Frekvenciaváltós leágazás érintésvédelmi felülvizsgálata

Indította zz79, 2013. március 09., 11:19:14 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

zz79

Tisztelt kollégák! Érintésvédelmi felülvizsgáló pályafutásom elején járok. Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a frekvenciaváltós leágazásokat hogy méritek meg és hogy jegyzőkönyvezitek? Láttam egy jegyzőkönyvet amiben azt írták a kikapcsoló szervhez,hogy elektronikus hajtásvezérlő a hurokellenálláshoz, hogy 100msec megfelelőnek minősítették.
Üdv.:Zoli

tothgyula

Tisztelt kolléga!
Mivel itt védővezetőt igénylő érintésvédelmi módról van szó, én először hurkot mérnék a túláramvédelmi szerv( késes, kismegszakító, stb.) előtt és után, Aztán az ÁVK előtt (mivel kioldási időt is irtál). Azután megmérném az ÁVK kioldó áramát, és kioldási idejét.Fontos, hogy milyen tipusú az ÁVK (RCCB,RCBO). Azután a jegyzőkönyvbe leírnám a kioldószerv helyét. adatait, tipusát és utána minősíteném. A frekiváltót magát nem tekinteném érintésvédelmi kioldószervnek. Üdv Mindenkinek.
TothGyula

zz79

Tisztelt Tóth Gyula!
Köszönöm a hozzászólását. Rendben van mérek a leágazásban lévő biztosító után hurok ellenállást. ÁVK nincs az áramkörben (frekiválltós leágazásba még nem is találkoztam ÁVK-val). De a motornál kellene megmérnem a hurokellenállást valahogy. De a frekiválltó után nem tudom. Ha esetleg valakinek van valami tapasztalata ebben a témában az ossza meg.
Üdv.:Zoli

Átlagember

Rákérdeztem gyártónál (schneider), s azt a választ kaptam, hogy a frekiváltó nem tekinthető galvanikus leválasztásnak. Ergo az előtte lévő eszközbül (megszakító, motorvédő, stb.) kell kiszámolni a hurokellenállást. Mérést természetesen motornál végezzünk.

pampalinii

Szép estét !
Következő lenne a kérdésem : adott egy nagy teljesítményű frekvenciaváltó amely 4 db ventilátort hajt ki egyszerre védelemként külön-külön motorvédő kapcsolókon keresztül. A minősítésben kérném a segítségeteket.

nyaki

Üdv!
Konkrétan mit is akarsz minősíteni?
Egyébként tóthgyula kollégánk már felvázolt egy lehetséges mérést.

pampalinii

Mint az előttem hozzá szóló kolléga is megjegyezte nem igen találkoztam még frekvencia hajtásos megoldásokban ÁVK-val.
Ebben kérném a segítséget PL: szabvány,előírás.
Köszönöm előre is !

Fecó

Szerintem a motorvédő kapcsoló lesz a kioldószerv. Lentebb van is téma róla "motorvédő leágazás alfa szorzója" címmel ha jól láttam. Erre gondoltál?

Szirty

Jó napot!

Idézetet írta: pampalinii Dátum 2015. április 04., 08:42:39 DÉLELŐTT
Mint az előttem hozzá szóló kolléga is megjegyezte nem igen találkoztam még frekvencia hajtásos megoldásokban ÁVK-val.

Mivel frekvenciaváltók és szervóhajtások nem képesek üzemelni áramvédő kapcsolóval a PWM által okozott kapacitív szivárgó áramok miatt.
(legfeljebb speciális esetben).

Simon Endre

Kellemes ünnepet!
Régi egyfejes NC fórógépnél a motorvédő és az "ÁVK" is a frekvenciaváltó után. Természetesen emlékezetes hibaeset volt a gépkezelő javításnál a PKZM kapcsolót kapcsolta le én meg kerestem a hibát a (kártyás) frekiváltóban. Segédérintkező nem volt ami jelzett-reteszelt volna a főáramköri rajzot meg minek kellett volna megnézni. A gyűrüs ÁVK bele lett integrálva az elektronikába a melák ferrigyűrü zavarszűrőként is funkcionált. Egyébként voltak ÁVK-s Fr váltós hajtások a kezem alatt a gyártó előírása szerint 100mA-es védelemmel, természetesen az a bemenetben sorosítva. A Samsung képcsőgyár bontásakor vettünk 1/3f hajtással szerelt mobil gépegységet, abban az Omron fr. váltó szigetelten volt szerelve, nem volt rákötve a PE  a motorkábel szigetelt árnyékolása viszont igen. A fontos közlendők szótag és képírással a vezérlőszekrényben. (Állítólag tintába mártott pókkal készítetik ezeket.)