Villanyszerelési probléma?

Indította Jacsi, 2013. május 20., 19:21:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

mormogipapa

Sziasztok!
Mit tudtok arról hogy kötelező e a klíma (nem Fan-coil) kültérijéhez leválasztó kapcsolót rakni? 2 műszaki ellenőr nem tudta eldönteni, egyik szerint kötelező a másik szerint csak akkor ha mesze van a betáplálása.
Másik Háznál fel kell rakni, de klímás drágának találja a Ganzt, én viszont a kétsarkút nem akarom fölrakni. A Ganz k k-n kívül tudtok kültérre  olcsóbb kapcsolót leválasztónak? Köszi

nova

Régebben ennek utánajártam, de már nem emlékszem, hogy melyik is volt a "jó" megoldás. :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

mormogipapa

Idézetet írta: nova Dátum 2013. szeptember 02., 14:10:11 DÉLUTÁN
Régebben ennek utánajártam, de már nem emlékszem, hogy melyik is volt a "jó" megoldás. :(
köszi, csak tud valaki rá megoldást

Fecó

A régi MSZ 1600 így vélekedett:

3.12 Minden helyhez kötött villamosgép és fogyasztókészülék (a világítási berendezések kivételével)
hálózatról való leválasztására megfelelő leválasztó-kapcsolót, kapcsolókészüléket, dugós
csatlakozót vagy késes biztosítót (MSZ 1584) kell felszerelni. ("D" rendszerű biztosító
alkalmazásáról a 3.124 szakasz intézkedik.)
Ezeket úgy kell elhelyezni, hogy leválasztás esetén a teljes gép, ill. fogyasztókészülék (a
csatlakozókapcsokat is beleértve) le legyen választva a hálózatról.

Üzenet összefûzve: 2013. szeptember 02., 20:52:42 DÉLUTÁN

A 2364 így gondolja:

"5. Tiltókapcsolás mechanikai karbantartáshoz
[463]
[463.1]
5.1. Tiltókapcsoló(ka)t kell alkalmazni, ha a mechanikai karbantartás személyi fizikai sérülés veszélyével
járhat.
Megjegyzések:
1. A villamos táplálású mechanikai szerkezetek tartalmazhatnak forgógépeket, fűtőtesteket és elektromágneses szerkezeteket is.
2. Törölve
3. Az egyéb (pl. pneumatikus, hidraulikus vagy g´oz-) táplálású szerkezetekre ezen előírások nem érvényesek. Ezekben az esetekben
előfordulhat, hogy a kapcsolódó villamos táplálás(ok) tiltókapcsolása nem jelent kielégít´o megoldást.
[463.2]
5.2. Megfelelő módon meg kell akadályozni, hogy a villamos táplálású szerkezet a mechanikai karbantartás
során nem szándékosan újra induljon; kivéve, ha a tiltókapcsoló(k) állandóan a karbantartást végző személy(ek)
felügyelete alatt állnak.
Megjegyzés:
Erre a célra alkalmazhatók például - egyedileg vagy párhuzamosan - a következő módszerek:
— lelakatolás,
— figyelmeztet´o feliratok,
— elzárt helyen vagy burkolatban való elhelyezés."

Elvileg egy klíma kültéri egységet időnként tisztítani kell, nos hogy a tisztítás közben okozhat-e sérülést a berendezés váratlan elindulása nem tudom, kérdés mennyire szedik szét hozzá. De szerintem necces a dolog hogy kell...

Gyurmaúr(fi-relé)

Tutifix, hogy kötelező, ugyanúgy mint pl a fixen bekötött (3 fázisú) villanytűzhelynek, hőtérolós kályhának, bojlernek, egyéb,a betáplálást szolgáló elosztótól távol lévő villamos berendezésnek. Mindenképp ragaszkodj a KKM0-hoz (gondolom a 20 A termikus terhelhetőség elég?!) , mert külső szerelés esetén az sokáig megőrzi az IP 65-ös védettséget, persze azért célszerű lenne, ha nem benapozott helyre tennéd/tek, mert az UV robolólag hat rá is. Ha túl drága, akkor vatera, vagy amennyiben számlás a téma, akkor
villanyszerelési alkatrészek
Hajrá!! 8)

faxelektro

           Jó estét kivánok
        Egy társasház egyik lakásában panaszkoik a tulaj ,hogy néha nem
       rendszereséggel mikor hazaér a munkából le van kapcsolva mindhárom
         fi rellé.A lakáselosztoban van egy 25A-föbisztositék.
                                               van egy 16A-világitás
                                                van egy 10A-csengő
                                               van három  fi rellé 16A-0.03mA
         Néha a csengö bisztositékja is le van kapcsolva.
        Mikor visszakapcsolja minden működik tovább és ez egypárnap mulva
         ujbol megismétlödik.
         Hol kezdjem a hiba keresését  .

Fecó

Szerintem a Fi relék utáni nulla-vezetékek valahogy "találkoznak" és emiatt a probléma. Javaslom, minden elmenő áramkör átvizsgálását, hogy az ÉVÉ relékből elmenő vezetékek nem keverednek más áramkörökkel is.

Szelei

A hűtőt ellátó áramkör keveredhetett valahogy össze, mert ez az a készülék ami különböző időpontokban de állandóan használja a hálózatot.

E mellett lehet úgy járt mint én úgy 10 éve a csatornázott panelben, be költözött télire egy egér és kezdte szerelni a hálózatomat.

Szakszerű blankolását még időben sikerült fel fedeznem. ;D

Fecó

Igen, Szelei kolléga eszmefuttatása helytálló lehet, a hűtők időszakosan kapcsolnak be, és ha az áramköréhez tartozó nulla-vezető, találkozik egy másik FI relé nullájával, akkor máris mindkettő kiold. Minden Fi relét kapcsolj le, és egy szakadásvizsgálóval, vagy ellenállásmérővel az elmenőket vizsgáld, egymáshoz képest.

faxelektro


    Jó napot mindenkinek.
         Kössz a segitséget hétfön megyek és megcsinálom amit tanácsoltatok
         Még azt akartam mondani,hogy a tulaj szerint van ugy hogy egy hétig nem
        csinálja és utánna egy nap három-négyszer is.
        És az is érdekes hogy néha a csengő biztositékját is leveri habár annak
         egy külön Null-Fázis megszakito biztositékja van.
       Egy led-es méröműszerem van és bármelyik dugaljban ha a fázis-földelés
       között mérek azonnal leveri a FI rellét. Csak a konyhában és az elöszobában
      ahol a hűtö van tudtam mérni mert a kétszoba zárva volt. 
                   Most  meg probáltam ugyan ezt egy másik lakásnál és nem veri le a
  FI rellét igaz, hogy ez 03A-es van szerelve itt.
                                                                              Kössz a segitséget