Wireless (WIFI) hálózat kialakítása

Indította nova, 2011. május 29., 19:30:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Tegyük fel, hogy adott egy 3 szintes vasbeton födémmel megépített családi ház. Milyen megoldással lehet megoldani a vezeték nélküli internet csatlakozást? A vasbeton szerkezet ugye árnyékoló hatása van.
Én arra gondoltam, hogy minden szintre lehelyez az ember egy - egy wifi routert amihez a központi switchbõl odavezetem a lan kábelt.

Vagy milyen módszerrel lehet még megoldani, a fentebb említett kialakításban az internet kapcsolatot? Esetleg a kert helyiségben is legyen elérhetõ. Esetleg wifi antennák alkalmazása?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

a legstabilabb megoldás tényleg az, ha csillagpontban minden emeletre felkerül egy "gerinc" kábel a központból, és arra kerül egy-egy AP. Viszont a tapasztalat azt mutatja, hogy nem minden födém ennyire árnyékol, legtöbb esetben pár emelet nem gond neki.

A legfontosabb, hogy az AP jó helyre kerüljön! Ne az legyen az elsõ, hogy "ide, mert itt nem látszik", hanem hogy milyen területeket akarunk elérni vele, hol kell inkább a jel (nappali, háló, kert...).

A WIFI tipikusan csak teszteléssel felmérhetõ, kölcsön kell kérni valakitõl egy routert és laptoppal neki kell indulni (esetleg szoftveres tervezõ progival kalkulálni). Lehet hogy egy háromszintes családi házba elég 1-2 AP-t letenni, pláne ha minõségi eszközöket használunk! A kertbe pedig biztosan kimegy a jel, minden különösebb trükközés nélkül is, ha nem a ház átellenes oldalára tettük a vezeték nélküli adót.

Repeater és egyéb láncolási technikákat én nem javasolnék, mert a sávszélességet, stabilitást erõsen rontja.

nova

Általánosságban elmondható, hogyha az épület közepére szintenként elhelyezzünk egy-egy Ap pontot akkor jó vétel érhetõ el?
Az AP (hozzáférési) ponttal kapcsolatban van valamilyen hasznos tanács? Milyen típus ár érték arányban  a leggyakrabb használt családi házas övezetben? Az AP-t úgy kell elképzelni mint egy sima switch-et amin van wifi antenna is? Villanyszerelési szempontból akkor az emeltenkénti AP-nak is kell tápot vinni? Ha van szünetmentes a házban akkor onnan.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

"épület közepére szintenként elhelyezzünk egy-egy Ap pontot akkor jó vétel érhetõ el?"
általánosságban igen  :), mert a jel körsugárzó antenna esetén (alapból ilyennel szerelik a legtöbbet) minden irányba egyformán terjed és az akadályok befolyásolják az elérhetõ hatótávot.

"Az AP (hozzáférési) ponttal kapcsolatban van valamilyen hasznos tanács? Milyen típus ár érték arányban  a leggyakrabb használt családi házas övezetben? Az AP-t úgy kell elképzelni mint egy sima switch-et amin van wifi antenna is?"
Igen, gyakorlatilag a meglévõ vezetékes hálózat kiterjesztése kábel nélkül, amihez többen is csatlakozhatnak.
Általános otthoni megoldás, hogy az AP egybe van építve egy internetet megosztó routerrel, így másra nincs is szükség. Hogy ez milyen típus legyen sokmindentõ függ, de ha nem nevetlen márkát választunk szerintem nagy gond nem lehet.

Viszont, ha picit elõre gondolkodunk érdemes olyan routert venni ami ad valami extrát.
Nyomtató szerver tud lenni vagy van rajta storage port ami közvetlenül megosztja a külsõ vinyó, pendrive tartalmát a hálózaton. Például WRT160NL - http://www.kerlan.hu/shop/termek_reszletes.vm?id=14949

"Villanyszerelési szempontból akkor az emeltenkénti AP-nak is kell tápot vinni? Ha van szünetmentes a házban akkor onnan. "
Igen, bár van olyan megoldás ami az ethernet kábelen megkapja a tápot is, de ez már egy másik téma lenne...

nova

Ha csak internet kapcsolathoz kell, ahhoz tudsz esetleg egy jobb árfekvésût kínálni? A hatótávolságról mit lehet tudni? A már említett kültéri (kerti) használat miatt kérdezem. A mennyet közelébe történõ rögzítéssel lesz lehet megoldva, tehát nyomtató port és hasonlók nem igazán kellenek. Ahol biztosan lesz asztali gép oda fixen el lesz vezetve a LAN kábel.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Igen csillagpont szerû hálózat kialakítással. De a vezeték milyen típus legyen, cat 5-ös UTP kábel megfelelõ-e?
Abban az esetben, ha az épület külsõ falára antenna kerülne, ehhez milyen kábellel kell szerelni, és milyen megoldást javasolsz?

by_ron

Hatótáv: szabad térben általában ~80m elmennek alap antennával, beltérben ez redukálódik 15-20m-re környezettõl függõen.
A kábelezéshez elég a Cat5E UTP kábel ezen a gigabit is átmegy már. Ha viszont teljesen gigabites hálózatot épít az ember érdemes lehet Cat6 behúzni mindenhova.

Kültéri szórás esetén több megoldás lehet.
1. Teljesen kültéri AP ami bírja az esõt és a szélsõséges hõmérsékletet - drága
2. Beltéri AP a belsõ falon, onnan homlokzatra kitéve az antenna. Itt amire figyelni kell, hogy az antenna kábelen (alacsony veszteségû H155 koax) méterenként 0,5dB veszteség keletkezik, ezért ennek a lehetõ legrövidebbnek kell lennie! Antenna csatik a két végére értelem szerûen az antenna és az AP típusától függenek.
Itt még probléma lehet, ha több antennás az AP, mert ott nem evidens az antenna hoszabbítás. Aminél ez jól mûködhet, mert egy antennája van G szabvány szerint, pl. D-Link DAP-1160, megbízható linux alapú AP.
3. Beltéri AP a lehetõ legközelebb a beszórni kívánt kerti falhoz, mert egy falon biztos kimegy a jel.

nova

Idézetet írta: by_ron Dátum 2011. május 31., 09:53:19 DÉLELŐTT
Kültéri szórás esetén több megoldás lehet.
1. Teljesen kültéri AP ami bírja az esõt és a szélsõséges hõmérsékletet - drága
2. Beltéri AP a belsõ falon, onnan homlokzatra kitéve az antenna. Itt amire figyelni kell, hogy az antenna kábelen (alacsony veszteségû H155 koax) méterenként 0,5dB veszteség keletkezik, ezért ennek a lehetõ legrövidebbnek kell lennie! Antenna csatik a két végére értelem szerûen az antenna és az AP típusától függenek.
Itt még probléma lehet, ha több antennás az AP, mert ott nem evidens az antenna hoszabbítás. Aminél ez jól mûködhet, mert egy antennája van G szabvány szerint, pl. D-Link DAP-1160, megbízható linux alapú AP.
3. Beltéri AP a lehetõ legközelebb a beszórni kívánt kerti falhoz, mert egy falon biztos kimegy a jel.

Ha kivezeti az ember egy koax kábel segítségével az AP antennáját, akkor érdemes a leszerelt antennát felszerelni, vagy külön valamilyen kültéri antenna antennát csatlakoztatni?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

by_ron

Ha esõtõl tudjuk szigetelni és az UV-tól védeni, az az antenna bõven jó teljesítményben.
Amúgy elõzõ beírásomhoz...vannak már jó árú kültériek is, viszont azoknak elég brutál a teljesítménye 10-20dBi, amit én (és gondolom más sem) kívánna a kertjébe.

Esetleg jó alternatíva kültérre: http://www.ubnt.com/picostation

norci23

Sziasztok! Wifi körsugárzó antenna földeléséhez kérnék segítséget. Vettem egy túlfeszültség védõt, amit az antenna és a koax közé kell csatlakoztatni és azt leföldelni. A földelést úgy oldottam meg, hogy a gázcsõre kötöttem a földelõ kábelt, arra a csomópontra, ahol a gázcsõ földelve van. Nem biztos, hogy ez így szabályos, de külön szondát nem akartam leütni. Remélem, nem csináltam nagy hülyeséget. Elõre is köszönöm a segítséget.