem ez a véleményem.

JUVILL

Idézetet írta: Laca83 Dátum 2012. május 30., 18:43:22 DÉLUTÁN
Üdv! Ez egy érdekes téma.Lehet hogy aki felszereli a "C" tipusú kismegszakítót nincs tisztában az alfa szorzóval.A Fésüs sín bekötését illetõen,legjobb tudásom szerint azt a betáplálás irányát jelezve kell felszerelni. Egyébként kismegszakítóknál,jelzik(nem mindnél) az áram "irányát".Méretlen Áramszolgáltatói kismegszakítónál mindig alul kötjük be.Bár megérdemelné a felsõ csatlakoztatást,mert az aluminium vezeték gyakran "kifolyik"  a kapocsból.(ezért lenne célszerû felülre bekötni) Nekem ez a véleményem.

Ez elég nagy probléma, ha nincs tisztában az alfa szorzóval.
Sajnos nem csak lakásoknál, hanem ipari üzemekben is gyakran elõfordul, hogy a "C" jellegû kismegszakító miatt nem megfelelõ az érintésvédelem.

rabszolga

Idézetet írta: Novill Dátum 2012. május 30., 16:39:56 DÉLUTÁN
Úgy gondolom egyértelmûen a lakásoknál a "B" jelleggörbéjû kismegszakító a mértékadó. A méretlen oldalon is általánosságbab a "B" jelleggörbéjû van beépítve.
Az elosztóban a kismegszakítóknak az összekötõ fésûs sínnek alul vagy felül kell lenni-e szabványossági szempontból. Én alul kötöm össze, de sokszor találkoztam felsõ összekötéssel.
Csak annyit tennék hozzá, hogy egy általánosan használt dugalj áramkörnél 10"B" kismegszakítót felszerelni majdnem öngyilkosság, mármint szerelõi szempontból... Sokat kell visszajárni. Egy régebbi, nem lágyindítású porszívó elég hozzá, hogy leoldjon... Én 10A "C"-re szavaznék. (Általános 1,5mm2 Mcu keresztmetszeten...)
Egyébként az egész problémát egy áramvédõ kapcsoló megoldja...

Novill

Az érintésvédelem megfelelõségénél szerepet játszik a kismegszakító névleges aramérõssége és a jelleggörbéje. Ehhez kapcsolódik az alfa tényezõ a kiértékeléskor. Az  áramvédõ kapcsolót mint kioldó szervet figyelembe véve, hogyan viszonyul az alfa tényezõvel? Ha nem vesszük figyelembe a kismegszakítót! Helyes ez az elv? Vagy figyelembe veszem a kismegszakító névleges aramérõsségét és a jelleggörbéjét ( karakterisztika) a mért hurokellenállás kiértékelésekor! Szerelõi szempontból tény, hogy "B" 10 A -es kismegszakítót hamar leveri a dugaszoló aljzatba csatlakoztatott fogyasztó. Ezért "B" 16 A értékû kismegszakítót kell beépíteni az MCu 2,5-es vezetékre.

Laca83

Teljesen egyetértek! Ennyi erõvel lehetne "U"-10A tipus is. Vagy mint Németországban "U"-12A kismegszakítót felszerelni. A "Visszajárás" ettõl még nincs kiküszöbölve. Voltam már olyan lakásnál ahol a terv szerint felszerelt megszakító kicsi lett, mert a tulaj mégsem akkora teljesítményû berendezést vett, mint amirõl eredetileg szó volt. Sõt, Olaszországból hozatta meg a berendezéseket. Akkor ilyen esetben "C" helyett legyen "D"? Az a baj hogy a nem hozzáértés miatt a tisztességes szakembert is egy kalap alá veszik a kontár nem törõdöm emberekkel. Nagy az Isten állatkertje, de hová tûnt a kerítés?!

rabszolga

Nem igazán értem a problémát. Segítsetek, hogy megértsem. Én nem beszéltem 2,5-ös vezetékrõl, hanem másfelesrõl (2,5-ös vezetéket azért nem húznék mindenhova...). Érintésvédelem szempontjából (ami ugye már nem "érintésvédelem"...) mi a probléma az áramvédõ kapcsolóval? Tetszik vagy nem, dugaljra nem illik (1,5mm2 vezetékrõl beszélek még mindíg) 10B kismegszakítót tenni, általános esetben. Ezt tervezõk is elismerik. A túláramvédelmet a kismegszakító megoldja egy jól méretezett hálózaton akkor is, általános és nem extrém esetrõl beszélek. (Volt rá példa, hogy 250m-en keresztül vonszoltak egy 3*1,5mm2-es kábelt, az elején meg egy 16-os kismegszakító figyelt. Nem részletezem sem a mért értékeket, sem a szerelés többi részét... :))

Laca83

tisztelt rabszolga! A kismegszakítón van a hangsúly, nem az ávk a gond. Ebbõl is van ugye, túlterhelés védelemmel ellátott és e nélküli is. A vezetékekre való tekintettel, 1,5mm -es vezetéknek mennyi a megengedett terhelése? pl. Ha az alumínium, akkor már szóba sem jöhet a B16A -es megszakító. (fõleg nem a "C" 16-os ) Aki azt felszereli, annak komoly gondja lehet a villanyszerelés fogalmával. Fogalmak: Minden vezetéket a terhelés figyelembevételével kell méretezni. Soha ne válasszunk nagyobb értékû (itt jön szóba a karakterisztika), és tipusú védelmet! A szakember feladata megvédeni a laikust! (nem fordítva) Az idõ szorítása és a megrendelõ kívánsága nem elegendõ ok, a szabályok nem betartására! Inkább szállnék ki kétszer én, mint egyszer a tûzoltóság , rendõrségi dísz kísérettel. A lényeg: minden megszakító ellátja a védelmi feladatot, de nem mindegy milyen keresztmetszetû, és anyagú a védendõ vezeték. Itt jön  képbe a karakterisztikája, hogy "B" "C" "D" :)