Időszakos felülvizsgálat - ÁVK megléte.

Indította Bobby Clarkson, 2017. február 14., 17:06:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Bobby Clarkson

Sziasztok!

Időszakos felülvizsgálatot végzek egy 2002 óta üzemelő egészségügyi intézményben. A legtöbb szinti elosztóban az általános célú helységekhez (öltözők, tárolók, társalgó stb..) elmenő dugalj-áramköröket 3x10C védi.
Szükséges-e javasolni ezeknél az ÁVK-beépítését, ha ezek használatát véleményem szerint "erre kioktatott személyek" végzik?

Simon Endre

Külön köszönöm hogy nem "firelézel". Igen mindenképp kényszeritsd ki, habár nem értem már induláskor miért nem lettek ezek beszerelve egy egészségügyi (!) intézménybe. Egyébként a havi  tesztet nem szakképzett is elvégezheti pl. a takaritó vagy bíztonsági személyzet és szóbeli megbízás is kötelező érvénnyel bír és talán még "lepapírozni" sem kell csak azt kell tisztázni hogy a teszt mikor végezhető el, mert megeshet hogy a cégvezető négyórás nem mentett szüleményébe fog egy áramszünetet  "betesztelni", no meg az intézmény szervergépe, hűtőszekrénye, hőszolgáltatása, klimája, stb...  mindenképp legyen visszakapcsolva.

pgz


Miért kellett volna egy 2002, vagy előbb készült intézményben áramvédőkapcsolót beépíteni , különösen az általános jellegű helyiségekben, de nem hiszem hogy az eü helyiségekben / kezelő-vizsgáló / pont ez hiányozna.

Üdv


Fecó

Egészségügyi intézményre vonatkozó szabvány a létesítéskor talán az MSZ 2040:1995. Ha jól tudom ezt csak 2015-ben vonták vissza. Az 5.1.5. pontja elég izgalmasat ír, röviden a dugaljak érintésvédelmi kikapcsolására általában kismegszakítót kell alkalmazni. Tehát az Egészségügyi intézmények villamos berendezéseinek
létesítése szabvány nem kéri az áramvédő kapcsoló alkalmazását. Nézzük esetleg az általános létesítési szabványokat 2002-ből. Elviekben 2002 évben még az MSZ 172-1:1986+M:1989 szabványunk volt érvényben, talán rá egy évre vonták vissza. Ő sem kéri az áramvédő kapcsoló beépítését kötelező jelleggel. Értem én hogy jó dolog, de a létesítés évében nem volt kötelező. Javasolni lehet, esetleg egy felújítás után már számon kérhető, de szerintem addig nem. Az ÁVK működési próbájába nem mennék bele, született egy szép 10/2016. (IV. 5.) NGM rendeletünk ami szerintem nem túl tökéletes, osztom Rátai Úr véleményét a témáról a január-februári Villanyszerelők Lapjában...

Tret

Azzal azért kicsit vitatkoznék hogy takarító vagy biztonságis tesztelje az áram-védőkapcsolókat,ugyanis
sok esetben ez olyan kapcsoló szekrényekben van elhelyezve,amit kinyitva azon belül aktív részek
érinthetők,vagyis nem célszerű ha laikusok matatnak benne.

Simon Endre

Tesztelni villásdugóval is lehet alkalmas PE-re kötött ellenállás páral vagy méretezett fogyasztóval, ehhez nem kell szakismeret, hacsak ahhoz nem hogy visszakapcsola az ÁVK-t. A gyártók takaróelemeket is gyártanak szekrényeikhez nem szakképzett kezelők számára, igazságszerint mindnek ilyennek kellene lenni. Késes biztik  és nyitott sinek közelében azért akárki ne tesztelgessen.