Villámvédelem tervezése az MSZ EN 62305 szabvány szerint ==>> ElektroNord Kft.

Indította czapi, 2012. április 10., 07:51:42 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

czapi

Tisztelt Fórumozók!

A múlt héten sikeres vizsgát tett Tóth Géza villamos tervezõ kollégám.

Ha ilyen problémával szembesültök, szívesen állunk rendelkezésetekre. info@elektronord.hu

Természetesen a villamos tervezés más területein is van szabad kapacitás.

balzsi

A kolléganőm kérdését továbbítanám a hozzáértő Urakhoz. Társasházban laknak és a tetőgerinc felett végig van vezetve a villámhárítókat összekötő vezeték. A jelenleg érvényben lévő szabványok szerint szükséges-e ez a vezeték, vagy más módon is meg lehet oldani a villámvédelmet? Ugyanis a galambok kedvelt pihenőhelyük és az ürülékükkel sok kellemetlenséget okoznak. Amennyiben el lehetne távolítani a vezetéket, akkor tüskékkel távol tudnák tartani a galambokat.
Előre is köszönöm a választ.

JUVILL


Nem teljesen világos.
Hogy a galambok mit csinálnak, az igen.
Az viszont nem, ha eltávolítod ezt a vezetéket - mint villámvédelmi felfogót, mi lesz a külső villámvédelemmel?
Ne ismerem a helyszínt. Meg kell nézni a környezetet, ne talán nem esek védett térbe az az épület?
Van több megoldás. Például épülettől független külső villámvédelem létesítése, oszlopokra helyezett felfogócsúcsokkal. Számítással, szerkesztéssel megtervezni.
Szerintem ez költségesebb lenne, mint a galambok után takarítani.
Ehhez még hozzátartozik, hogy ez csak külső villámvédelem. A belső villámvédelemmel is kell foglalkozni, mert az is lényeges!

tothgyula

Tisztelt Balzsi!
Arra jogosult szakember (szakértő) meg fogja mondani a helyszíni szemle után.
Addig maradnak a galambok.Annyit látatlanból is megjegyzek,hogy akár kell akár nem a külső villámvédelem, esztétikusan is megoldható.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.

balzsi

Köszönöm a hozzászólásokat.
Ma jártam arra és csináltam mobillal néhány képet:
https://drive.google.com/folderview?id=0B8hIB49OFsCOfmlIOExtMUE3YWphWl9mUjZyYkdPTnRNRlRoRGNudzdnMXFYc2pSd3RNdEk&usp=sharing
Számomra (nem hozzáértő ember) furcsa, hogy nem láttam egy függőleges felfogót sem. Ez így is ellátja feladatát?
Remélem a képek némileg segítenek a kérdésem megértésében.
Egyébként természetesen szakember végezné az átalakítást, csak érdemes-e felkeresni, van-e lehetőség ennek a kiváltására?

JUVILL


A képek lehetnek csalók, mivel lentről fotóztál.
Ettől függetlenül úgy látom, hogy a tetőgerincen végig futó villámvédelmi felfogó alacsonyabb, mint a többi műtárgy. (Kémény.) Ezek nincsenek a védelmi térben. Ezekre is lehet felfogócsúcsokat létesíteni, ki lehet váltani a tetőgerincen végigfutó felfogót, de szerintem ezt nem kellene leszerelni. Ezt tervező feladat.
Lehet más villámvédelmet terveztetni, de szerintem felesleges. Inkább a kémények védelmét kellene megoldani, és a fémkéményeket a villámvédelembe bevonni.
Ez a saját véleményem.
/Megjegyezném. Ha a galambok nem a felfogóra szállnának, akkor a tető gerincre, és semmi nem változna, ami az ürüléket illeti. ;)/

balzsi

A tetőgerincre tudnának szerelni "galamb tüskét". Ma a válaszok alapján mondtam, hogy vélhetőleg kivitelezhető az eltávolítás és másféle megoldás, de ennek az engedélyeztetése és kiviteleztetése sok-sok pénz lenne.
Nekem úgy tűnt, hogy alább hagyott a lelkesedés.